darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

18 yaşında genci öldürmenin bedeli 25 bin TL!

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, Anayasa Mahkemesi, Baba İsak Tepe’nin 1993 yılında kaybedilen oğlu gazeteci Ferhat Tepe ile ilgili başvurusunu karar bağladı. 1993 yılından bu yana oğlunun akıbetinin belli olması ve katledilenlerin cezalandırılması için mücadelesini Baba İsak Tepe’nin , oğlunun gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan olaya ilişkin etkili bir soruşturma yürütülmemesi, fail ya da faillerin tespiti yönünde hiçbir çaba sarf edilmemesi ve soruşturma hakkında zamanaşımından düşme kararı verilmesi nedenleriyle yaşam hakkının ihlal edildiği iddiasına ilişkin kararın gerekçesi yayımlandı.

“DELİL OLURSA BAKILIR'

Gerekçede, AYM’nin AİHM’in aynı olayla ilgili verdiği kararda yaşam hakkının esası ile ilgili bir ihlal tespiti olmadığı için bu yönde inceleme yapmasının gerekmediği belirtilerek, konu usul yönünden ele alındı. Tepe’nin yaşam hakkının ihlal edildiğine ilişkin yeni deliller bulunması durumunda bu konunun yeniden değerlendirilebileceği belirtildi.

AYM, yaşam hakkının esas yönünden ihlal edilip edilmediğine karar vermemekle birlikte usul yönünden ihlal tespiti yaptı.

“DEVLET SORUMLU'

Kararda, yurttaşların devletin sorumluluğunu gerektirecek şartlar altında ölüm olaylarında, kamunun tüm olanaklarını kullanarak yaşamı tehlikede olan kişileri koruma ve bu hakka yönelik ihlalleri durdurup cezalandırma görevi olduğu vurgulandı.

Kamu görevlilerinin güç kullanması sonucu gerçekleştiği iddia edilen ölüm olaylarında devletin “Hiçbir bireyin yaşamına son vermeme' yükümlülüğü bulunduğu da belirtilerek, “Bu yükümlülük, hem kasıtlı biçimde öldürmeyi hem de kasıt olmaksızın ölümle sonuçlanan güç kullanımını içermektedir' denildi.

Bu çerçevede bir kişinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığının, tutuklandığının veya bu güçlerin kontrolü altında bulunduğunun tereddütsüz olarak kabul edilmesi gereken koşullarda da devletin ölüm ve kaybolma olayları ile ilgili açıklama getirme yükümlülüğü bulunduğu bildirildi.

Tepe’nin gözaltında kaybedildiği ile ilgili yeterli deliller bulunmadığından AİHM’in de karar veremediği, bu nedenle olayın usul yönünden incelendiği belirtildi.

“SORUŞTURULMADI'

Tepe kaybedildikten sonra kolluk birimleri veya Cumhuriyet Savcılığı’nın olayı aydınlatmaya dönük bir işlem yaptığına ilişkin soruşturma dosyasında bilgi veya belge bulunmadığı bildirilerek, Anayasa’nın 17. Maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının gerektirdiği etkili soruşturma yürütme yükümlülüğünün ihlal edildiğine karar verildi.

100 BİN TL ÇOK BULUNDU

Mahkeme Baba Tepe’nin 100 bin TL tazminat istediği olayda, 25 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Yeniden soruşturma açılması imkanı olmadığından sadece ihlal tespiti ile yetinmenin zararları karşılamayacağı bu nedenle tazminat ödenmesi gerektiği de belirtildi.

İlgili Haberler

Güncel

TSK'ya ait savaş uçakları Şengal'i bombaladı

Güncel

Yılmaz Polat | Bilal Erdoğan, Ensar-Türken, Tansu Çiller ABD'deki mal varlığını elden çıkarmalı

Güncel

Yine sağlıkta şiddet! Hastasına öncelik tanınmayınca yumruk attı

Güncel

Erciyes Üniversitesi'nden 'köpek katliamı' iddialarına ilişkin açıklama

Güncel

Sakarya'daki darbe girişimi davasında karar açıklandı

Güncel

Komünist başkandan 'acil müdahale' çağrısı

Güncel

HDP: Krizin faturası yoksullara ve kadınlara kesiliyor

Güncel

İbrahim Kalın açıkladı: İşte Katar'ın Türkiye'ye yapacağı net yardım

Güncel

Saray'daki görüşme bitti: Katar Büyükelçisi'nden dikkat çeken açıklama

Güncel

Türk şirketten 'krizi' fırsata çevirme: iPhone değişim kampanyası başlattılar

Güncel

TMMOB Kocaeli İKK: Deprem öldürmez, bilim dışı uygulamalar öldürür

Güncel

MHP'li vekil iPhone'u kırıp Samsung aldı