Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

'AB, sığınmacıların haklarını Türkiye'ye satıyor'

Alman hükümetinin insan hakları sorumlusu Bärbel Kofler Türkiye ile AB arasında sağlanması hedeflenen işbirliğini eleştirdi. Kofler Hessen Radyo-Tv kurumuna yaptığı açıklamada, 'İnsanların geldikleri ülke itibariyle iltica hakkını kullanamaması olamaz. İltica için bireysel başvuru hakkı korunmak zorundadır' diye konuştu.

Kofler Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muizniek'in, AB'nin sığınmacılarla ilgili planlarını 'yasa dışı' diye nitelendirmesini de hatırlatarak, 'Uygulamada büyük bir sorun ortaya çıkacak, çünkü Yunanistan'a giden yüksek sayıdaki sığınmacılar, yaptıkları iltica başvurularının doğru düzgün incelenmesi hakkına sahip. İster Suriye'den, isterse başka ülkelerden gelsinler' dedi.

İnsan hakları kuruluşu Pro Asyl de Brüksel'de toplanan AB devlet ve hükümet başkanlarını Türkiye ile sağlanacak sığınmacı işbiriği konusunda uyardı. Pro Asyl Başkanı Günter Burkhardt yaptığı açıklamada, 'AB sığınmacıların insan haklarını Türkiye'ye satıyor' dedi. Yunanistan'da sığınmacıların toplu olarak gözaltına alınıp, sınır dışı edilme tehdidinin doğacağını söyleyen Burkhardt, bu durumun sığınmacı hakları ve insan hakları sözleşmelerinin iptali anlamına geleceğini söyledi. Pro Asyl Başkanı Türkiye'nin sayıları üç milyona yaklaşan sığınmacılar için bireysel iltica süreci yürütemeyeceğini ve onlara koruma sunamayacağını söyleyerek, 'Sığınmacı hakları konusunda Türkiye güvenli üçüncü ülke değil' diye konuştu.

Weber: AB doğru yolda

Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Avrupa Halk Partisi Grubu'nun Başkanı Manfred Weber ise Alman 2. televizyon kanalı ZDF'e verdiği demeçte, AB'nin sığınmacı krizinin kontrol altına alınmasında doğru yolda olduğunu söyledi. AB liderlerinin Brüksel'de sağladığı uzlaşmadan memnuniyet duyduğunu söyleyen Weber, 'Bence zirvede bir uzlaşma sağlanacak' dedi. Weber partisi Hristiyan Sosyal Birlik'ten, Türkiye ile yürütülen pazarlıklarda taviz verilmemesi yönünde yapılan açıklamalara da değinerek, 'Müzakerelerde iki taraf ta tavizler vermek zorundadır' dedi.

AP milletvekili, Türkiye'nin Yunanistan'dan sığınmacı alması halinde, AB'nin bunun karşılığında adım atmasını bekleyebileceğini belirtti. Bu durumun Türkiye'ye vize serbestisi için de geçerli olduğunu söyleyen Weber, "Bu konuda belirlenen kriterler açık. Türkiye'ye sığınmacı krizi nedeniyle vize kuralları konusunda kolaylık sağlanmayacak. Türkiye 70 kriteri yerine getirmek zorunda. Bunu yaparsa Avrupa Parlamentosu planı onaylar' dedi.

Deutsche Welle Türkçe

İlgili Haberler

Dünya

'Akıllı hoparlör' mahkemede şahit olarak kullanılabilir

Dünya

ABD FETÖ lideri Gülen'i iade mi edecek?

Dünya

25 yıl uğraştı lotoyu kazandı

Dünya

Koalisyonun hava saldırısında 17 sivil öldü

Dünya

Amsterdam'ın genelevleriyle ünlü sokağında kredi kartı yasağı

Dünya

Ermenistan: Kemal Öksüz hakkındaki dava geri çekildi

Dünya

Suudi Bakan'dan Kaşıkçı 'itirafı'

Dünya

Avrupa Adalet Divanı'ndan PKK kararı

Dünya

IŞİD'in militanlarına ödül tarifesi: Kimyasal silaha gümüş, helikopter düşürmeye altın ödeme

Dünya

İngiltere'de Brexit istifası

Dünya

Papa: Dedikoducular teröristtir

Dünya

ABD, Katar ile Arap NATO'sunu görüştü