darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

'3. Köprünün zararını millet ödüyor'

Şehirlerarası tarifeli taşımacılık yapan otobüsler Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanma zorunluluğu nedeniyle hem maddi hem de zaman yönünden çok büyük sıkıntı çekiyor.

Şehirlerarası karayolu yolcu taşıması yapan otobüslerin, 26 Ağustos 2016 tarihinde açılan Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçişi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından alınan kararla zorunlu tutuldu ve otobüslerin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş yapmaları yasaklandı. 

CHP’li Yarkadaş, 6 Eylül’de yaptığı açıklamada, “Türkiye dışında dünyanın hiçbir yerinde sürücülerin hem zamanının hem de parasının boşa harcandığı bir ülke göremezsiniz. Bugün AKP var, yarın yok. 22 yıllık bir borcu vatandaşın sırtına yüklemek tek kelimeyle günahtır. Yakında zam furyası başlayacak' uyarısında bulunmuştu.

'ZAM FURYASI DEVAM EDECEK’
Anadolu’dan gelip Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü (3. Köprü) geçerek İstanbul’a kamyon ve TIR’larla ulaşan ürünlere zam bombardımanı başladı. Nakliyecilerin taşıma fiyatlarına yaptığı köprü zammı, damacana sudan meyve ve sebzeye, mobilyadan nakliyeye kadar pek çok üründe fiyat artışına neden oldu. 19 litrelik damacana suyun 9.75 lira olan fiyatı 0.60 kuruşluk zam ile 10.40 liraya çıktı. 

Konuyla ilgili konuşan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, şu ifadeleri kullandı: 
“Osmangazi Köprüsü’ndeki geçiş ücretlerinin rekabetçi bir düzeye indirilmemesi durumunda devlet, geçiş garantisi nedeniyle 22 yıl daha zararı karşılamaya devam edeceğini söyledik. Yapılan köprülerden kimse geçmiyor. Garanti edilen rakamlar milletin sırtından, yandaş müteahhitlerin kasasına akıyor. 

İstanbul trafiğini bitireceği söylenen, bu nedenle İstanbul’un ciğerleri Kuzey Ormanları’nda da büyük tahribat yaratan köprü trafiği azaltmak yerine artırmış durumda. Otobüs seferleri yakında durma noktasına gelebilir dedik. Köprü açılışından sonra otobüs bilet fiyatlarına 10-20 lira arasında zam geldi. Otobüsçü esnafı ne yapsın? Masrafları arttı, kat ettiği mesafeler uzadı. Köprü ücreti ve köprüyü geçtikten sonra Bayrampaşa haline kadar olan 60 kilometrelik yol farkı bir şekilde bilet fiyatlarına yansıyor. Yapılan yanlış uygulamaların, proje hatalarının ve doğa katlinin bedelini vatandaş ödüyor.  Üzülerek söylüyorum ki zam furyası devam edecek... Yaklaşan kış ayında vatandaşın sofrasına birçok ürün daha pahalıya gidecek.

İŞTE GEÇİŞ FİYATLARI
3 akslı olarak geçen yolcu otobüslerinin Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçiş zorunluluğundan önce 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü 15 lira ücretle geçiyorlardı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birlikte otobüslerin yakıt masrafı hariç köprü geçiş ve otoyol gidiş geliş ücretleri 40 lira artış gösterdi.

* İstoç-Mahmutbey Kavşağı – Riva: 112 TL
* İstoç-Mahmutbey Kavşağı – Paşaköy: 139 TL
* İstoç-Mahmutbey Kavşağı – Çekmeköy: 143 TL
* İstoç-Mahmutbey Kavşağı – Çamlık: 153 TL

İlgili Haberler

Ekonomi

Markafoni'nin sahibi Mahiroğlu: Avrupa'da yaşayan Türkler Euro'larını bankalara yatırırsa kriz kalmaz

Ekonomi

TŞOF'tan 'ucuz akaryakıt' uyarısı

Ekonomi

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Ekonomi

Sabah yazarı: Brunson kararından önce piyasada döviz toplayan kim?

Ekonomi

S&P, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

'Varlık barışı' düzenlemesinde değişiklik yapıldı

Ekonomi

Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

İş Bankası hisse geri alım programı açıkladı

Ekonomi

Standard&Poor's Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Ekonomi

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan Türk Lirası kararı

Ekonomi

BDDK'dan kura karşı sınırlama açıklaması

Ekonomi

Fitch'ten Türkiye açıklaması