darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Abdullah Gül: Meclisin bombalanacağını kimse hayal edemezdi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Her şeyin olacağı akla gelirdi, böyle bir şey kimsenin aklına gelmezdi. Suikastler, sokak çatışmaları, bazı isyanlar... Ama Meclisin planlı bir şekilde bombalanacağını kimse hayal edemezdi. Bütün bunlar kara leke olarak geçti." dedi.

Gül, FETÖ'nün darbe girişiminde bombalanarak ağır hasar gören Meclisi ziyaret etti. Gül, görüşmeye gitmek üzere şeref holünden geçerken, Başbakanın makam odası yakınındaki bomba isabet eden yere yöneldi ve incelemede bulundu. 

Gül, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Genel Kurul Başkanlık Divanının arkasındaki salonda bir araya geldi. Görüşmede Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da hazır bulundu. 

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin gazetecilerin görüntü almasına izin verilen başlangıcında Kahraman'a geçmiş olsun dileklerini ileten Gül, şöyle konuştu: 

"Her şeyin olacağı akla gelirdi, böyle bir şey kimsenin aklına gelmezdi. Suikastler, sokak çatışmaları, bazı isyanlar... Ama Meclisin planlı bir şekilde bombalanacağını kimse hayal edemezdi. Bütün bunlar kara leke olarak geçti. Çok daha karanlık günlere girebilirdik. Bunlar geçti. Cumhurbaşkanının, Başbakanın verdiği ilk işaretler, bunun ne kadar düzensiz olduğunu gösterdi."

Abdullah Gül, CHP'nin, MHP'nin, HDP'nin ve herkesin birlik, beraberlik içinde darbeye, gece baskınına karşı çıkmasının, demokrasiyi sahiplenmesinin Türkiye için büyük övünç kaynağı olduğunu bildirdi. 

Türkiye'yi bu badireden çıkarmanın ve normalleştirmenin iktidarla muhalefetin sağlam diyaloğuyla olacağını belirten Gül, şöyle devam etti: 

"Farklı görüşler çoğulculuğun, demokrasinin şartı ama diyalog da demokrasinin şartı. Sayın Başbakanın demeçlerini takdirle takip ediyorum. Meclis Başkanımızın söyledikleri... Utanç duyacağımız bir olayı yaşadıktan sonra hep beraber ülkeye, vatana, demokrasiye sahip çıkmak, üzüntümüzü belki biraz azaltıyordur. Meclis hiçbir dönemde bombalanmadı. Karanlık günlerde bunlar meydana gelmedi. Tekrar geçmiş olsun." 

Yaklaşık 30 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere de açıklama yapan Gül, "Maalesef 15 Temmuz'da tarihimizin en utanç sayfalarından birini yaşadık." dedi. 

Gül, silahlı kuvvetler içinde örgütlenen ve bugün açıkça deşifre olan Gülen cemaatine mensup birçok askerin organize olmasıyla yönetimin ele geçirilmesi ve darbe teşebbüsünün söz konusu olduğunu vurguladı. 

Büyük üzüntü içinde olduklarına işaret eden Gül, "Bunu yapanları şiddetle lanetliyoruz. İnanıyorum ki mevcut yasalar çerçevesinde hak ettikleri cezayı göreceklerdir. Bu işi yapanlar Türkiye'de bir Afrika ülkesine, Latin Amerika ülkelerindekine benzer işler yaptılar. Halka kurşun çektiler, halkı tanklarla ezdiler. Komutanlarına en büyük saygısızlığı ve en büyük itaatsizliği yaptılar." diye konuştu. 

Darbe girişiminde birçok şehit verildiğini anımsatan Gül, vatan için, millet için canını feda eden vatandaş, asker ve polise rahmet, ailelerine ve millete başsağlığı diledi. 

"Türkiye bu acıları atlatacaktır ve tekrar en normal günlere dönecektir"

Abdullah Gül, gece baskınının önlenmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Binali Yıldırım'ın, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın Meclisi toplamasının, diğer siyasi partilerin sağlam duruş sergilemesinin örnek davranış olduğunu ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"İnanıyorum ki Türkiye bu acıları atlatacaktır ve tekrar en normal günlere dönecektir. Bunun işaretleri de Mecliste ortada. Siyasi partiler arasındaki yapıcı diyalog halkın da beklediği manzaraydı. Bunu bugün TBMM'yi ziyaret etmemde görmüş olmaktan büyük memnuniyet duydum. Türkiye'yi bir an önce bu atmosferden çıkarmak için başta Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan olmak üzere herkes elinden geleni yapıyor. Türkiye bunları geride bırakacaktır ve çok parlak günlere süratle geri dönecektir. Bir kez daha milletimizin başı sağolsun."

Gül, OHAL kararı alındığı anımsatılarak, sürecin nasıl geçmesi gerektiği yönündeki soruya, "Mecliste tartışılıyor." cevabını verdi. 

Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin gündeminin ne olacağı sorusu üzerine de "Gündem, bu konuştuklarımız." dedi. 

İlgili Haberler

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür

Politika

USA Today'e yazan Çavuşoğlu: Güney kanadının muhafızlığını yapıyoruz

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…