Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

ABD ve Küba arasında 55 yıl sonra bir ilk!

Küba Dışişleri Bakanlığı’nın ABD Bölümü Başkanı Josefina Vidal, Twitter’da “Santa Clara havaalanına 31 Ağustos’ta 1961’den bu yana ilk tarifeli ABD uçuşu gerçekleşecek' mesajını paylaştı. ABD Başkanı Barack Obama, geçen şubat ayında iki ülke arasında ticari uçuşların yeniden başlayacağını açıklamıştı. Küba Ulaştırma Bakan Yardımcısı Eduardo Rodriguez, “Ticari uçuşların başlaması iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi sürecine önemli bir katkı' dedi. Rodriguez, son bir kaç yıldır artan turist sayısına hazırlık olarak Küba havaalanlarının kapasitelerinin artırıldığını belirtti.

'ABD’Lİ BAKAN DA UÇAKTA OLACAK’

Havana Times gazetesi, ABD Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx’un da ilk gelecek uçakta olmasının beklendiğini, ABD’li bakanın Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla ve Kübalı mevkidaşı Adel Yzquierdo ile görüşeceğini bildirdi. ABD havayolu şirketi JetBlue’ya bağlı ilk ticari uçak, bugün Florida’nın Fort Lauderdale bölgesinden Küba’nın Santa Clara kentine gidecek. Günlük ticari uçuşlar da 1 Ekim’de, Camaguey ve Holguin kentlerine uçuşlar ise kasım ayında başlayacak.

ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın onayıyla ABD’den Küba’nın başkenti Havana’ya günde 20, diğer kentlere ise 90 uçuş gerçekleşmesi planlanıyor. 6 ayrı ABD şirketi Küba’ya uçuşlar için ABD yönetiminden izin almış durumda. KÜBA'YA

ABLUKA BÜYÜK ORANDA SÜRÜYOR

Küba ve ABD geçen yıl temmuz ayında elçilikleri yeniden açmış ve diplomatik ilişkilerin düzelmesi amacıyla bir dizi anlaşma imzalamıştı. Buna karşın Küba hükümeti, ABD ile atılan karşılıklı olumlu adımlara rağmen asıl sorunun ABD’nin yıllardır adaya uyguladığı abluka olduğunu vurguluyor. ABD yasaları, abluka kapsamında hala pek çok ABD vatandaşının Küba’ya ziyaretine izin vermiyor. Başkan Barack Obama, aile ziyaretleri, iş ve resmi ziyaretler ile eğitim amaçlı gezilere izin vermişti.  

İlgili Haberler

Dünya

İngiltere Başbakanı May: Görevden alınırsam AB'den çıkış süreci uzar

Dünya

Irak yaptırım altındaki İran'la takas yoluyla ticaret yapacak

Dünya

Fransa sarı yelek ile sarsıldı!

Dünya

Trump'tan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

California'daki yangınlarda ölü sayısı 71'e yükseldi

Dünya

Afrika'da az gelişmişliğin sebebi: Sömürge parası

Dünya

Fransa'da akaryakıt zammı protesto edildi

Dünya

Sarayda hızla yükselen 'gölge adam'

Dünya

Çeçenistan'ın başkentinde intihar saldırısı

Dünya

ABC Özel Röportaj | Dünkü gözaltılar beyin göçünü bir kez daha tetikledi

Dünya

'Batı'nın İsrail'e olan bakışı değişmeye başladı'

Dünya

Trump'tan Gülen'in iadesine ilişkin açıklaması