darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

4 çocuğa cinsel istismar: Aileler şikayeti geri çekti, avukatlar vazgeçmedi

Toplumda her geçen gün artan taciz ve cinsel istismar olayları çocukları daha fazla hedef almaya başladı. Antalya ve Sivas'tan gelen iki haber, çocukların artık hiç de güvende olmadıklarını bir kez daha gösterd.

Antalya'da yaşları 10 ile 14 arasındaki 4 erkek çocuğuna cinsel tacizden yargılanıp, bıçakla tehdit ve cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun bırakmaktan toplam 4 yıl 7 ay hapse mahkum olan 48 yaşındaki Ramazan Ç., ailelerin şikayetini çekmesi üzerine tahliye edildi. Mağdur çocukların avukatları, kararı temyiz etmek için Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi.

Doğum yapan 11 yaşıdaki çocuğun ifadesi: Verilen meyve suyunu içtim...

Geçen mayıs ayında Aksu ilçesinde 14 yaşındaki İ.K., 12 yaşındaki H.İ., 10 yaşındaki A.İ. ile aynı yaştaki Y.O.'nun yanına gelen Ramazan Ç. para karşılığı cinsel ilişki teklif ettiği çocuklardan birini ormanlık alana götürüp cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla şikayet üzerine gözaltına alındı. Tutuklanan Ramazan Ç. hakkında çocuğun cinsel istismarına teşebbüs, cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak ve silahla tehdit suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması istemiyle dava açıldı. 

Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 6'ncı duruşmasına, Ramazan Ç. ve avukatı Hüsnü Yılmaz Okutucu ile mağdur çocukların avukatları Hümeyra Duygu Çetin, Denizhan Berkmen, Hilal Cingöz, Hülya Balban ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan avukat Şule Uçar hazır bulundu. Mağdur çocuklar ve ailelerinden duruşmaya katılan olmadı. 

ŞİKAYETE BAĞLI TACİZ SUÇLAMASI DÜŞTÜ 

Mahkeme, çocuğun cinsel istismarı suçundan 4 kez cezalandırılması istenen sanığın mağdurlara cinsel amaçla dokunmadığı, eylemin cinsel ilişki teklifi ve cinsel organını gösterme boyutunda kaldığı, mağdurları zorlamadığı anlaşıldığından eylemin bu haliyle cinsel taciz kapsamında kaldığına karar verdi. Taciz suçunun kovuşturmasının ise şikayete bağlı olduğu, mağdurların kanuni temsilcilerinin sanık hakkındaki şikayetlerinden vazgeçtikleri gerekçesiyle davanın düşürülmesine karar veren mahkeme, mağdur Y.O.'yu ormanlık alana götürerek cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kıldığı için Ramazan Ç.'yi 2 yıl 6 ay hapse mahkum etti. Ramazan Ç.'yi 3 çocuğu bıçakla tehdit etmekten de 2 yıl 1 ay hapse mahkum eden mahkeme, hükümle birlikte adli kontrolle tahliye etti.

"AİLELER ÇEVRE BASKISINDAN DOLAYI ŞİKAYETİ ÇEKTİ" İDDİASI

Mağdur çocukların avukatlarından Hilal Cingöz, ailelerin çevre baskısından dolayı şikayetten vazgeçtiğini iddia etti.

Mağdur çocukların avukatları olarak davayı sonuna kadar takip ettiklerini aktaran Hilal Cingöz, “Her ne kadar aileleri şikayetten vazgeçse de biz mağdur çocukların haklarını korumaya devam edeceğiz. Verilen karara da itiraz edeceğiz. Bu tür olaylara karşı bütün halkın bilinçlenmesi gerekiyor. Kararın bozulmasını, sanığın cinsel istismar suçundan da ceza alması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü olay ortada" diye konuştu.

Mağdur çocukların avukatlarından Hülya Balban da karara üzüldüklerini söyledi. Balban, “Biz sanığın cinsel istismara teşebbüsten ceza verilmesini düşünürken maalesef mahkeme heyeti cinsel taciz ve tehditten cezalandırma yoluna gidip tahliye kararı verdi. Yani suç sabit olmasına rağmen, kanaatimize göre sanığın ailesi çocukların aileleriyle görüşerek, şikayetten vazgeçmelerini sağladı. Belki karşılığında para verdiler. Bu bir emsal dava teşkil edecek diye düşünüyoruz. Çünkü bu tarz davalarda caydırıcı kararların çıkmaması, diğer cezalara da yansıyacak ve toplumu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kararı temyiz ediyoruz. Bakanlık avukatı da kararı temyiz edecektir" diye konuştu.

"KATILMA TALEBİMİZ KABUL EDİLMELİYDİ"

Avukat Hülya Balban, katılma taleplerinin reddilmesinin hatalı olduğunu belirterek, "Kabul edilmesi gerekirdi. Yine de biz kararı Bölge Adliye Mahkemesi'ne temyiz edeceğiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da doğrudan mağdurlar avukatı olarak dosyaya katılmıştır. Kararı 7 gün içinde temyiz edecektir. Bizler de 7 gün içersinde Bölge Adliye Mahkemesine istinaf dilekçemizi sunacağız. Katılma talebimizin reddi hususunun açık bir şekilde hatalı olduğunu belirtip, esastan temyiz gerekçelerimizi belirteceğiz" diye konuştu.

"HAK YERİNİ BULACAKTIR"

Avukat Hümeyra Duygu Çetin de mağdur çocukların ailelerinin çevrelerinden etkilendiği içine şikayetlerinden vazgeçtiğini söyledi. Çetin, "Bu durumda bizim de katılım talebimiz reddedildi. Her ne kadar katılma taleplerimiz reddedilmiş olsa da biz yine çocukların hakkını savunmaya devam edeceğiz. Kararı temyiz edeceğiz. Müvekkilim 12 yaşında bir erkek çocuğu. Baskılardan dolayı ifadesini değiştirdi. Ama inanıyorumki hak yerini bulacaktır" dedi.

İlgili Haberler

3.Sayfa

Video | Otobüs şoförünü lafa tuttu, telefonunu çaldı!

3.Sayfa

'Cinler azmettirdi' denen cinayette yeni gelişme

3.Sayfa

Abdest almak isterken boğularak öldü

3.Sayfa

Otomobil okul bahçesine girdi: Yaralılar var

3.Sayfa

Manisa'da trafik kazası: 1 ölü

3.Sayfa

Kars'ta kaybolan 9 yaşındaki çocuktan haber alınamıyor

3.Sayfa

Ortaokul öğrencisi trafik kazasında hayatını kaybetti

3.Sayfa

Pompalı tüfekle eve ateş açtılar

3.Sayfa

Antalya'da kadın cinayeti

3.Sayfa

Kız kardeşe tecavüz sanığı ağabeyler hakkında karar

3.Sayfa

Demet Akalın Amerika'ya gidiyor

3.Sayfa

Beylikdüzü'nde silahlı saldırıya uğrayan kadından kötü haber