darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Che Guevarayı anlamak

09.10.2017 15:06

Kimileri onu romantik adam, kimileri hayatını dünya halklarının kurtuluşuna adamış biri olarak gördü.

Emperyalist sistem savunucuları ise ölümünün üzerinden tam 50 yıl geçmiş olmasına rağmen bir türlü öldüremedikleri değerlerine karşı taşıdıkları kinle her türlü yönteme başvurdukları halde alt edemedikleri bir düşman olarak gördüler.

Her şeyden önce o bir insan. Eksiklikleri, iyi ve güzel yönleriyle bir insan. Gizemi çok olmayan, inandığı değerleri olan, bu değerler için ölümü göze alan ve ölen bir insan. Ne yaptığını bilen, yiğit bir devrimci.

Bu yanıyla dünyaya net bir mesaj veren bir insan; eğer bir şeye inanıyorsan, başarmak istiyorsan gerektiğinde bedel ödemeyi de göze almak zorundasın. 

Hiçbir şey kolay kazanılmıyor. Hiçbir kazanım gökten zembille inmiyor. Eğer demokratik, özgürlükçü güçler olarak ülkemizde demokrasi ve adalet istiyor barış içinde yaşayan bir ülke düşlüyorsak olaya böyle bakmak, bedeller ödemeyi göze almak zorundayız.

Kanımca Che Guevaranın dünyaya ve bizlere verdiği temel mesaj buydu. 

İşte dünyada ve Türkiyede egemen güçler bu mesajı ortadan kaldırmaya çalıştılar. On yıllar boyunca mezarının yerini sakladılar. Kimi zaman ona romantik devrimci diyerek küçültmeye çalıştılar. Oysa ona en çok yakışan yakışan şeylerden biri buydu. Romantizm olmadan solcu, devrimci olunabilir mi? Romantizm olmadan düşler, hayaller kurulabilir mi? Güçlükler aşılabilir mi? (Elbette ham hayallerden, ütopik, gerçekle örtüşmeyen hayallerden bahsetmiyorum)

Kimi zaman onu magazinleştirmeye çalıştılar. Hollywood kaldırımlarında ayak altında çiğnettiler. Kimi zaman, genç çocukların pantolonlarının kıçında yama olarak taşıttılar ama öldürebildiler mi? Öldüremediler... Ölmez de...

Bilişin teknolojilerinin, tankların gücü buna yetmiyor.

f2-028.jpg

 

 

 

 

Eğitim