darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

17 Aralık'ta gözaltına alınan kalem müdürüne, Yıldırım'dan yeni görev

17 Aralık “rüşvet ve yolsuzluk' operasyonlarında gözaltına alınan Ekonomi Bakanı özel kalem müdürü Behçet Kaynar, Başbakan Binali Yıldırım’ın yeni özel kalem müdürü olarak atandı. 17 Aralık’ta, dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın danışmanı olan Behçet Kaynar, Rıza Sarraf’la ilişkileri çerçevesinde gözaltına alınmıştı. Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, Çağlayan’ın Sarraf’la girdiği rüşvet ilişkisine dair iddialar, Amerikalı Savcı Preet Bharara’nın geçen hafta yayınladığı, Sarraf’ın kefaletle salıverilmesine karşı çıktığı dosyada da ayrıntılarıyla yer almıştı. Behçet Kaynar, Binali Yıldırım’ın üç özel kalem müdüründen biri olarak görev yapacak.

Yıldırım için Başbakanlık’ta, Genel Merkez’de ve TBMM’de üç ayrı özel kalem müdürü görevlendiriliyor. AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kaynar da Genel Merkez’de görev yapacak olan özel kalem müdürü olarak atandı. Yine aynı kaynaklara göre Behçet Kaynar, son olarak Cumhurbaşkanı Recep TAyyip Erdoğan’ın özel kalem müdürlüğü’nü yapan Hasan Doğan’ın ekibinde yer alıyordu.

BHARARA’NIN DOSYASINDA O ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNÜN İSMİ DE GEÇİYOR

Savcı Bharara, Sarraf’ın kefaletle salıverilmesine karşı çıktığı resmi yazısına kanıt olarak, AKP hükümeti tarafından “darbe' diye nitelendirilen 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk iddianemesinin ingilizce çevirisini de “kanıt' olarak koymuştu. Bharara’nın Sarraf’ı yargılayan mahkemeye sunduğu dosyada, bizzat Behçet Kaynar’ın da adı “rüşvet ilişkileri' iddiaları altında yer alıyor. Dosyada kanıt olarak yer verilen 17 Aralık iddianamesinin İngilizce çevirisinde aynen şöyle deniyor; “Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yönetimi altında, organizasyon oğlu Salih Kaan Çağlayan, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, özel kalem müdürleri Onur kaya ve Mustafa Behçet Kaynar’dan oluşuyor, işleri bu kişiler yürütüyordu.' Bharara’nın dosyasında Kaynar’ın adı ayrıca Sarraf’la yaptığı telefon konuşmalarının dökümünde ve Sarraf-Çağlayan arasında yaşandığı iddia edilen para trafiğinde de geçiyor.

İlgili Haberler

Güncel

Bayram tatilinin 2. gününde kazalar 24 can aldı

Güncel

Seyhan'da bayram öncesi sıkı denetim

Güncel

Avrasya Tüneli çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı!

Güncel

Güngör Uras hayatını kaybetti

Güncel

Okulların ne zaman açılacağı belli oldu

Güncel

Meteorolojiden bayram tatili için hava durumu açıklaması

Güncel

Yabancılar ev almak için Bodrum'a ve Marmaris'e aktı

Güncel

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu