darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

ABD'de olunca demokrasi, Türkiye'de hükümete saygısızlık!

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, soruları yanıtlarken, PKK ile örgütün Suriye'deki uzantısı olan YPG ve PYD arasında ilişki bulunduğunu itiraf etti.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Senatoda düzenlenen "IŞİD'e Karşı Mücadele" yöntemlerinin sorgulandığı bir oturumda soruları yanıtlarken, PKK ile örgütün Suriye'deki uzantısı olan YPG ve PYD arasında ilişki bulunduğunu itiraf etti. Senatörler sorularıyla Carter'ı terletti.

Savunma Bakanı Ashton Carter, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dünford ile birlikte, ABD Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komitesinde IŞİD'e karşı mücadele yöntemleri ve bunların ne ölçüde etkili olduğu konularında soruları yanıtladı.

“ABD'NİN GÖZÜNDE DE TERÖR ÖRGÜTÜDÜR'

Savunma Bakanı Ash Carter, Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham'ın soruları üzerine, ABD'nin, Türkiye'nin tüm karşı çıkışlarına karşın silah ve maddi yardım sağladığı PYD ve PKK arasında işbirliği olduğunu bildiğini itiraf etti. Carter, Senatör Graham'ın “PYD'yi hiç duydunuz mu?' sorusunu, “Evet duydum" diye yanıtladı.

Carter, bunun ardından gelen “Kim onlar ?"sorusuna da “Kürt bir grup" karşılığını verdi. Bunun üzerine Senatör Graham, ABD Savunma Bakanı'na. “YPG'yi hiç duydunuz mu ? ", “Onlar kim ?" sorularını yöneltti. Carter da bu soruları, “Evet onları da duydum. Başka bir Kürt grup" diye yanıtladı. Graham sorusunu, “Bunlar PYD'nin silahlı kanadı değil mi ?" diyerek sürdürünce, Carter “Evet öyleler, bu doğru " diye konuştu. Graham, “2003 yılında kurulan solcu, Suriye Kürt Partisi. Haberler, bunların PKK ile bağlantılı ya da en azından önemli ilişkileri olduğunu belirtiyor. Bu doğru mu?" sorusunu Carter yine, “Evet" diye yanıtladı. Graham bu kez de Savunma Bakanı'na, “PKK, Türk hükümetinin gözünde bir terör örgütü değil mi? " sorusunu yöneltti. Carter da bunu, “PKK sadece Türkiye'nin değil ABD'nin gözünde de terör örgütüdür" diye yanıtladı.

“BEN TÜRKİYE'DEN DAHA YENİ DÖNDÜM'

Bunun üzerine, Graham “Peki Suriye'de YPG'yi silahlandırdığımız için Türkler'in bize kızgın olması sizin için şaşırtıcı mı? Madem PKK ile o kadar yakınlar?" diye sorarak Carter'ı sıkıştırmayı sürdürdü. Carter, bu soruya “Hayır, hiç değil. Türkiye ile çok geniş kapsamlı görüşmeler yapmaktayız" yanıtı verdi. Yeniden araya girerek, “Yani Türkiye bu durumla ilgili olumlu mu?" diye üsteleyen Graham'ın bu sorusuna da Carter'dan, “Hayır olumlu değiller"karşılığı geldi. Yeniden araya giren Senatör Graham, “Hiç olumlu değiller. Ben Türkiye'den daha yeni döndüm. Bu fikrin dünyadaki en aptalca fikir olduğunu düşünüyorlar ve ben de onlarla aynı düşüncedeyim" dedi.

ABD Genel Kurmay Başkanı Joseph Dünford, Suriye Demokratik “Güçleri'nde ne kadar Kürt, ne kadar Arap olduğu" sorusuna verdiği yanıtta, 6 bin Arap olduğunu, bunun da oran olarak yaklaşık yüzde 20'yi bulduğunu belirtti.

Bunun üzerine Graham, “Türkiye'nin neden biraz kızgın olduğunu merak ediyorsanız söyleyeyim. Biz, Suriye'de Türk hükümetine karşı çarpışan teröristlerle işbirliği yapan grupları silahlandırıyoruz. Türkiye daha çok şeyler yapabilir içinde bulunulan çok saçma" diyerek eleştirisini noktaladı.

TÜRKİYE'DE BAKANLARA SORU SORUNCA NE OLUYOR?

Havuz medyasının da ekradan getirdiği bu sorgulama, demokrasi ve iktidarın hesap vermesi konusunda ABD ile Türkiye arasındaki farkı da açıkça ortaya çıkardı. Türkiye'de muhalefetin Meclis'te kabine üyelerine sordukları soruların bir çoğu cevapsız kalırken, yazılı soru önergelerin bir çoğu ise 'devlet sırrı' ve benzer sebeplerle cevapsız kalıyor. İsmail Kahraman'ın Meclis Başkanlığının ardından muhalefetin bilgi edinmesinin önüne ise bu kez İsmail Kahraman duvarı örüldü. Kahraman, hükümet üyelerinin cevaplaması için muhalefet milletvekillerinin verdikleri yazılı soru önergelerinin büyük bir kısmını 'üslup' gerekçesi ile ilgili bakana iletmeden geri iade ediyor. 

TBMM Genel Kurulu'nda CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'ın İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya sorduğu bir soruya Bakan Ala'nın 'geç bunları' anlamına gelen bir el işareti ile yanıt vermesi Meclis'te gerginliğe neden olmuştu. 

Yukarıdaki örnek bile tek başına iktidarların hesap verme konusunda ABD ile Türkiye arasındaki farkı gösteriyor. 

Bu da Meclis'teki 'yumruklu demokrasi' gösterisi:

İlgili Haberler

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Dünya

Fransa'da ilginç yasak: Sokakta oturmak yasak

Dünya

Alman gazetesi ABD'nin yaptırımlarının etkili olmamasının nedenlerini açıkladı

Dünya

Körfez basını, Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırım vaadini nasıl gördü?

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'