darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Abdullah Gül: Türkiye Esad'ın da dahil olduğu çözümü destekleyecek

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Russia Today'den Sophie Shevardnadze'nin sorularını yanıtladı. Aydınlık'tan Mustafa Birol Güger'in haberine göre, Suriye'deki gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Abdullah Gül, Suriye'de Başkan Beşar Esad'ın da dahil olduğu bir çözümde mutabakat sağlandığı takdirde, Türkiye'nin de bu çözümü destekleyeceğini söyledi. Abdullah Gül'ün Shevardnadze'ye verdiği röportajın satırbaşları: 

"POLİTİK BİR ÇÖZÜM BULUNURSA TÜM TARAFLAR ONU KABUL ETMEK DURUMUNDA"

Shevardnadze: Türkiye, Cumhurbaşkanı Esad'a karşı savaşan Suriyeli isyancıları destekliyor. Peki, Esad iktidarda kaldığı takdirde onunla ilişkileri onarmaya hazır mısınız? 

Gül: Bölgede barışa askeri araçlarla ulaşılamayacağı gerçeğini iyi biliyorum. Savaş yoluyla barışa ulaşılamaz ve sadece politik diyalog bizlere umut vaat edebilir. Şayet politik bir çözüm bulunursa, tüm taraflar onu kabul etmek durumundadır. Bundan hoşlanır ya da hoşlanmazsınız, isteklerinize uygun ya da değildir fakat barış ve uzlaşı için tüm taraflar tavizler vermek durumunda kalacaktır.

"TÜRKİYE BÖYLESİ BİR ÇÖZÜME (ESAD'IN İKTİDARDA KALDIĞI) HAYIR DEMEYECEKTİR"

Shevardnadze: O halde Türkiye’nin, Suriye ile ilişkileri geliştirmeye ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad iktidarda kaldığı takdirde onunla diyalog başlatmaya istekli mi olacağını söylüyorsunuz?

Gül: Benim bakış açıma göre, uzlaşma koşulları sağlanır ve bu durumu politik bir çözüm takip ederse Türkiye bunu destekleyecektir... Bizler, tüm tarafları az ya da çok tatmin edebilecek bir çözümü şekillendirebilmeye muktediriz. O halde, Türkiye [böylesi bir çözüme] hayır demeyecektir.

ÖSO, SURİYE ORDUSU İLE KARŞI KARŞIYA GELİRSE NE OLACAK?

Shevardnadze: Türkiye'nin müttefiki olan Özgür Suriye Ordusu'nun sahada Suriye Ordusu'yla karşılaşması durumunda, Türkiye'nin tutumu ne olacak?

Gül: Türkiye, Suriye'de bir savaş yürütmüyor. Türkiye, Suriye devlet güçleriyle savaş halinde değil. Türkiye milyonlarca mülteci için sınırda bir güvenli bölge yaratmak istiyor. Bizler sadece Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehditlere karşı korunmaya çalışıyoruz.

"TÜRKİYE HERHANGİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELEYE DAİMA HAZIRDIR"

Shevardnadze: Türkiye ABD’ye rağmen, Suriye'de otonomi peşinde olan Kürt güçleriyle mücadeleye devam edecek mi?

Gül: Türkiye dünyaya yönelik tehdit teşkil eden herhangi bir terör örgütüyle mücadeleye daima hazırdır. Gördüğünüz gibi bu mücadeleye öncülük ediyoruz. Fakat tabii ki uluslararası koalisyon, Rusya ve diğer ülkelerle de işbirliği yapmaya da kararlıyız. Suriye ile sınır komşusu olduğumuz için diğer ülkelerden daha fazla tehdit altındayız.

"TÜRKİYE TOPRAK KAZANMA PEŞİNDE DEĞİL"

Shevardnadze: Türk ordusu Halep'e ilerleyecek mi?

Gül: Türkiye toprak kazanmak peşinde değil. Suriye'nin mevcut yasal sınırlarını tanıyoruz. Sınırları yeniden dizayn etmek ya da toprak kazanmak gibi bir durum söz konusu değil. Türkiye'nin tek hedefi terör gruplarının Türkiye sınırında kontrol sağlamalarını engellemektir.

"BATININ TAVRI BİZİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI"

Shevardnadze: ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Türkiye'nin NATO üyeliği mercek altına alınmalı" dedi. Batı medyası da bu yoruma yer verdi, şimdi sizler de konudan haberdarsınız; o halde, bu tür tehditlere ilişkin düşünceleriniz nelerdir?

Gül: Türkiye'de çeşitli kesimlerin de NATO'ya ilişkin seçim ve düşünceleri mevcut. Fakat gerçeklere bakmalıyız. ABD ve Avrupalılar darbe sonrası Türklerle dayanışma içinde olmadı. Batı'nın tavrı bizi hayal kırıklığına uğrattı. [Buna karşın] Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye Cumhuriyeti ve Türklere kesin ve net olarak desteğini sundu. Türkler Putin'e duruşu için minnettardır.

 

İlgili Haberler

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı

Politika

Karamollaoğlu, AKP'nin erken seçim tarihini açıkladı

Politika

Lavrov ve Çavuşoğlu'ndan ortak açıklama

Politika

Soylu: Yurt içinde 790 terörist var, nerede olduklarını biliyoruz

Politika

CHP'de kurultay çağrısına ilişkin muhaliflerden yeni açıklama

Politika

İyi Parti'den MHP'ye geçen Hayati Arkaz'dan açıklama

Politika

CHP PM yarın toplanıyor

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan Akşener'e tebrik telefonu