darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

4 bakanı 'Ak'layan Meclis raporu Reza'nın avukatı için savunma oldu

ABD’de tutuklu bulunan işadamı Reza Zarrab’ın avukatı Brafman, Başsavcı Bharara’nın 17 Aralık dosyasıyla tutuksuz yargılanma talebine yaptığı itiraza TBMM Soruşturma Komisyonu’nun raporuyla karşılık verdi. Bu arada Zarrab’ın kefaletle serbest bırakılmasına karşı çıkan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara da yarın görülecek olan kefalet duruşması öncesi mahkeme yargıcına bugün Türkiye saati ile 21.00’a kadar yeni belgeler sunmak istediğini bildirdi.

ABD’de tutuklu yargılanan işadamı Reza Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman, 50 milyon dolarlık kefalet karşılığı tutuksuz yargılanma taleplerine, New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın 17 Aralık dosyasıyla yaptığı itiraza karşı, mahkemeye TBMM Soruşturma Komisyonu’nun hazırladığı raporu delil olarak sundu.

RÜŞVET İDDİASI SALDIRGANCA
Avukat Brafman, 58 safyadan oluşan dilekçesinde, Başsavcı Bharara’nın kefalet başvurusuna yaptığı itiraza beş başlıkta cevap verdi. Bharara’nın Zarrab’ın onlarca yıl cezaevinde kalmasını gerektiren suçları işlediği iddiasını kanıtlayacak ezici kanıtları mahkemeye sunamadığı görüşüne yer verilen dilekçede, “Zarrab’a yönelik suçlamalar, ABD’li olmayan bir kişiyi kovuşturmak için benzeri görülmemiş erişimi mahkemeye açıklamayı beceremiyor' denildi. İtiraz dilekçesinde, “Başsavcılığın Zarrab hakkındaki Türkiye’deki suçlamaların, hükümet yetkililerine rüşvet verilerek düşürüldüğü iddiası saldırganca olduğu kadar hatalı ve desteksiz. Ayrıca, savcılığın bu iddiası diğer ulusların hukuk sistemlerini tanıma prensipleri ile bağdaşmamaktadır' denildi. 

Zarrab’ın terörist olmadığı ve İran İslam Devrimi Muhafızları ile iş ilişkisine asla girmediğini öne süren Brafman, Zarrab’ın İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bağlılığını ifade ettiği iddiasına delil olarak sunulan e-postanın asla gönderilmediğini kaydetti. Müvekkilinin henüz 1 yaşındayken Türkiye’ye göç ettiğini ve Türkiye’de eğitim gördüğünü anımsatan Brafman, Zarrab’ın Farsça yazıp okuyamadığını ileri sürdü. 

KÖŞE YAZARLARI DELİL OLDU

Brafman dilekçesinde, bazı köşe yazarlarının, 17 Aralık soruşturmasının arkasında Fethullah Gülen Cemaati’nin olduğuna dair köşe yazılarını da mahkemeye delil olarak sundu. 

Dilekçe eklerinde Hanefi Avcı, Nedim Şener ve Tülin Daloğlu’nun cemaat aleyhine Al Monitor’da yayımlanan İngilizce röportajları, eski AKP milletvekili ve eski Anayasa Mahkemesi Raportorü Osman Can’ın Financial Times’a yazdığı ve Türkiye’nin demokrasisini Gülencilere karşı savunması gerektiğini belirttiği yazılar yer aldı. Brafman, Benjamin Harvey’in Isobel Finkel ile Bloomberg’te yazdıkları yazıyı da referans olarak gösterdi.

Zarrab’ın 18 Mayıs’ta yaptığı 10 milyon doları peşin olmak üzere, 50 milyon dolarlık kefalet talebine, Bharara 25 Mayıs’ta 17 Aralık dosyasını gerekçe göstererek itiraz etmişti. Bu itirazın üzerine, Avukat Brafman 2 Haziran’da açıklanacağı belirtilen kefalet başvurusu kararı öncesi mahkemeye Bharara’nın itirazına karşı yeni deliller sunacaklarını söylemişti.

'TÜRKİYE’DEN GELEN BELGELER ETKİLEMEZ’

ABD’nin New Jersey eyaletinde 9 yıl süreyle başsavcı yardımcılığı yaptıktan sonra halen ceza avukatı olarak New York ve New Jersey Federal Mahkemelerine kayıtlı olarak 'Hükümet Yolsuzluğu ve Sigorta Sahkekarlığı’ üzerine Ceza Avukatlığı yapan Rıza Dağlı, “Zarrab davasının ilginç yanı, her iki tarafında Türk savcıları, mahkemeleri ve polisi tarafından alınan kararları dayanarak belge olarak sunmaları' diyerek şöyle devam etti: “Ben yargıcın kefalet konusunda kararını verirken Türkiye’den gelen raporların doğru olup olmadığına bakarak değil, bunun yerine Zarrab hakkında ABD’de yönetilen suçlamalara bakarak geleneksel analizi kullanacağını ve Zarrab’ın zenginliğini ve kaçabilme becerisini göz önünde tutacağına inanıyorum.'

SAVCI YENİ BELGELER SUNACAK

Zarrab’ın avukatı Brafman’ın verdiği dilekçenin ardından, Başsavcı Bharara yeni bir girişimde bulunarak, bugün yerel saat ile 14.00’a (TSİ 21.00) kadar mahkemeye ek belge sunma talebinde bulunduğunu duyurdu. Açıklama Bharara'nın ofisinden yapıldı.

İlgili Haberler

Güncel

Bu da oldu! Flash Tv sunucusu, Trump maskesi takarak dans eden kadına dolar fırlattı

Güncel

Küçük çocuğu istismar girişimine meydan dayağı!

Güncel

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü görevden alındı

Güncel

Yandaş sendikadan dolar açıklaması: İşçilerimiz elini taşın altına koymaktan çekinmeyecektir

Güncel

'Yaşanan krize Erdoğan-Trump görüşmesindeki yanlış anlama neden oldu'

Güncel

Soma Katliamı 51'inci ayında: Adaleti yerin altından bizler çıkaracağız

Güncel

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan hakkında suç duyurusu

Güncel

40 gün namaza gel hediyeni kap: Dinde çocuklara rüşvet

Güncel

Ünlü iş insanının infazının ertelenmesi talebine ret

Güncel

Konya'da sosyal medya operasyonu: 5 gözaltı

Güncel

Irak Başbakanı İbadi Ankara'da

Güncel

Çankaya Belediyesi, buz pateni pistine Bülent Ecevit adını verdi