Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

250 yıllık binayı betonla sıvadılar

İSTANBUL Valiliği’nin karşısında yer alan, 18. yüzyıl mimarisi Yusuf Ağa Sıbyan Mektebi’nde yapılan 'restorasyon’ çalışması ile tarihi yapı, orijinal taş bina görüntüsünden uzaklaştı. Beton sıva ile sıvanan, dış cephesi kiremit rengine boyanan 250 yıllık yapı tanınmaz hale geldi. Tarihi yapıdaki bu çalışmayı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Hürriyet’ten Ömer Erbil'in sorusu üzerine öğrendi. 

KULLANIMI ÖZEL VAKIFTA
2010 yılı sonrası, Fatih Belediyesi’ne tahsis edilen bina uzun yıllar boş tutulunca belediyenin muvaffakiyeti alınarak binanın kullanım hakkı Bağımsız Sanat Vakfı’na verildi. Bu vakıf, binaya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayını almadan müdahale etti. Binaya günümüz modern binalarında uygulanan dış cephe kaplama yöntemiyle fileli beton sıva uygulaması yaptı. Sıvanın üzerini de dış cephe boyası ile kiremit rengine boyadı. Oysa tarihi yarımada içinde 1. Grup tescilli binaların boyanması, sıvanması fiziki müdahaleye girdiği gibi Koruma Kurulu kararı gerektiriyor. Kurul onayı alınmadan yapılan her türlü fiziki müdahale ise 2863 sayılı yasa kapsamında hapis cezası ile cezalandırılıyor. Tarihi binaya uygulanan yanlış sıvada, kısa süre sonra çatlamalar ve ayrıklar oluştu. Bunları kapatmak için yeniden inşaat başlatıldı. Ayrıca binanın bahçesine de betondan duvar örüldü. Fatih Belediye Başkanlığı’ndan kendilerinden basit onarım ruhsatı alınmadığı ve binada yapılan uygulamalardan bilgileri olmadığı söylendi. Mülk sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, Koruma Kurulu Kararı olup olmadığını sorduk.

İNCELEME BAŞLATILDI
İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden bir ekip görevlendirildi. Ekip kendilerinden alınan basit onarım izninin dışında yapıya fiziki müdahalelerde bulunulduğunu tespit edince inşaat durdurularak inceleme başlatıldı. Bir Koruma Kurul yetkilisi, ''Bize müracaatları yok. Dış cephede müdahale varsa bu zaten fiziki müdahaledir. Binada önceki yıllardan kalan yanlış müdahaleler de var. Yapılması gereken bu müdahalelerden temizlenerek binayı orijinal taş görüntüsüne kavuşturmak. Bu binanın boyanmasına da izin vermezdik’’ dedi.   

HAZİRESİ DE YOL GENİŞLETME KURBANI
Tersane Emini Yusuf Ağa Sıbyan Mektebi, Cağaloğlu Ankara Caddesi üzerinde İstanbul Valiliği’ne 50 metre mesafede yer alıyor.  1771-1773 yılında Hassa Başmimarı Mehmet Tahir Ağa tarafından inşa edildi. İki katlı olan tarihi yapının küçük bir de haziresi vardı. Bu hazire 1956 yılında yol genişletme çalışmaları sırasında ortadan kaldırıldı. Arka tarafında küçük ahşap meşrutası (lojman) olan yapı uzun yıllar Milli EğitimYayınları’nın satış bürosu olarak kullanıldı. Öncesinde sarı renkte olan bina kiremit renginde dış cephe boyası ile yeniden boyandı. 

Kaynak: Hürriyet

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul çocuk hakları için mavi ışık yaktı

Güncel

FETÖ'nün 'askeri mahrem yapılanmasına' operasyon: 8 gözaltı

Güncel

Uçağın düşme nedeni belli oldu

Güncel

Suriye'de suikast düzenleyen IŞİD'li Trabzon'da yakalandı

Güncel

FETÖ'den tutuklu eski Yargıtay üyesi 'yine' tahliye edildi

Güncel

Türkiye, dünyada en fazla mayın bulunduran 3. ülke

Güncel

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Güncel

Yasin Börü davasında önemli gelişme

Güncel

Emniyet Genel Müdürü: TOMA sayısını yüzde 77 artırdık

Güncel

KPSS davasında 8 sanığa hapis cezası

Güncel

İstanbul Havalimanı'nın film çekim tarifesi belli oldu

Güncel

AKP iktidarı dönemimde kadın cinayetlerinde yüzde 392 artış yaşandı!