darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

ABC Gazetesi'ne sansür dünyanın gündeminde

Sınır Tanımayan Gazeteciler (Reporters Without Borders), Türk yetkilileri 16 Temmuz darbe girişiminin varsayılan sorumlularının cezalandırılması bahane edilerek gerçekleştirilebilecek medyayı susturma girişimlerine karşı uyardı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, internet sitesinde yer verdiği açıklamada şöyle dedi:

Geçtiğimiz 48 saat içerisinde ondan fazla websitesine 'ulusal güvenliği ve kamu düzenini teklikeye attığı' gerekçesiyle ve Başbakanlığın emriyle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TIB) tarafından erişim engeli konmuş durumda.

Türk Ceza Kanunu'na göre devetin bir websitesine erişim engeli getirmesinin ardından kararın Ankara hakimi tarafından onaylanması gerekir.

Engellenen web siteleri arasında ABC Gazetesi, Gazeteport, Can Erzincan, Özgür Düşünce, Haberdar, Karşı, Gri Hat, Aktif Haber, Samanyolu Haber, Meydan ve Rotahaber yer alıyor. Bu web sitelerine dün itibariyle erişim engeli konmasına rağmen, hiç birine yazılı bir bildirim yapılmadı. 

Sadece gazeteci Ruşen Çakır tarafından yönetilen Medyascope.tv'nin erişim engeli, site engellendikten birkaç saat sonra kaldırıldı.

Reporters Without Borders (RSF)'ın Türkiye temsilcisine konuşan ABC Gazetesi imtiyaz sahibi ve Genel Yayın yönetmeni Merdan Yanardağ, erişim engelinin nedeni anlamakta zorlandığını söyledi.

Gülen destekçisi hakimler tarafından hapse atıldığını söyleyen Merdan Yanardağ, 'Benim sitem, nasıl olur da Gülen destekçisi olmakla suçlanır ve tehlike yaratabilir. Darbe girişiminin ardından sitemizde yer alan haberler olası bir başka darbeye, islami bir darbeye, yönelikti. Biz halkı AKP'ye değil demokrasiyi desteklemeye teşvik ettik. Hepsi bu. Demokrasi, haklar ve özgürlük için mücadelemizi vermeye sonuna kadar devam edeceğiz. Ve vatandaşı da aynısını yapmaya davet ediyoruz' ifadelerini kullandı.

ABC Gazetesi alternatif bir adresten,abcgazetesi1.com. , yayın yapmaya devam ediyor.

İnsan hakları web sitesi Bianet, sansürlenmiş haber kaynaklarına ulaşımın sağlanabileceği alternatif adreslerin bir listesini yayınladı.

AYM KARARA BAĞLAMADI

İnsan hakları avukatı Yaman Akdeniz ise RSF'ye yaptığı açıklamada kendisinin ve meslektaşı Kerem Altıparmak'ın, yetkililere 'ulusal güvenlik' ve 'kamu düzeni' gibi nedenlerle web sitelerinin kapatılmasına imkan veren yasal hükümlerin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne 25 başvuruda bulunduklarını belirtti.

Akdeniz, son başvurularını Nisan ayında Rus haber sitesi Sputnik'in Türkçe internet sitesine erişim engeli gelmesi üzerine yaptılarını belirtti. Anayasa Mahkemesi ise henüz bu başvuruların herhangi biri için karar vermiş değil.

Son engellemeler, daha fazla gazetecinin tutuklanması konusundaki  korkuları güçlendirdi. 'Tutuklanacak Gülen destekçisi gazeteciler' listesi sosyal medya üzerinde dolaşıyor. Öte yandan bugün Haberdar sitesi muhabiri Arzu YIldız hakkında tutuklama emri verildi.

2016 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi listesinde Türkiye,180 ülke arasından 151 sırada yer alıyor.  

İlgili Haberler

Medya

Gün Matbaa davasında 8 kişiye tahliye

Medya

TGC'den 'Kağıt Krizi Raporu': 18 maddelik çözüm önerisinde neler var?

Medya

Eski Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç: Sabrımızın bir sınırı var

Medya

Felçli olmasına rağmen tutuklu bulunan gazeteci tahliye edildi

Medya

Böyle gazetecilik olmaz! AKP'li Güneş Gazetesi'nden yine skandal...

Medya

İşçilerin taleplerine 'sudan sebepler' diyen Altaylı bugün de devam etti

Medya

Hürriyet'te bir ayrılık daha: Bu kapıdan son kez çıktım

Medya

Habertürk'te şok ayrılık!

Medya

Yandaş Dilipak 'isyan etti'

Medya

Business HT kapandı

Medya

Hilal Kaplan, o gazeteyi sordu: Darbeden beri...

Medya

'SADAT, Harb Okullarında öğrenci alımını organize ediyor'