darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin İzmir adayı belli oldu

AKP'de Erdoğan'a yalvaran isimleri açıkladı!

Video | Atatürk düşmanı püsküllü, Hz. Hüseyin'in katilini böyle savundu: 'Yezid'e sövmeyin'

İbrahim Kalın'dan Devlet Bahçeli'ye 'hediye' uçak yanıtı

Prof. Dr. Emre Kongar: Emekliliğimizin güvencesi SGK'yı satıyorlar!

ABD'den terörü daha fazla destekleme ve Rusya'ya yayma tehdidi!

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesindeki "Suriye Krizinin Bölgesel Etkisi: Suriye, Türkiye ve Irak" başlıklı oturuma katıldı.

Suriye'de savaşın büyümesinden Rusya'yı sorumlu tutan Blinken, ateşkesin sürdürülememesinde Moskova'yı taahhütlerini yerine getirmemekle suçladı. Blinken, "Rusya, Suriye'deki adımlarının ciddi sonuçlarını görecek." diye konuştu.

"RUSYA, SURİYE'DE BATAKLIĞA SAPLANABİLİR"

Suriye'deki iç savaşın tansiyonunun artmasının en sonunda Rusya'yı vuracağını iddia eden Bakan Yardımcısı, "Rusya, Suriye'de bataklığa saplanabilir. Eğer iç savaş devam ederse dışarıdaki aktörler Rusya'ya karşı Suriye'ye (cihatçılara) daha fazla silah gönderebilirler." dedi.

Suriye nüfusunun büyük bölümünün Sünni olduğuna dikkat çeken Blinken, mezhepçiliği körükleyeceklerinin işaretini vererek Suriye hükümetinin Sünnileri hedef alıyor olması sebebiyle Rusya'nın Sünni dünyadan büyük tepki topladığını iddia etti.

"Şu anda Rusya'nın girdiği pozisyondan çıkması çok zor; çünkü Esad kazanamaz. Ruslar sadece Esad'in kaybetmesini önleyebilir. Dolayısıyla ikisi de sıkışmış durumda." şeklinde konuşan Blinken, Moskova'nın Ortadoğu'daki en önemli kozunu kaybetmemek için gücünü "fazlasıyla iyimser" bir şekilde Suriye'ye yığdığı görüşünü savundu.

"SURİYE'DEKİ DİĞER SEÇENEKLERİ AKTİF ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİYORUZ"

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Suriye'deki şiddeti sona erdirebilmek için tüm seçenekleri değerlendirdiğini kaydeden Blinken, ne tür olasılıklar olduğuna ilişkin detay vermedi.

Blinken, "Başkan Obama'nın talimatıyla iç savaşı sona erdirme amacına ulaşmak ve Suriye'de siyasi bir geçiş sürecini başlatmak için diğer seçenekleri aktif bir biçimde değerlendiriyoruz." dedi.

"ABD'NİN SURİYE'DE B PLANI YOK, HİÇBİR ZAMAN DA OLMADI"

Buna karşılık komite üyeleri, Obama yönetiminin Suriye politikasına ağır eleştiriler getirdiler.

Komite Başkanı ve Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker, Obama'nın Suriye ile ilgili ateşkes planlarının başarısız olduğunu savunarak, "ABD'nin Suriye'de B planı yok, hiçbir zaman da olmadı." değerlendirmesini yaptı.

UÇUŞA YASAK BÖLGE KONUSUNDA TÜRKİYE CEVAP ALAMADI

Corker, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde "uçuşa yasak bölge" (no-fly zone) talebini uzun süre yüksek sesle dile getirdiğini, ancak Beyaz Saray'dan bir cevap alamadığını vurguladı.

Bakan Yardımcısı Blinken, Suriye'de IŞİD'le mücadele kapsamında, Rakka'nın geri alınması da dahil, birçok konuda Türkiye ile beraber çalıştıklarını belirtti.

ABD'nin, YPG'ye verdiği desteğin Ankara'da rahatsızlığa neden olduğunun farkında olduklarını dile getiren Blinken, "Suriye'de sahada etkili olan unsurlarla çalışabiliyor olmalıyız. Yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz şey budur. Ancak bunu, müttefikimiz Türkiye'nin kaygı ve çıkarlarına saygı gösterdiğimiz bir yolla yapmalıyız." şeklinde konuştu.

"MUSUL'A PEŞMERGE GÜÇLERİ VE Şİİ MİLİSLER GİRMEYECEK"

Hazırlıkları devam eden Musul operasyonu hakkında bilgi veren Blinken, operasyonun Irak güvenlik güçleriyle koordine edildiğini vurgulayarak, "Musul'un geri alınması operasyonunun çekirdeğini, koalisyonun desteklediği ve Peşmerge'nin de desteğini alan Irak güvenlik güçleri oluşturacak. Musul'a Peşmerge güçleri ve Şii milisler girmeyecek." dedi.

Blinken ayrıca, Musul'un geri alınmasının ardından kentin güvenliğinin sağlanması için 15 bin Sünni Arap'tan oluşan bir gücün oluşturulması için çalışma yaptıklarını da ifade etti.

İlgili Haberler

Dünya

SANA, İdlib'de 'kimyasal saldırı' mizanseni videosunu paylaştı

Dünya

'Müslümanlara yönelik 'nefret suçu' yasalardan çıkarılsın'

Dünya

Brezilya'da Hizbullah operasyonu: Bir kişi gözaltına alındı

Dünya

Rusya'dan Kırım'a S-400 sevkiyatı

Dünya

AKP'li Erdoğan'ın ABD ziyaretinin detayları belli oldu

Dünya

Irak'ın güneyindeki protestolara Aşure molası

Dünya

3. havalimanı işçileriyle uluslararası dayanışma

Dünya

Kasıtlı ev yakıp anne ve 3 çocuğunun ölümüne neden olan dadı idam edildi

Dünya

Filistin Devlet Başkanı Abbas'tan kritik İsrail açıklaması

Dünya

Theresa May'den AB'ye sert Brexit yanıtı

Dünya

ABC Özel | Alman İstihbarat Şefi gitti dertler bitti mi?

Dünya

Gana'da sel 34 can aldı