unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AB Konseyi ve AP anlaştı: O ülkeye vize serbestisi geliyor

Gürcistan AB’ye vizesiz seyahate bir adım daha yaklaştı. Avrupa Parlamentosu'nda Perşembe günü onaylanan yeni kurallar, Gürcistan vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde vizesiz seyahat edebilmelerinin önünü açtı.

BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE YÜRÜRLÜĞE GİREBİLECEK

Deutsche Welle Türkçe’ye göre; kuralların, vize muafiyetinin uygulandığı belirli bir ülkeden AB'ye nedensiz sığınma başvurularının artması veya güvenliği tehdit eden durumlarla karşılaşılması halinde dokuz ay için kaldırılmasını öngördüğü belirtilen haberde “Böylelikle Avrupa Parlamentosu ile AB'ye üye ülkelerin bürokratları arasında aylar süren görüşmelerin ardından geçen hafta varılan uzlaşma kabul edilmiş oldu' denildi.

Haberde, Almanya ve Fransa'nın, AB'ye üye olmayan ülke vatandaşlarına yönelik vize muafiyeti uygulamasını sertleştirerek bu koruma mekanizmasının konmasını istediği ve vize serbestisi sağlanmadan önce yeni kuralların getirilmesi şartını koyduğu anımsatıldı. Haberde “Gürcistan vatandaşlarına vize muafiyetinin Ocak ayında Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu gündemine gelmesi bekleniyor. Milletvekillerinin vize muafiyetini onaylaması halinde, Gürcülere vize serbestliği uygulaması birkaç hafta içinde yürürlüğe girebilecek' denildi.

Bu arada, Gürcistan'ın yanı sıra Ukrayna vatandaşlarına da vize muafiyeti sağlanması için görüşmelerin devam ettiği belirten Deutsche Welle Türkçe’ye göre, vize serbestisi her iki ülke için de AB ile yakınlaşmaya ve reform çabalarının takdir edildiğine dair bir işaret olarak görülüyor.

TÜRKİYE İLE MUTABAKAT SÜRÜYOR

Türkiye ile de uzun süredir vize serbestisi tartışmaları sürüyor. Türkiye ile Kasım ayında başlaması beklenen vize muafiyeti, 'Göçmen kabul anlaşmasıyla' karara bağlanmıştı. Avrupa Birliği, Türkiye'yi 'vize serbestisi için gerekli maddeleri yerine getirmemekle' suçlamış, AKP hükümeti de 'Göçmen kabul anlaşmasını' yerine getirmeyeceklerini açıklamıştı.

Son olarak Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yapılan Türkiye oylamasında "Müzakereler geçici olarak dondurulsun" kararı alınmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde gerçekleşen AB Liderler Zirvesi'nde AP'nin tavsiye kararına atıfta bulunulmayarak Türkiye ile mutabakata bağlılık kararı alındı.

 

 Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Sayın Başkan...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Mehmet Akif'in torunundan İsmail Kahraman'a tepki!

Koç Üniversitesi'nden duyuru: Üç kişinin ilişiği kesildi!

İlgili Haberler

Dünya

Putin: Vize muafiyetini 2018 sonuna kadar uzatacağız

Dünya

Azerbaycan: Bir Ermeni asker esir alındı!

Dünya

Trump'ın görüşmeden umudu yok!

Dünya

İrlanda İngiltere'deki 200 bin ton petrol rezervini taşıyacak

Dünya

Trump'dan adaylık açıklaması

Dünya

Şartlı tahliye edilen Ebru Özkan hakkında yeni gelişme

Dünya

Tahran'da Meryem Fereci öldürülmüş olarak bulundu

Dünya

Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Bir Ermeni asker esir alındı

Dünya

Sahneye koşup, erkek şarkıcıya sarılan kadın gözaltına alındı

Dünya

'Trump, AB'yi mahkemeye vermemi tavsiye etti'

Dünya

NATO'dan Türkiye açıklaması

Dünya

Başbakan gerçekleşen protestolar üzerine istifa etti