darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

ABD: IŞİD'te yabancı militan sayısı azaldı

Türkiye ve Irak’a HIMARS füze sistemleri kurulacağı yönündeki açıklamaları onaylayan ABD’li komutan, sistemin Suriye’deki operasyonlara destek amacıyla kullanılacağını ifade etti.

Özkararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü'nün operasyonlar ve istihbarattan sorumlu komutan yardımcısı Tümgeneral Peter Gersten, Bağdat'taki karargahtan video konferans yöntemi ile Pentagon'daki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yaklaşık bir yıl önce IŞİD saflarına katılan yabancı militan sayısının aylık bin 500 – 2 bin kişi olduğunu söyleyen Gersten, “Bir yıl süren çatışmaların ardından şimdi değerlendirmelerimize göre sayıları yaklaşık 200 kadar kaldı' dedi.

IŞİD’den kaçan militan sayısında artış gözlemlediklerini belirten Gersten, “Morallerinin düştüğünü görüyoruz. Ödeme yapılmadığını, savaşılamadığını görüyoruz' diye konuştu.

'RUS PİLOTLAR UÇAKLARIMIZA SAYGILI DAVRANIYOR’

Öte yandan Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’ne ait uçakların Suriye’de ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin IŞİD’e karşı operasyonlarına engel olmadığının altını çizen ABD’li komutan, Şaddadi bölgesindeki IŞİD hedeflerini ABD savaş uçaklarından önce Rus uçaklarının vurduğunu ifade eden Gersten şöyle devam etti:

“Güçlerimiz ilerledikçe, onlar bu bölgedeki bombardımanı durdurarak batıya çekildi ve burada saldırılara devam etti. Onlar, Deyr ez Zor ve doğusundaki bölgeyi bombalıyor. Şaddadi’de artık yoklar. Doğrusunu söylemek gerekirse güçlerimize çok saygılı davranıyorlar.'

Aynı zamanda operasyonlarını hiçbir şekilde Rusya’yla koordine etmediklerini doğrulayan ABD’li yetkili, “Sadece onların eylemlerini izliyoruz, ama onlarla çalışmıyoruz ve hiçbir ilişkimiz yok' diye konuştu.

'HIMARS’LAR SURİYE’DEKİ OPERASYONLARA DESTEK VERECEK’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suriye'de IŞİD’le mücadele için Türkiye'ye gönderileceğini açıkladığı HIMARS adlı yüksek hareket kabiliyetine sahip füze sistemleriyle ilgili bir soru üzerine Gersten, “İki sistem söz konusu. Biri, Suriye’deki operasyonumuza destek olarak Türkiye’de kullanılacak, ikincisi Irak’taki operasyona destek olacak' dedi.

Irak’ta, yüksek hareket kabiliyetli HIMARS’ın 'ihtiyaç olan yerlerde kullanılacağını’ belirten ABD’li yetkili, sistemin ABD’li mi yerli askerler tarafından yönetileceğini belirtmedi.

Türkiye’ye füze sistemi teslim edilecek olması, bu silahın Suriyeli Kürtlere karşı kullanılabileceği yönünde endişeler uyandırmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, bu konudaki soruların Pentagon’a yöneltilmesi gerektiğini ifade ederken, Savunma Bakanlığı temsilcileri de füzelerin konuşlandırılmasının Kürtlere yönelik tehdidi artırıp artırılmaması konusunda yorum yapmadı.

İlgili Haberler

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Dünya

Fransa'da ilginç yasak: Sokakta oturmak yasak

Dünya

Alman gazetesi ABD'nin yaptırımlarının etkili olmamasının nedenlerini açıkladı

Dünya

Körfez basını, Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırım vaadini nasıl gördü?

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'