unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

ABD'den PKK'ya çağrı, suikast iddiasına yalanlama

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastine ilişkin "Suçlamaları reddediyoruz" açıklaması yaptı. NTV canlı yayınında konuşan Bass, "ABD'nin desteği olduğuna dair delil yok" diyerek soruşturmaya destek olmak için öneride bulunduklarını söyledi.

PKK'YA 'SİLAH BIRAKIN' ÇAĞRISI

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü Kayseri'de meydana gelen bombalı saldırıya değinen Bass, 'Türkiye'deki herkese "başınız sağolsun" demek istiyorum. Ben bu ülkede yaşıyorum. Bugün bu toplumun tüm mensuplarının hissettiği acı ve ızdırabı, bunun ardından nelerin gelebileceğini bilememenin getirdiği korkuyu ben de yaşıyorum. Ayrıca, son saldırılar bizi derinden rahatsız etti ve öfkelendirdi; ister Kayseri'deki olsun, ister Beşiktaş'taki bombalı saldırı ya da Türkiye'de PKK tarafından gerçekleştirilen diğer korkunç saldırılar. Bu saldırıları kesinlikle reddediyoruz. Bunları kınıyoruz ve bir kez daha PKK'ya bu akıldışı şiddete son vermesi, silah bırakması ve siyasi bir amaç için şiddet kullanmaya son vermesi çağrısında bulunuyoruz. Bu, asla işe yaramayacaktır' ifadelerini kullandı.

Fethullah Gülen'in iade sürecinin yavaşlamadığını belirten Bass, sürecin devam ettiğini söyledi.

Rusya, İran ve Türkiye'nin Suriye girişimine ilişkin de değerlendirmede bulunan Bass, "Her ülkenin Halep'te ve Suriye'de yaşanan şiddeti azaltacak girişimi olumlu karşılıyoruz. Türkiye'nin girişimlerini ve yerel ateşkesi olumlu karşılıyoruz. Bu yapıcı bir durum. Suriye'de çok daha geniş bir ateşkesin sağlanıp sağlanmayacağını göreceğiz, bunun için Rusya ve Türkiye'yle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

'RUSYA ÜLKELERİN TOPRAKLARINI İHLAK EDEN BİR ÜLKE'

Türkiye'nin Rusya'yla yapıcı bir ilişki kurmasını anladıklarını belirten Bass, "Bu durumu A ile B arasındaki bir tavır olarak görmek isteyenler günümüzü iyi okuyamıyorlar. Ancak bununla beraber Rus hükümetinin diğer bir takım politikaları görülmeli. Türk basınında ABD ile ilgili iddialardan rahatsızız. Türkiye'nin toprak bütünlüğüne kimse bizim kadar saygılı olmadı, Rusya ise başka ülkelerin topraklarını ilhak eden bir ülke. Türkiye'nin bunu göz önünde bulundurmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

 Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Nurcuların hedefinde o polis müdürü var

İlgili Haberler

Dünya

Ailesinin desteğini alamayan milletvekili adayı intihar etti

Dünya

Hindistan'da bir Müslüman inek yüzünden linç edildi

Dünya

Facebook, o firmayla işbirliğine son verdi

Dünya

İsrail'den Gazze'ye tank atışı

Dünya

İran'da çatışma: 11 ölü

Dünya

Beyaz Saray'dan Ukrayna referandumu önerisine yanıt

Dünya

Hamas ile İsrail arasında ateşkes

Dünya

İsrail'den Hamas'a tehdit

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Gazze uyarısı

Dünya

Bulgaristan'da göç politikasına ilişkin yeni karar

Dünya

‘Suriye, Golan Tepeleri'ni İsrail'in elinden alabilir'

Dünya

ABD Savunma Bakanı: Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına karşıyım