darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

ABD: Sincar'dan çekildiklerini görmek istiyoruz

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD Savunma Bakanlığı'ndaki (Pentagon) basın ofisini ziyaret ederek başta Rus diplomatların sınır dışı edilmesi ve Türkiye ile devam eden görüşmeler olmak üzere değerlendirmelerde bulundu. 

AA'nın aktardığına göre; Mattis, gazetecilerin sorularını yanıtlamadan önce PKK'nin Irak'ın kuzeyinde yer alan Sincar bölgesindeki varlığına ilişkin açıklamalarda bulundu. "Kuzey Irak'ta sınırın hemen karşı tarafında yer alan Sincar'da PKK'nin Türkiye'ye yönelik tehdidi var" diyen Mattis, "Biliyorsunuz PKK, ABD tarafından bir terör örgütü olarak tanınıyor. PKK'nin Sincar bölgesinden çekildiğini görmek istiyoruz" açıklamasını yaptı.

MENBİÇ AÇIKLAMASI
Mattis, Menbiç'e yönelik herhangi bir hareketlilik görmediklerini, burası konusunda Türkiye ile herhangi bir tıkanıklık olmaksızın görüşmelerin devam ettiğini ifade ederek, "Bunu çözeceğimiz konusunda iyimserim. Daha önce de zor zamanlarımız olmuştu." dedi.

Mattis, AA muhabirinin "Türkiye’nin Menbiç'te niyeti açık. Türkler Menbiç'e girmek ve YPG unsurlarının ilçeden çıkarılmasını istiyor. Buna karşın ABD'nin önerisi nedir? ABD ne teklif ediyor burada?" sorusuna, şu cevabı verdi:

"Türkiye bir NATO ortağıdır ve birbirimizin yanında durduk. Suriye'de özellikle bazı konularda ciddi anlaşmazlıklarımız oldu. Ancak bunlar görüşmelerimizin açıklığı ve sıklığını etkilemedi. Bunu da aşacağız. Daha önce de söylediğim gibi bunu basın üzerinden konuşmaktan ziyade yüz yüze ve birebir konuşmayı tercih ederim. Bu konu Türkler için çok hassas. Orada yaptığımız şey IŞİD'i ortadan kaldırmaktır. Karmaşık bir savaş alanında tüm çatışan akımları hesaba katmak zorundayız."

RUS DİPLOMATLARIN SINIR DIŞI EDİLMESİ
ABD'nin yanı sıra birçok Avrupa ülkesinin Rus diplomatları sınır dışı etmesi ve NATO'nun 7 Rus diplomatın akreditasyonunu iptal etmesine ilişkin konuşan Mattis, "Sadece o diplomatları çıkarmadılar aynı zamanda Rusya'ya ayrılan o pozisyonları da iptal ettiler. Rusya'nın tercihleri sayesinde bu artık bir çalışma konusu değil. Rusya, düşüncesiz faaliyetlere varacak derecede stratejik bir rakip olmayı seçti. Rusya’nın Avrupa ile ortak olma potansiyeli de var. Çünkü zenginlikleri Avrupa’ya bağlı ancak şunu da anlamamız gerekir Rusya NATO ülkeleri başka bir ilişki peşinde arayışında." dedi.

İlgili Haberler

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

Dünya devi SodaStream'i satın aldı

Dünya

Ahmet Hakan'dan Brunson'a: Hemen Trump'ı telefonla ara!

Dünya

Koreli aileler savaştan 65 yıl sonra buluştu

Dünya

Dünyanın en dayanıklı alaşımı üretildi: 'Ekvator etrafında 500 tur drift yapabilirsiniz'

Dünya

ABD'den 270 kat küçük Hollanda dünyanın en büyük 2. tarım ihracatçısı

Dünya

Gemiden düşen kadın 10 saat sonra kurtarıldı: Şarkı söyleyerek hayatta kaldım

Dünya

Taliban'ın rehin aldığı 149 kişi kurtarıldı

Dünya

Nerede yayın yaptığı bilinmeyen Suudi feministlerden radyo kanalı: 'Anaerkil Çağ'ı özlüyoruz

Dünya

Danimarka'nın sağ partilerinden teklif: Vatandaşlık için tokalaşsınlar

Dünya

İranlı gazeteciye '12 imam' cezası: 10 yıl hapis cezası aldı

Dünya

FEMEN grubuna tehdit: Kadın erkek eşitliği yüzünden mahfolduk