YAZARLAR

Tüm Yazıları Doğan Yurdakul

1 Kasım zaferinin şifreleri Çelik ve Arınçın itiraflarında

02.02.2016 13:02

Geçen hafta, Hüseyin Çelik kendi blogunda, Bülent Arınç da CNNTürkte, barış süreci ve bugünkü savaş durumu konusunda bir çeşit özeleştiri gibi itiraflarda bulundular. 

Aktroller ve (Arınçın deyimiyle) troliçeler derhal harekete geçtiler ve bu iki ismin ne casusluğunu bıraktılar, ne hainliğini.  Saraydan gelecek resmi talimatı bile beklemediklerine göre zaten Sarayın ne diyeceğini biliyorlardı. Sarayın talimatı üç gün gecikmeyle geldi: O zat (Bülent Arınç kastediliyor) benimle çalıştığı zaman içinde bunları konuşmamıştır. 

Bir kez daha görüldü ki, AKP için vefa bir semt ve onunla birlikte anılan bozanın adıdır. Bu iki zatın cemaatle birlikte ıslandıkları yollarda Hocaefendi ile köprü işlevi gördüklerini sağır sultan bile biliyor. AKPye egemen olan zihniyet, işi bittiği anda ikisini de satıvermiştir! Bugünkü yaltakçıların bundan ders çıkarmalarını dilerim. 

AKP karşıtlarının aklınız şimdi mi başınıza geldi? demelerine bakmayın. Elbette bu iki zat 13 yıllık suçların hepsine ortaktırlar. Ama her ikisi de aynı zamanda bu 13 yıla damgalarını vurmuş iki önemli politikacıdır.

Söylediklerinin ülkenin bugünkü durumu açısından önemi vardır. 

Her iki açıklamanın da ortak püf noktası, barış süreci ve Güneydoğuda bugün yaşanan savaş halidir.  

İkisi de, Sarayın 1 Kasım zaferinin şifresi olan havuç ve sopa (terörle korkutup, istikrarla avutma) politikasına karşı çıkıyorlar. İkisi de bu politikanın ülkeyi felakete sürüklediğinin farkındalar.

Hüseyin Çelikin şu sözleri bu farkındalığı çok iyi anlatıyor: Kaba güç de ancak akılla yani yumuşak güçle idare edilirse bir işe yarar. Aksi takdirde yarayı derinleştirir. Doktorun tıbbî yöntemlerle yarayı deşmesi ile herhangi bir insanın bildiği yöntemlerle yarayı kurcalaması şüphesiz ki çok farklı şeylerdir. 

Bu saptamalar, ülkeyi hızla uçuruma götürenler üzerinde en küçük bir etki yaratmıyor. Onlar bir bölümü alev alev yanan ülkeden, varsa yoksa başkanlık sistemi çıkarma derdindeler. 

Hatta, içinden henüz paralelcileri bile temizleyemedikleri orduyla Kuzey Suriyeye kara harekâtı planlıyorlar. ABDden okey gelse, Rusya-İran-Suriye-Irak cephesine savaş açacaklar! 

Büyük gazeteci, değerli dost Abdi İpekçinin ölüm yıldönümünde onun bir sözüyle konuyu bağlayalım:  
Bindik bir alâmete, gidiyoruz kıyamete! 

Eğitim