Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

2. Dünya Savaşı'nı duyuran gazeteci öldü

İkinci Dünya Savaşı'nın çıktığını dünyaya duyuran ilk gazeteci olan Clare Hollingworth, salı günü Hong Kong'taki evinde 105 yaşında hayata veda etti. Hollingworth, İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcını ilan eden olayı, yani Almanya'nın Polonya'yı işgal ettiğini duyuran ilk gazeteci olarak tarihe geçmişti.

Olay gerçekleştiğinde 28 yaşında çaylak bir gazeteci olan Clare Hollingworth, henüz bir haftadır The Daily Telegraph gazetesinde çalışıyordu. Nazi tankları Polonya kenti Katowice'yi çembere aldığında Hollingworth eline telefonu alıp Britanya Büyükelçiliği'ni aramış ve konuyla ilgili bilgilendirmiş, ancak büyükelçi personeli kendisine inanmamıştı.

SAVAŞIN ORTASINDA BİR KADIN GAZETECİ

Toplumsal cinsiyet engellerine meydan okuyan ve iş esnasında birkaç kez ölüm tehlikesi atlatan Hollingworth, yaşamının büyük kısmını silahlı çatışmaların ön cephelerinde geçirdi.
Kardeşinin torunu Patrick Garrett'a göre, erkek egemen bir alanda kariyer yapan Hollingworth birçok başarı elde ettiği geçmişine gerçekçi bir perspektifle bakıyordu. Garrett, Hollingworth'ün kendisini "hiçbir zaman bir feminist olarak görmediğini" söyledi. Garrett, merhum gazetecinin kadınlara özel muamele uygulanmasından nefret ettiğini çünkü bunun kadın gazetecilerin savaş gazeteciliği yapmasını güçleştirdiği görüşünde olduğunu ifade etti.

1911 yılında İngiltere'nin Leicester kentinde dünyaya gelen gazeteci, Vietnam, Çin, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da da görev yaptı. Gazeteci, son otuz yıldır Hong Kong'da yaşıyordu.

Clare Hollingworth İngiltere'nin önemli gazetecilik ödüllerinin yanısıra, Kraliçe Elizabeth tarafından devlet nişanına da layık görülmüştü. Hollingworth, İkinci Dünya Savaşı patlak vermeden önce toplamda 3 bin 500 mülteciye İngiltere vizesi ayarlayarak Polonya'dan İngiltere'ye kaçmalarını sağlamıştı.

İlgili Haberler

Dünya

Fransa sarı yelek ile sarsıldı!

Dünya

Trump'tan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

California'daki yangınlarda ölü sayısı 71'e yükseldi

Dünya

Afrika'da az gelişmişliğin sebebi: Sömürge parası

Dünya

Fransa'da akaryakıt zammı protesto edildi

Dünya

Sarayda hızla yükselen 'gölge adam'

Dünya

Çeçenistan'ın başkentinde intihar saldırısı

Dünya

ABC Özel Röportaj | Dünkü gözaltılar beyin göçünü bir kez daha tetikledi

Dünya

'Batı'nın İsrail'e olan bakışı değişmeye başladı'

Dünya

Trump'tan Gülen'in iadesine ilişkin açıklaması

Dünya

44 mürettebatıyla kaybolan denizaltı 1 yıl sonra bulundu

Dünya

Donald Trump'dan yeni Kaşıkçı açıklaması