darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Abdullah Öcalan'dan aylar sonra ilk mesaj

Mehmet Öcalan, dün İmralı'da Abdullah Öcalan'la yaptığı görüşmenin içeriğini bugün Diyarbakır'da açlık grevinin sürdüğü DBP binasında açıkladı.

Abdullah Öcalan'a, avukatlara 5 yıldır, ailesiyle de 23 aydır görüş izni verilmiyordu. Dün aileye çıkan izin üzerine Mehmet Öcalan İmralı Adası'na giderek ağabeyi Abdullah Öcalan'la görüşmüştü. Mehmet Öcalan görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapmadan İstanbul'a dönmüştü.

Gemlik'ten İstanbul'a dönen Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarıyla bir araya gelerek görüşmenin detaylarını paylaştı. Yapılan bu görüşmenin ardından Mehmet Öcalan ile Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Mazlum Dinç, bu sabah uçakla Diyarbakır'a hareket etti. Mehmet Öcalan ve Avukat Mazlum Dinç, Diyarbakır'da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve belediye başkanlarının da bulunduğu açlık grevi eylemcilerine görüşmenin içeriğini aktardı.

'İSTENİRSE 6 AYDA ÇÖZERİZ'

Bu buluşmanın ardından ise Öcalan'ın mesajının kamuoyu ile paylaşıldı. Kardeşinin anlattığına göre Abdullah Öcalan mesajında şunları söyledi:

"Evet tecrit durumumuz devam ediyor. Ama fiziksel olarak fazla bir sorunumuz burada yoktur. Bizim projelerimiz vardır. Eğer devlet bu projelere hazırsa, biz bu projeleri 6 ayda bitirebiliriz. Biz o süreci yok etmedik. Kürt sorunu ağır bir sorundur. 20, 40 senelik sorun değildir. 100, 200 senelik sorundur."

Abdullah Öcalan, devletin samimi olmadığını her gün bölge ve Türkiye genelinde 20- 30 kişi öldüğü için rahat yatamadığını ileri sürdüğü mesajında, "Biraz vicdanlı insanlar bunu düşünmeleri gerekir. Eğer devlet hazırsa 2 adamını buraya gönderir. Projelerimiz hazırdır. Dediklerimi söylüyorum, 6 ayda bu sorunu çözeriz. Bu bir kör savaştır. Kimse kimseyi yenecek bir savaş değildir. Belki 80 sene daha devam eder. Yazıktır, ölen insanlara yazıktır. Artık bu kan, gözyaşı dursun" dedi.

'EN BÜYÜK TARAF DEVLETTİR' 

Abdullah Öcalan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Mehmet Öcalan, mesajın devamını şöyle aktardı:

"Bir an önce bu tek taraflı olamıyor bu çözüm, en büyük taraf devlettir. Eğer devlet işaret ederse bu sorun çok uzun müddet devam etmez. İnsani olarak dünyanın her tarafında bu konu sürekli gündemdedir. Bunu defalarca söylüyorum, aktarıyorum. Eğer devlet hukuki bir devlet ise, bir an önce avukatları ve gerekse eski heyetleri gönderebilir. Kurban Bayramıdır. Bir ülkede günde 30- 40 kişi ölüyorsa, bu bayram da bayram olamıyor. Herkesin bayramını kutlarım ama bu da ahlaki değildir. Bu elimizdedir. Bunu çözebiliriz. Herkese üzerine düşen, demokratik kurumlara, aydınlara, demokratlara, siyasi partilere, insani düşünen insanlara herkes bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyor ve bekliyor. Diyeceklerim kısa ve net bu kadardır."

AÇLIK GREVİ BİTİRİLDİ

Mehmet Öcalan'ın mesajı açıklamasının ardından açlık grevinde bulunanlar adına konuşan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, Öcalan'dan haber aldıklarını belirterek açlık grevlerini bugün 8'inci gününde bitirdiklerini söyledi.

2011'DEN BERİ AVUKATLARIYLA GÖRÜŞMÜYORDU 

Abdullah Öcalan’ın, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatlarıyla, 6 Ekim 2014’ten bu yana ailesiyle, 5 Nisan 2015’ten bu yana İmralı heyetiyle görüşmesine izin verilmemişti. Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT) 28-29 Nisan 2016’da İmralı’da Öcalan’la görüşmüştü.

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması