darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

76 çocuğun istismarında Vali de "bir kereden bir şey olmaz!" demiş!

Adıyaman Gerger'de yaşanan istismar skandalını haberleştiren Gerger Fırat gazetesi haber müdürü Özgür Boğatekin yaşanan süreci anlattı. İleri'den Tuğba Özer'in haberine göre, Boğatekin'i arayarak bilgi veren 1 Aralık Ortaokulu okul aile birliği başkanı burada yaşanan istismarın ardından eski valinin "Bunu Gerger'e gönderelim, orada onun hakkından gelirler" dediğini aktarmış.

Gerger İmam Hatip Lisesi'nin yurdunda kalan 76 erkek çocuğun istismara uğradıkları gerekçesiyle savcılığa ifade verdiklerinin ortaya çıkmasının ardından skandala ilişkin haberlere yayın yasağı getirilmişti.

Skandalı ilk kez haberleştiren Gerger Fırat  gazetesinden gazeteci Özgür Boğatekin'in evine polisler gelerek yasağı tebliğ etmiş, haber silinmişti. Gerger Fırat gazetesinin internet sitesine ise erişim engeli getirildi.

M.S.Güler isimli şahsın Facebook sayfasının savcılık talimatıyla geç de olsa kapatıldığını söyleyen  Boğatekin "Bir sürü çocuğun fotoğrafı var o hesapta, siz bunları kapatmıyorsunuz haber sitelerini kapatıyorsunuz" dedi.

Boğatekin okulda  çoğu zaman öğretmen yetersizliği nedeniyle imamların gelerek derse girdiğini ifade etti.

Boğatekin skandalı nasıl öğrendiğini şöyle anlattı:

"24 Ekim günü gece saatlerinde bir şahsı çok sayıda polis adliyeye getirmişlerdi. Oradakilere kim olduğunu sorduğumda FETÖ'cü dediler. Kim olduğunu sorduğumda ise hademe olarak görev yapan biri olduğunu söylediler.

Bir sonraki gün Gerger esnafı ilçede bir istismar vakasının yaşandığını söyledi. Öğrenmek için çok çabaladım, adliyeye sordum ancak gizlilik kararı olduğunu ve bilgi veremeyeceklerini söylediler.Aradan 10 gün geçti ve Gerger İmam Hatip Lisesi'nde görev yapan öğretmenlerin açığa alındığını öğrendim."

'HABERİ SİLMEM İÇİN BASKI KURDULAR'

14 öğretmenin açığa alındığını aktaran Boğatekin, haberi kaldırması için baskıya maruz kaldığını belirterek şöyle devam etti:

"İstismar olayının gerçek olduğunu öğrenince haberi yazdım ve sosyal medyada paylaştım. Ancak o gün HDP'liler tutuklandığı için internet yoktu burada. Haber bu yüzden yayılmadı. Daha sonra polisler evime geldi. Savcılığın talimatıyla geldiklerini, haberi silmemi söylediler ve yayın yasağını bana tebliğ ettiler.

Haberi kaldırmam için bana baskı kurdular ama ben polisler gittikten sonra bu sefer de Milletvekili Barış Yarkadaş'ın açıklamasını yayınladım. Bu sefer de sitemize erişim engeli getirdiler. 3 gündür sitemiz kapalı.

Valilikten hiç kimseden haber alamıyoruz herkes ağzını kapatmış durumda. Aileler de kimdir bilmiyoruz çünkü kimse konuşmuyor. Gece saat 2-3 gibi çocukları getirerek savcılıkta ifadelerini almışlar. Barış beyin araştırma sonucu öğrendiğine göre istismarla ilgili savcılığa ifade veren 76 çocuk var. AKP ilçe başkanının verdiği bilgiye göre Gerger Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde görev yapan  14'e yakın öğretmen açığa alındı."

'OKULDA İMAMLAR EĞİTİM VERİYORDU'

Bağatekin'in aktardığı bilgiler skandalın başka boyutlarını da ortaya çıkarıyor:

"Öğretmenlerin hepsi Gerger'de  oturmuyor, gece gidip sabah geliyorlar. Öğretmen yetersizliğinden dolayı imamlar okullarda ders veriyordu.  İmamlar derse girip ders vermiş, gece nöbetçi kalması gereken öğretmenler kalmamış, çocukları istismar eden M.S.G isimli şahıs kalmış. Hatta ranzaların arasına yatak sererek yatmış."

MENZİL TARİKATI VE AKP PAYLAŞIMLARI...

İstismarda bulunan şahsın Facebook hesabında menzil tarikatını ve faaliyetlerini öven paylaşımları bulunuyor.  AKP ve özellikle Erdoğan'ın resimleri de çok sayıda paylaşılmış. Bu durum şahsın Menzil tarikatı ile bağı olduğunu düşündürüyor.

Ailelerin çocukların çoğunu yurttan aldığını belirten gazeteci Boğatekin "Köylere yakın bir yerde okul yapılması ve çocukların evlerinden buraya taşınmaları planlanıyor. Cuma günü okulun ihalesi yapıldı. Aileler çocuklarını göndermeyeceklerini söylediler. Yurtlar muhtemelen ortaokul çağında öğrenci almayacak artık" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Gerger İmam Hatip Lisesi'nin yurdunda geceleri nöbetçi olarak kalan M.S. Güler isimli şahıs çocukları istismar ettiği suçlamasıyla tutuklanmıştı. M.S.Güler'in çok kısa zamanlarda 3 kez başka okullara tayin edildiği ve bu okullarda da istismar vakasının yaşandığı belirtiliyor.Güler , 1 Temmuz 2016 tarihinde Gerger İmam Hatip Lisesi'nden, Adıyaman 1 Aralık Ortaokulu'na, oradan Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı ile 15 Temmuz Şehitler Ortaokuluna ve eylül başında tekrar Gerger'e tayin edilmiş.

M.S.Güler'in adının gittiği her okulda istismar skandallarına karışmasına rağmen tayin edilebilmesi akıllara M.S.Güler'i Menzil tarikatı mı koruyor? sorularını getiriyor. Valilik tarafından yapılan açıklamada ise istismar skandallarının 4 yıl öncesine kadar uzandığı ifade edilmişti.

İlgili Haberler

Eğitim

Özel okul teşvikleri için başvurular başladı

Eğitim

2018 DGS sonuçları açıklandı

Eğitim

KPSS puanlarının geçerlilik süresi değiştirildi

Eğitim

YKS tercih başvurularında bugün son gün

Eğitim

Liseler için ikinci nakil başvuruları başladı

Eğitim

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Eğitim

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı: Tweet'lerimi gözden geçirdiler, hayatta kaldırmam

Eğitim

Türkiye, Avrupa'daki Türk gençlerin "dilini ve dinini korumak için" için haftasonu okulları kuruyor

Eğitim

Atanamayan öğretmenler bekliyor, ilahiyatçılara ayrıcalık veriliyor

Eğitim

MEB'den 'profesyonel yöneticilik' açıklaması

Eğitim

'Logosuz' üniversite açıldı