darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Ender Helvacıoğlu

Yürüyüşe destek, turunculaştırmaya dikkat!

15.06.2017 11:42

Gece birdenbire gündem değişti. Dolayısıyla bizim yazının da konusu değişti. Sabaha gündem yeniden değişebilir ama yapacak bir şey yok; kısaca değerlendirmelerimizi yazalım.   

Kılıçdaroğlunun CNN Türkteki açıklamaları doğru noktaları vurguluyor ve yürüyüş kararı da haklı taleplere dayanıyor.

CHPnin yürüyüş kararının emperyal bir işaret, HDPnin ve FETÖnün önderlik ihtiyacının karşılanması olarak baştan mahkûm edilmesini doğru bulmuyorum.

Böyle bir tehlike yok mu? Tabii ki var. İşi o yöne çekmeye ve turunculaştırmaya çalışanlar hemen üşüşmeye başladılar bile.

Gezi olayında da aynı şey olmuştu. Gezi Direnişini Haziran Ayaklanmasına çeviren cumhuriyetçi-laik kitlelerin kendiliğinden de olsa ağırlık koyması ve inisiyatifi almasıydı.

Emperyal girişimler böyle engellenir. Yoksa sadece oturup tehlikelere dikkat çekerek değil. 

Ortada haklı bir talep ve birikmiş bir enerji var. Ne yöne gideceği arazide belli olur.

CHPye bir fırsat verilmeli ve yanı sıra hareketi turunculaştırmaya çalışacak odaklar konusunda uyarı yapılmalıdır.

Yürüyüş ve hareket ay yıldızlı bayraklar ve Atatürk posterleriyle bir gelincik tarlasına dönüştürülmeli. Bu, hem tüm halkı birleştirmenin yoludur, hem de turunculaştırma girişimlerine karşı en iyi panzehirdir.

Bin kere yazdığımız bir olguyu burada yeniden tekrar edelim: Erdoğan-AKP iktidarı bu ülkenin zayıf karnıdır. Birincisi bir dikta rejimini dayatmasından, ikincisi de her türlü emperyal girişimin bahanesi olmasından dolayı. 

Türkiye halkı bu iktidardan halk inisiyatifi ile kurtulmak zorundadır. Dikta heveslerine set çekmenin de, emperyalist girişimlere göğüs germenin de yolu buradan geçiyor.

 

 

 

Eğitim