darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

ABD Salih Müslim'e vize vermezken, AKP neden ağırladı?

Yılmaz Polat / Washington

AKP Hükümeti PKK terör örgütü uzantılı PYD lideri Salih Müslim'i arananlar listesine alıp başına 4 milyon Tl ödül koydu. Hemen belirteyim, PYD/YPG PKK terör örgütünün devamı ve Suriye'deki kolu.

Peki, Erdoğan  yönetimindeki AKP Hükümetleri ne zamandan beri PYD'yi PKK terör örgütünün devamı olarak görüyor?

AKP, Başkan Obama Yönetimi'nin son günlerine kadar PYD-YPG'ye neden sessiz  kaldı ve Salih Müslim'i Türkiye'de misafir etti?

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kasım 2013'te  Washington'da "Kürtlerin Orta Doğu'da Rolü" başlıklı bir konferans düzenledi. Ulusal Basın Kulübü'nde (National Press Club) yapılan konferansa, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da katıldı. Demirtaş'a partiden sadece Nazmi Gür eşlik etti.

Konferansın konusu; 'Türkiye, Irak, İran ve Suriye'deki Kürtlerin bölgedeki rolü’ olarak anons edildi ama asıl amaç; PKK'nın Suriye uzantısı (PYD) Demokratik Birlik Partisi Başkanı Salih Müslim'i Washington'a getirerek, 'Amerikan Yönetimi’ne görücüye çıkartmaktı.

'SALİH MÜSLİN ANKARA'YA GELDİ'

Salih Müslim'in Washington'da konuşacağı konferansın programı haftalar öncesinden duyuruldu. Ancak Obama Yönetimi, Salih Müslim'e ABD'ye giriş vizesi vermedi.

Müslim konferansa 'skype’ ile bağlanıp konuşmak zorunda kaldı, vize verilmeyişini eleştirdi. Halbuki Müslim, buarada  gizlice Türkiye'ye getirilmiş ve AKP Hükümet yetkilileriyle temaslar yapmıştı.

Obama Yönetimi, Suriye'deki Muhalif gruplarla görüşüp, yapılan anlaşmaya ters düşen görüntü vermemek için Müslim'i muhatap almıyordu.Yönetim, konferansa da  ilgi göstermedi.

Demirtaş 2014 yılı Eylül ayı sonlarına doğru 'Ortadoğu’da Kürdistan’ın Yeni realitesi’ başlıklı konferans için yeniden Washington'a geldi.

Salim Müslim de konferansa davetliydi ancak ABD yine vize vermedi. Amerikalılar ısrarla Washington’a gelmek isteyen Müslim’e son iki yıldır vize vermiyordu. Demirtaş Ankara'ya döndü, 1 Ekim’de Davutoğlu'yla bir görüşme yaptı. Bir kaç gün sonra Salih Müslim yeniden Ankara’ya  geldi, Davutoğlu-Demirtaş temasları çerçevesinde MİT ve Dışişleri yetkilileriyle görüştü.

Müslim, 'Türkiye ile birçok konuda fikir birliğine vardığını' ve 'Bize bu savaşta destek vereceklerini söylediler' deyip ayrıldı. Peşmerge 29 Ekim günü Türkiye'ye giriş yaptı. 38 aracın yer aldığı konvoy, Silopi, Cizre, Nusaybin, Kızıltepe, Viranşehir ve Şanlıurfa üzerinden Suruç'a, buradan da Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye ulaştı.

 

İlgili Haberler

Güncel

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Güncel

Sulama kanalına düşen çoban boğuldu

Güncel

Maltepe'de silahlı soygun

Güncel

'Türkiye yıl sonunda NATO'dan çıkabilir'

Güncel

FSM'de trafik kazası: 1 ölü

Güncel

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali!

Güncel

Kur artışı elektrik üretimini de vurdu

Güncel

Bursa'da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü 38 yaralı

Güncel

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti Atatürk'ü kaldırdı

Güncel

Dolarını bozdurana çaydanlık hediye kampanyası başlatıldı

Güncel

Otomobil, yol bakım çalışması yapan işçilere çarptı: 2 ölü

Güncel

TSK'ya dört yeni komando tugayı