Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

ABD'nin B planı teröriste karadan havaya füze vermek!

Suriye'de birçok cephede ateşkes ihlali haberleri gelirken, tarafların artık ateşkes sonrası için hazırlık yaptıkları anlaşılıyor.

Wall Street Journal'dan (WSJ) Adam Entous'un haberine göre, CIA ve müttefiki istihbarat örgütleri, Suriye'de ateşkesin çökmesi durumunda "ılımlı" gruplara karadan havaya füze fırlatan silahlar vermeye hazırlanıyor.

Gazeteye konuşan kaynaklar, ABD'nin "B Planı"nda, silahlı grupların Suriye savaş uçaklarını ve topçu pozisyonlarını vurabilecek silahlarla donatılmasının yer aldığını kaydediyor.

İddiaya göre plan, ateşkes 27 Şubat'ta yürürlüğe girmeden önce, CIA ve diğer istihbarat örgütlerinin şeflerinin Ortadoğu'da yaptığı gizli bir toplantıda yapıldı.

Bu toplantı ve sonrasındaki görüşmelerde, CIA, müttefiklerine, Suriye'deki gruplara desteği genişletmek konusunda koşullu garanti verdi.

ABD HALEP'E SİLAH YIĞIYOR; CİHATÇILARA YARDIM REYHANLI'DAN GİDİYOR
[İlgili Haber]

Diğer ülkeler, "B Planı" konusunda anlaşmaya vardı, ancak bu planın öngördüğü silahların dağıtımı için hâlâ Beyaz Saray'dan onay bekleniyor.

CIA müttefiklerine, B Planı'na ancak ateşkes çöker ve "barış" hedefindeki siyasi süreç başarısızlığa uğrarsa geçileceğini söyledi.

CIA, anlaşmanın "gerektiği takdirde eli yükseltmek için" yapıldığını, şu andaki hedeflerinin ise "düşmanlıkları azaltmak" ve siyasi bir çözüm bulmak olduğunu kaydetti.

ABD'nin Rusya'ya gönderdiği mesajda ise, "ılımlı" muhalefetin hiçbir yere gitmeyeceği ve geniş ölçekli savaşa geri dönülmesi hâlinde daha fazla Rus pilotun hayatının tehlikeye gideceği vurgulandı.

Ancak CIA'in, aralarında Suudi Arabistan ve Türkiye'nin de bulunduğu Esad karşıtı koalisyona silah tedariki güvencesi verirken, Obama'nın Suriye'de görmek istemediği türden silahları "ılımlılara" vermelerinin yanlış olacağı uyarısında bulunduğu da belirtiliyor.

HALEP'TE BİR ACAYİP ZOR YARIŞ: ATEŞKES Mİ DEDİNİZ...
[İlgili Haber]

CIA'in, MANPAD'ların "teröristlerin" eline geçmemesi için, şu anda sınırlı miktarda olan bu silahların kontrolsüz bir biçimde akışını engellemek istediği söyleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ninse, özellikle Katar ve Suudi Arabistan'dan, etkili olduğu gruplara ateşkese sadık kalma konusunda baskı yapmasını istediği aktarılıyor.

ABD bu nedenle, Suudilere ve Türklere, "muhaliflere MANPAD yerine eski Sovyet tipi karadan havaya silahlar verelim" önerisinde bulunmuş.

Öte yandan bu gelişmeler karşısında Rusya, İran ve Hizbullah'ın da karşı önlemler almaya başladığı, haberde yer verilen bir başka unsur.

Haberde, ABD'nin Rusya ile yaptığı görüşmelerde, ateşkesin çökmesi hâlinde Suriye'de faaliyette olan yabancı unsurların "ellerinde ne varsa ülkeye sokmaya başlayacakları" tehdidini savurduğu da aktarılıyor.

İlgili Haberler

Dünya

Fransa sarı yelek ile sarsıldı!

Dünya

Trump'tan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

California'daki yangınlarda ölü sayısı 71'e yükseldi

Dünya

Afrika'da az gelişmişliğin sebebi: Sömürge parası

Dünya

Fransa'da akaryakıt zammı protesto edildi

Dünya

Sarayda hızla yükselen 'gölge adam'

Dünya

Çeçenistan'ın başkentinde intihar saldırısı

Dünya

ABC Özel Röportaj | Dünkü gözaltılar beyin göçünü bir kez daha tetikledi

Dünya

'Batı'nın İsrail'e olan bakışı değişmeye başladı'

Dünya

Trump'tan Gülen'in iadesine ilişkin açıklaması

Dünya

44 mürettebatıyla kaybolan denizaltı 1 yıl sonra bulundu

Dünya

Donald Trump'dan yeni Kaşıkçı açıklaması