darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

ABD: Hem Türkiye'yi hem YPG'yi destekliyoruz!

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk Twitter hesabından bazı açıklamalarda bulundu.

McGurk, IŞİD’in Cerablus’tan çıkarılmasıyla yabancı savaşçılarının geçişlerinin sağlanması noktasında önemli bir sınır merkezinin bertaraf edildiğini belirterek, önemli bir NATO müttefiki olarak gördükleri Türkiye’nin sınırlarını IŞİD teröristlerinden koruması ve Cerablus yakınlarındaki IŞİD hedeflerini vurmasını desteklediklerini vurguladı.

Brett Mcgurk, ABD’nin bununla birlikte IŞİD karşıtı savaştaki en güvenilir ve yetenekli güçlerinden biri olduklarını kanıtlayan Suriye Demokratik Güçlerini de (SDG) desteklemeye devam edeceğini yineledi. Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ve SDG’nin ABD şemsiyesi altında şekillendirdikleri Birleşik Müşterek Görev Gücü’nün “Öz Kararlılık Hareketı' kapsamında uzun bir kuşatmanın ardından ele geçirdiği Menbiç’te istikrarı tesis etmek ve Menbiç sakinlerinin güven içinde evlerine dönmelerini sağlamak için IŞİD tarafından geride bırakılan bubi tuzakları ve mayınları temizlediklerini belirtti.

ABD’nin liderliğini yaptığı Uluslararası Koalisyon’un, dünyanın ortak ve tehlikeli tehdidi olmayı sürdüren IŞİD’e odaklanmak için birliği teşvik edeceğini belirten McGurk, son derece özenli bir şekilde IŞİD teröristlerini Musul ve Rakka’dan kalıcı olarak temizlemek için şartları olgunlaştırdıklarını ifade etti.

Geçtiğimiz haftalarda Irak’ta, Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin Musul’a doğru etkileyici zaferler elde ettiğini anımsatan McGurk, Irak güçlerinin, Qayyara’yı ele geçirmesini memnuniyetle karşıladıklarına vurguladı. IŞİD’in elde tutmak için elinden geleni yapacağını söylediği Qayyara’nın alınmasıyla Musul ana yolunun açıldığına dikkat çekti.

Kerkük’ten petrol ihracının yeniden başlaması ve genel af yasasının da aralarında bulunduğu son politik gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan McGurk, IŞİD’in yenilgisi için askeri ve politik gelişmenin birbiriyle paralel seyretmesi gerektiğini ifade etti.

brt.jpg

ABD Başkanı Barack Obama'nın özel temsilcisi Brett McGurk'un, geçtiğimiz Şubat ayında görüştüğü YPG komutanının elinden plaket alması Türkiye'nin tepkisine neden olmuştu.

İran’dan geç tepki 

“Fırat Kalkanı' operasyonuna uzun süre sessiz kalan İran’dan ilk resmi açıklama geldi. Dışişleri sözcüsü Behram Kasımi, “Suriye topraklarındaki terörist gruplarla mücadele, uluslararası hukukun temel ilkelerinden biri olan o ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı gösterilerek merkezi yönetimle koordineli şekilde yapılmalı' dedi.

İlgili Haberler

Dünya

Sadr, İbadi, Hekim ve Allavi'den 'mezhepler üstü' koalisyon ilanı

Dünya

'Trump, eşi Melania'yı tehdit ediyor' iddiası

Dünya

İşgale devam: ABD Irak'ta kalmayı sürdürecek!

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı