Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Gerici Akit'in skandal paylaşımı hakkında karar verildi!

ABD'li Profesör: Hangi aday kazanırsa kazansın Gülen'in iade süreci değişmez

ABD seçimleri konusunda uzman Amerikan Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde görevli Prof. Dr. David Lublin, yarışta Hillary Clinton'ın önde görünmesine karşın bu durumun Donald Trump'ın da seçimi kazanamayacağı anlamı taşımadığını söyledi. Lublin ayrıca hangi aday kazanırsa kazansın Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade sürecinin değişmeyeceği görüşünde olduğunu da belirtti.

Prof. Dr. David Lublin, Adana'da gazetecilerle buluşarak ABD seçimlerini yorumladı. ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht'in konutunda gerçekleşen toplantıda konuşan David Lublin, ABD hükümeti adına yorum yapmadığını, sadece kendi fikirlerini anlattığını vurguladı. 8 Kasım'da gerçekleştirilecek ABD seçimlerini Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'ın da Cumhuriyetçi Parti adayı işadamı Donald Trump'ın da kazanabileceğini aktaran Prof. Dr. David Lublin, her iki partinin ABD senatosu ve kongresinde güçleri paylaşmasının beklendiğini, dengeli bir koltuk dağılımı olabileceğini söyledi.

'GÜLEN'İN İADESİYLE İLGİLİ SÜREÇ DEĞİŞMEZ'

ABD Başkanlık Sistemi, 15 Temmuz'daki darbe girişimi, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi ve seçim sonrasında ABD'nin Ortadoğu politikası gibi çeşitli konularda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lublin, şunları kaydetti:

"Demokratik bir hükümet için tek bir form yok. İngiltere Hükümeti, Türkiye gibi parlamenter sistemden gücünü alıyor. Bizde ise başkanlık sistemi var. Bu diğerini daha demokratik yapmıyor. Bize uygun olan başkanlık sistemi. Türk insanlarına hangi sistemin daha uygun olacağına sizler karar vereceksiniz. ABD seçimlerini hangi aday kazanırsa kazansın Türkiye ile ilişkileri olumsuz etkilemez, çünkü uzun yıllara dayanan bir ortaklık var. Hangi aday kazanırsa Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili süreç değişmez çünkü o konu yasalarla ilgili. Hiçbir başkanın kimseyi sınır dışı etme yetkisi yok. 

Anketlere göre Clinton önde görünüyor ama arada çok fark yok. Clinton'un önde görünmesi Trump'ın seçimi kazanamayacağı anlamı taşımıyor. Son süreçte Clinton'ın danışmanıyla ilgili başlayan e-posta skandalı gibi konular Trump'ın aradaki farkı kapatmasına yardımcı oldu."

 

İlgili Haberler

Güncel

Ekmeğin içinden çıktı! Vatandaş şikayetçi oldu

Güncel

Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı

Güncel

Emniyet müdürünün kızına ceza yazan polise ödül

Güncel

'Kindar kedi' Haydar

Güncel

Suda indirim 'su gibi akıp gitti'

Güncel

10 büstün 9'unu çaldılar, Süleyman Demirel'e dokunmadılar

Güncel

İl Müftü Yardımcısı: Mısıroğlu, milleti karşı karşıya getirmekten hoşlanan bir ruh hastasıdır

Güncel

Meteorolojiden buzlanma ve don uyarısı

Güncel

Feribot seferleri iptal edildi

Güncel

FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmada 11 tutuklama

Güncel

Tanıtım toplantısına giden AKP'lilerin aracı takla attı

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı