YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Bahçeli başkanlık tartışması ile neyi hedefledi?

14.10.2016 09:27

MHP lideri durup dururken başkanlık sistemi tartışmasının fitilini ateşlemesi ve Başbakan Binali Yıldırımın bunun üzerine balıklama atlaması birçok insanda kafa karışıklığına yol açtığı görülüyor. Sayın Bahçelinin hiçbir mesnet yokken başlattığı bu tartışmadan hedefledikleri ne olabilir?

15 Temmuz sürecinden bu yana adeta koşulsuz destek verdiği AKP iktidarına, kamuoyunda ve MHP çevrelerinde egemen olan ifade ile kalıcı bir katkı mı yapmak istemektedir. Erdoğan ile anlaşıp AKPnin sıkışık durumda olduğu, ülke ve dünya kamuoyunun AKP aleyhine geliştiği bu günlerde onun önünü açan bir işlev mi görmek istemektedir? Bunlar ihtimal dahilinde olabilecek değerlendirmeler.

Ama bu çıkışı parti içinde kurul kararı çerçevesinde yaptığını varsayarsak çok mantıklı ve akli gelmediğini söyleyebiliriz. Her şeyden önce başkanlık sistemini içeren bir anayasa değişikliği asla MHPni işine gelmeyeceği söylenmelidir. Bu durup partisinin bugüne kadar olan çizgisine de ters.

Hem de, MHPnin kurumsal kimliğinin tartışıldığı, toplum nezdinde ağlısının oldukça düştüğü, lider olarak Bahçelinin partiyi toparlamakta zorlandığı bir ortamda.

Bir noktanın altını özellikle çizmekte yarar var. 15 Temmuzdan sonra ilk defa Bahçeli, siyasi iktidarın sürekli Anayasa suçu işlediğini, sistemin tümden tıkandığını, bu yanıyla sistemin önünün açılması gerektiğini söylüyor olması ve parlamenter sisteminin güçlendirilmesi vurgusu yapması oldukça ilginç.

Sayın Bahçelinin bu tartışmaların ülkede çatışma ve cepheleşmenin önünü bir üst düzeyde açacağını, bu durumun ise partiyi baraj sorununa iteceğini, sözümona darbe girişiminin yarattığı atmosferin etkisi, Erdoğanın desteği ile güçlükle toparladığı liderliği kaybetme riski ile karşı karşıya bırakacağını bilmelidir.

MHP kritik bir eşikte bulunuyor. Siyasal geleceği biraz da önümüzdeki yakın süreçte alacağı tutumun niteliği ile şekilleneceğini söyleyebiliriz. Kaybettiği rüştünü ispat etme durumuyla karşı karşıya gözüküyor.

MHP, ya Türkiyenin bir bölümünde fiili savaş yürüten, koskoca bir orduyu topyekün bir coğrafyanın üstüne salan, bu çerçevede savaş uçağı kullanmaktan çekinmeyen, öte yandan Suriyede ve Irakda ülkeyi savaşa sürmekten çekinmeyen iktidarın elinde oyuncak olacak, ya da tüm bunları reddedip iktidarın karanlık planlarından uzaklaşacak. Üçüncü bir yol gözükmüyor.

AKP iktidarının, ülkenin geleceğini ipotek altına aldığı, daha şimdiden onlarca yıl toparlanamayacak tahribatlar yaptığı, tek çıkışın tüm muhalefet güçlerinin birlikte hareket etmesi gerektiği gerçeğinden hareketle MHP genel başkanının bu girişimini AKP planlarını boşa çıkarma ve hatta onu boşa düşürme amacı taşıdığını düşünmek istiyorum.

Sağduyunun ve vatan sevgisinin gereği bunları düşündürüyor.

Eğitim