Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

4’üncü varlık barışı yolda

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türk vatandaşlarının yurt dışında bulunan varlıklarını ülkeye getirmelerinin teşvik etmeye yönelik bir dizi düzenleme yapılacaklarını bildirdi. Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çalışmalara ilişkin bilgi veren Ağbal, bugüne kadar gündeme gelmeyen ama bir süredir  değerlendirdikleri önemli bir konunun da yurt dışındaki varlıkların Türkiye’ye getirilmesi olduğunu söyledi. Ağbal, “Vatandaşlarımızın, şirketlerimizin yurt dışında farklı şekilde varlıkları, mevduatları, hisse senetleri, menkul kıymetleri, taşınmazları, alacakları var. Yapacağımız düzenleme ile vatandaşlarımızın yurt dışında bulunan varlıklarını Türkiye’ye getirmelerini teşvik etmek istiyoruz' diye konuştu.

Daha önce üç kez yapıldı

Bu düzenlemenin daha önce 2008, 2011 ve 2013 yıllarında olmak üzere üç kez yapıldığını anımsatan Ağbal, “Önceki düzenlemeleri de dikkate alarak yatırımcı güvenini sağlayacak, daha basit, anlaşılır, yatırımcının Türkiye’ye varlıklarını getirmesi noktasında kendisini daha rahat hissedebileceği yeni bir model getirdik. Daha fazla kaynağı ülkemize çekmek istiyoruz' ifadelerini kullandı. Bakan Ağbal, Türkiye’de yaşayan, işletmesi, şirketi olan ama farklı nedenlerle yurt dışında da varlıkları bulunan kişilerin, bu varlıklarını rahatlıkla Türkiye’ye getirip değerlendirmelerini amaçladıklarını vurguladı.  Ağbal, şunları söyledi:

Bu kez bankaya bildirilecek...

Bugün getirebilirler mi? Getirmek için bazen teşvik edici düzenlemeler bekleniyor. Parasını getirdiği zaman 'acaba başıma bir sıkıntı gelir mi’ diye bazen endişe ediliyor. Halbuki paranızı yurt dışına getirirsiniz götürürsünüz, bunda bir sorun yok. Yeni düzenlemede, gerçek kişi ya da şirketler, yurt dışında bulunan para, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını Türkiye’ye getirmek istediklerini 31 Aralık 2016’ya kadar Türkiye’deki bir banka ya da aracı kuruma bildirecek. Geçen defa vergi dairesine bildiriyordu, bu defa doğrudan bankaya bildirecek. Bu tarihe kadar da parasını getirebilecek. Normalde ağustos ayında bildirimde bulundu, 1 ay içerisinde getirmesi gerekiyor. Ağbal, yıl sonuna kadar bildirimde bulunanların, bir yılda karşılığını Türkiye’ye getirirlerse düzenlemeden yararlanabileceğini  de belirtti.

Şirketlere çoklu seçenek

Şirketlerin getirdikleri varlıklarını Türkiye’de defterlerine kaydettireceklerini, kişilerin ise bankaya yatırdıkları para üzerinde istediği gibi tasarrufta bulunabileceğini anlatan Ağbal, şöyle konuştu: Yaptığımız düzenleme ile diyoruz ki yurt dışındaki paranızı, varlığınızı Türkiye’ye getirip şirketinize koyarsanız herhangi bir vergi almayacağız. Buradan bir vergi çıkmayacak.    Yurtdışındaki  varlıkları getirip sermayelerine eklerlerse de vergi avantajı elde edecekler. Belli bir faiz gibi buna gider indirimi yapabilecekler.

'Başkası için de getirilebilecek’

Eskiden herkesin yurt dışından kendi adına parayı ülkeye getirebildiğini anımsatan Ağbal, yeni düzenlemeyle paranın ülkeye başka kişi adına da getirilebileceğini söyledi. Buradan Veraset ve İntikal Vergisi de istenmeyeceğini bildiren Ağbal, kendi adına para getirilen kişinin de bu para nedeniyle vergi incelemesine tabi tutulmama olanağından yararlanabileceğini belirtti.

Yatırım Reform Paketi Meclis’te

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çalışmayı Bakanlık olarak tamamladıklarını belirterek,  Meclis’e sevk ettiklerini söyledi. Ağbal, “Yatırımlar ve işletmeler üzerindeki dolaylı vergi yüklerini aşağı çekiyoruz. Damga Vergisi, harçla ilgili önemli vergi istisnaları getiriyoruz. Uluslararası yatırımların Türkiye’ye daha fazla gelmesi noktasında da mevzuattaki belirsizlikleri ortadan kaldırıyoruz' dedi.

İlgili Haberler

Ekonomi

Halkbank'da gece yarısı doları 3.72'den alanların peşine düşmeyen devlet soğanın ensesinde

Ekonomi

SGK'dan prim borçlularına yeni hak

Ekonomi

Türk Lirası en çok Seyşeller karşısında eridi

Ekonomi

Berat Albayrak'tan soğan açıklaması

Ekonomi

İDO'dan sonra TURYOL: Her an kontak kapatabiliriz

Ekonomi

870 beyaz et üreticisi kepenk kapattı! Gerekçe...

Ekonomi

Almanya Merkez Bankası: Bazı ülkeler sert bir şekilde etkilenecek

Ekonomi

Diyanet'in bütçesi ne kadar arttı?

Ekonomi

Soğanın fiyatı yüzde 100 arttı

Ekonomi

Türkiye, yurt dışı varlıklarını kaybediyor

Ekonomi

TL haftaya nasıl başladı?

Ekonomi

Mahkemeden tüketiciyi sevindirecek, müteahhiti üzecek gelişme