darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

ABD Büyükelçisi: Suriye'nin geleceğine Suriyeliler karar verir

ABD'nin bağımsızlığının 240'ıncı yıl dönümü dolayısıyla verilen resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Büyükelçi Bass, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile bugün gerçekleştirdiği görüşmelerde hangi konuların ele alındığına ilişkin soruya, "Bugün yaptığım görüşmeler, Türk hükümetiyle devam eden iş birliğimizin, IŞİD, PKK ve diğer terör örgütleriyle mücadeleye dair karşı karşıya kaldığımız her türlü meydan okumaya ilişkin görüşmelerimizin bir parçası" cevabını verdi.

Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı terör tehditlerine dikkat çeken Bass, ülkenin zor zamanlardan geçtiğini ve Türk halkına saygılarının bir göstergesi olarak, yaşanan terör olaylarının ardından, ABD Büyükelçiliği’nin daha önce düzenleyeceği resepsiyonu bugüne ertelediğini bildirdi.

GÜVENLİK RİSKLERİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ'

Sputnik'in haberine göre Bass, Fransa Büyükelçiliği’nin güvenlik gerekçeleriyle Türkiye’de düzenleyeceği milli gün resepsiyonlarını iptal etmesinin ardından, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin güvenlik önlemlerini artırıp artırmadığına ilişkin soruya ise, "Güvenliğe dair ortaklarımızla işbirliği çerçevesinde ya da bundan bağımsız olarak bize gelen her bilgiyi aralıksız değerlendiriyoruz, gerekli gördüğümüz zamanlarda aldığımız tehditlere yönelik güvenlik koşullarımızı düzenliyoruz. Fransız Büyükelçiliği'nin kararına baktığımızda görüyoruz ki onlar da aynı şeyi yapıyor. Ancak biz, bu geceki daveti yeniden ertelememizi gerektirecek bir neden göremedik" karşılığını verdi.

MENBİÇ KONUSUNDA YAPILAN ANLAŞMA

İki ülke arasında Menbiç konusunda bir anlaşma yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili de Bass, devam eden operasyonlar hakkında yorum yapmayacağını belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye ve uluslararası koalisyonun diğer üyeleriyle birlikte elimizden geldiğince ve hızlı bir şekilde IŞİD'le mücadele etmek için çalışıyoruz. Aynı şeyi, Irak topraklarında yapan Irak hükümetiyle de birlikte hareket ediyoruz. Suriye'deki herhangi bir grubun IŞİD'e karşı mücadeleye sunduğu katkının, Suriye'nin siyasi geleceğinin ve yönetim şeklinin değiştirilmesine yön verme amacıyla kullanılmasına, Suriye'deki herkes katılmadıkça karşıyız."

Bass, "Suriye'deki herhangi bir grup" derken, PYD'yi kastedip etmediği şeklindeki soruya da "Suriye'deki her grubu, tüm grupları kastediyorum. Suriye'nin geleceğine tüm Suriyeliler karar verir. Bu da ABD'nin yıllardır yürüttüğü siyasetinin temel taşlarından biridir" yanıtını verdi. 

İlgili Haberler

Dünya

İsrail'den Yahudi yerleşim biriminin genişletilmesine onay

Dünya

Putin, Ürdün Kralı ile Suriye'deki durumu görüştü

Dünya

Endonezya'daki depremlerde 506 kişi öldü

Dünya

Rusya'dan ABD yaptırımlarına ilk yanıt

Dünya

MTV ödüllerinde Madonna'ya 'Aretha Franklin'i tepkisi

Dünya

Mısır'da 2 binden fazla tutukluya af

Dünya

ABD'den Rusya'ya milyonlarca dolarlık yaptırım

Dünya

ABD'de, 95 yaşındaki Nazi kampı gardiyanı sınır dışı edildi

Dünya

Microsoft: Rus hacker grubu 'Süslü Ayıları' engelledik

Dünya

İsveç'te savaş uçağı düştü

Dünya

İtalya'daki selde ölü sayısı artıyor

Dünya

Rus ordusundan görülmemiş büyüklükte askeri tatbikat!