darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

ABD: Darbe girişiminden haberimiz yoktu, Türk istihbaratının da yoktu

Yılmaz Polat/Washington

Amerikan CNN televizyonunda yayınlanan 'State of the Union’ programına konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerikan istihbaratının darbe girişiminden haberi olmadığını söyledi; Çavuşoğlu ile yaptığı telefon konuşmalarında Amerika’ya bu tür bir suçlama yapmanın sorumsuzca olduğunu aktardığını belirtti.

Lüksemburg’dan konuşan Kerry, “Darbe ile ilgili detayları bilmiyoruz. Bence Türk hükümetinin kendisi de kimin ne ölçüde bu olaya dahil olduğunu anlamaya çalışıyor' diye konuştu.

ABD'nin Sesi Radyosu'na göre , Kerry ayrıca, “Türkiye dışişleri bakanı ve savunma bakanı 3 gün içinde, 45 ülkeyi kapsayan ve IŞİD’e karşı mücadele stratejisi görüşeceğimiz büyük bir konferans için Washington’a gelecekler’ dedi.

Kerry, darbe girişiminin IŞİD’le mücadeleyi etkileyip-etkilemediğiyle ilgili soruya da “Oradaki komutanlardan aldıkları bilgi dahilinde bazı küçük gecikmeler yaşandığını ancak büyük bir aksama olmadığını' söyledi.

“Gülen’in iadesi için resmen başvuru olmadı'

Kerry’ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumartesi günü ABD’den Fethulllah Gülen’i yakalayarak Türkiye’ye iade etmesi talebinde bulunduğu yolundaki açıklaması da soruldu.

Kerry, bu soruya, “Öncelikle bize iade talebiyle ilgili resmi bir başvuru gelmedi. Gerekli belgeleri de içeren resmi bir paket şeklinde doğrudan Adalet Bakanlığı’na gelmesi gerekiyor bu talebin ki ele alalım bunu. Dün bunu Türkiye dışişleri bakanına da açıkça söyledim. Amerika kimseyi barındırmıyor. Herhangi birşeyin olmasını engellemeye çalışmıyoruz,' şeklinde yanıt verdi.

Kerry devamla şunları söyledi: “Her zaman şunu söyledik: Bizim mahkemelerimizin böylesi bir talebi onaylayabilmesi için gerekli olan, iade standartlarına uygun sağlam ve hukuki bir temele dayanan kanıtı bize gösterin. Şimdi bunu bekliyoruz. Tüm bunları bir araya getirdiklerini ve göndereceklerini söylediler. Hukuki standartlarımıza uyduğu takdirde kesinlikle harekete geçeceğimiz taleple ilgili başvuruyu beklerken, Amerika’nın müdahil olduğu suçlamalarının sorumsuzca olduğunu düşünüyorum.'

Kerry'den Çavuşoğlu'na 'Amerika’nın darbe girişiminde payı olduğu iddiaları yalan'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry telefon ile görüştüğü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Amerika’nın darbe girişiminde payı olduğu iddialarını yalanladı.

Kerry, bu iddiaların Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vereceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kerry’nin, darbe teşebbüsü soruşturması sırasında, Türkiye’nin itidal göstermesini ve hukukun üstünlüğü ilkesine saygı duyulmasını vurguladığını bildirdi.

Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, 'Bakan Kerry, Amerika’nın, soruşturma sırasında Türkiye’ye yardım etmeye hazır olduğunu belirtti’ dedi.

Dışişleri Bakanı Kerry, Amerika’nın Türkiye’de seçimle işbaşına gelmiş olan hükümete desteğini tekrarladı ve hükümetten, darbe girişiminden sonra önlemler alırken sivillerin zarar görmemesi için çalışmaya çağırdı.

İlgili Haberler

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Dünya

Fransa'da ilginç yasak: Sokakta oturmak yasak

Dünya

Alman gazetesi ABD'nin yaptırımlarının etkili olmamasının nedenlerini açıkladı

Dünya

Körfez basını, Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırım vaadini nasıl gördü?

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'