unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

44 yıl sonra gelen itiraf: Tecavüz sahnesi gerçekmiş!

76 yaşındaki İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci, "Paris’te Son Tango"nun (Last Tango in Paris, 1972) tecavüz sahnesinin oyuncusu Maria Schneider’ın haberi olmadan çekildiğini itiraf ettiği ortaya çıktı.

Elle dergisi, itiraf haberini Bertolucci’nin 2013’de verdiği bir söyleşi videosundan yola çıkarak 2 Aralık’ta yayınladı.

Videoda Bertolucci, bu sahneyi habersiz çekme fikrini ABD'li aktör Marlon Brando ile birlikte bulduklarını söylüyor. Yönetmen Schneider’a berbat davrandığını düşündüğünü ama onun “bir oyuncu olarak değil, bir genç kadın olarak' tepkisini kaydetmek istediğini savundu.

"Onun aşağılanma tepkisi vermesini istedim, öfkesini ifade etmesini. Sanırım benden ve Marlon’dan ona söylemediğimiz için nefret etti. Yine de pişmanlık duymuyorum' diyor. Bertolucci ve Schneider, filmin ardından bir daha hiç birbirlerini görmemişlerdi.

'İNTİHARA KALKIŞTIM'

1972 yılında film çekildiğinde henüz 19 yaşında olan Schneider, pornografik bir sahnede oynayacağından haberi olmadığını, ancak senaryoda olmayan bu sahneyi yazan Brando tarafından zorlandığını açıklamıştı. Brando'nun kendisine tecavüz eder gibi seks yaptığı konusunda konuşan Fransız aktris, "Gerçekten gözyaşı döktüm. O filmden sonra kendimi uyuşturucu haplara verdim ve intihar etmeyi bile düşündüm" ifadelerini kullanmıştı.

'İKİ HASTA BİREY’

2011’de hayatını kaybeden Fransız oyuncu Schneider, Daily Mail’a verdiği bir söyleşide sahneyle ilgili “Aşağılanmış ve biraz da tecavüze uğramış hissettim. Brando benden özür de dilemedi. Neyse ki sadece tek bir kez çekildi sahne' demişti.

Elle dergisinin Bernardo Bertolluci’nin itirafını yayınlamasının ardından sinema dünyasından tepki yağdı.

Ünlü oyuncu Jessica Chastain sosyal medya hesabından “Bu filmi seven bütün insanlara: 19 yaşında bir kadının 48 yaşında bir adam tarafından tecavüze uğramasını izliyorsunuz. Bu saldırıyı yönetmeni planladı. Midem bulanıyor' diye yazdı.

Aktris Evan Rachel Wood, Chastain’in yorumuna katıldığını ifade edip “İki hasta bireyin bunun kabul edilebilir olduğunu düşünmesi can yakıyor' dedi.

Aktör Chris Evans, “Bir daha asla bu filme, Bertolluci’ye ve Brando’ya aynı gözle bakamayacağım. Bu mide bulandırıcının ötesinde. Çok kızgınım' diye yazdı.

Anna Kendrick “Schneider bunu birkaç yıl önce gündeme getirdi ama erkeklere söylediğimde gözlerini deviriyorlardı' dedi.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Şener Şen, Perran Kutman ve Osman Sınav'a Onur Ödülü

Kültür Sanat

Ressam Balaban 97 Yaşında

Kültür Sanat

Nejat İşler artık asbaşkan

Kültür Sanat

Google 'Cumhuriyetin Divası'nı unutmadı

Kültür Sanat

Mabel Matiz: Dayatılan eril rol kabusumdu

Kültür Sanat

Kubrick'in 60 yıllık kayıp senaryosu bulundu

Kültür Sanat

Şahan Gökbakar'dan iş ilanı

Kültür Sanat

Grup Yorum üyeleri Fransa'ya iltica etti

Kültür Sanat

Pir Sultan Abdal anılıyor

Kültür Sanat

Fazıl Say'dan yeni açıklama: Bu hatalardan dönelim

Kültür Sanat

17'nci Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali başladı

Kültür Sanat

Küçük İskender: Son sözüm bu olsun...