darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

AB'ye bir darbe de İtalya'dan!

Yerleşik düzen karşıtı, AB’ye şüpheyle yaklaşan bir hareket olarak doğan 5 Yıldız Hareketi, Avrupa Parlamentosu’nda da İngiltere’nin AB’den çıkmasını destekleyen UKİP lideri Nigel Farage ile birlikte Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Avrupası grubunda yer alıyor.

5 Yıldız’ın müstakbel başbakan adayı olarak görülen Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Luigi Di Maio dün akşam katıldığı bir televizyon programında İngiltere’deki oylamanın sonuçlarını beklediklerini ve İtalya’da da euro konusunda bir referanduma gitmek istediklerini söyledi.

"Grillo ve ben eski AB’yi yok edeceğiz"

Di Miao "Biz ekonomimize zarar veren anlaşmaların da aralarında yer aldığı birçok değiştirmek için Avrupa Parlamentosu’na girdik. İngiltere'deki sonuçları bekliyoruz. Ama İngiltere gibi bir ülkenin AB’den ayrılma konusunda referandum düzenliyor olması bile tek başına AB’nin iflas ettiğini göstermeye yetiyor" dedi.

Di Miao ayrıca "Euro konusunda da İtalyan vatandaşlarının danışma amaçlı bir referandumla karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. Biz her zaman bu haliyle euro’nun işe yaramadığını söylüyoruz. Yerine alternatiflerin gelmesi gerektiğini düşünüyoruz, “euro 2' ya da alternatif para birimleri gelmeli" diye konuştu.

İtalyan yasaları uluslararası anlaşmaların referandumla iptal edilmesine izin vermezken, 5 Yıldız Hareketi referandumdan güçlü bir sonuç çıkarsa hükümete baskı yapılabileceğini savunuyor. Hareket, AB’de yoksul ülkeler için ayrı, zengin ülkeler için ayrı bir para birimi kullanılmasını istiyor.

5 Yıldız Hareketi’nini kurucusu ve fiili lideri Beppe Grillo, İtalya’nın AB’den ayrılması konusunda da referandum düzenlenmesi çağrısı yapmıştı.

'AB'ye destek düşüyor'

2009’da kurulmasının ardından 2013 genel seçimlerinde oyların yüzde 25’ini alan 5 Yıldız Hareketi son olarak geçen Pazar günü yapılan yerel seçimlerde de büyük başarı elde etmişti.

Hareket, başkent Roma ve Torino’yu ele geçirmiş, ikinci tura kaldığı 20 belediyeden 19’unu kazanmıştı. 5 Yıldız Hareketi’nin bu yükselişinde AB kurumları ve ekonomik kriz önlemlerinin de etkili olduğu tahmin ediliyor.

İtalya’da 2010’da yapılan anketlere göre halkın yüzde 73’ü AB taraftarı olduğunu söylerken bugün bu oranın düştüğü görülüyor. Geçen ayki bir ankete göre İtalyanların yüzde 58’i AB üyeliği konusunda referandum yapılmasını istiyor. Yüzde 48’i de böyle bir referandumda “AB’den çıkalım' oyu vereceklerini söylüyor.

Kaynak: BBC

İlgili Haberler

Dünya

ABD'li dergiden önemli iddia: Tesadüfen nükleer savaş başlatılabilir

Dünya

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan af ilanı

Dünya

Mescid-i Aksa'da 8 Filistinli kadın gözaltına alındı

Dünya

Nasrallah: ABD, İsrail'in güçlenmesi için bölgeyi savaşlara sürüklüyor

Dünya

İtalya'da köprü çökmesi sonucu ölenlerin sayısı 39'a çıktı

Dünya

Eski danışmanı Trump'ın kendisini susturmaya çalıştığını iddia etti

Dünya

11 yaşındaki bir çocuk, ABD seçim sistemini hackledi

Dünya

14 yılda 6 bin mektubu dağıtmayan postacı açığa alındı

Dünya

İngiltere'de TL kalmadı

Dünya

Rus uzman: ABD'nin yaptırımları ciddi oranda artmaz, stratejik işbirliği sürer

Dünya

Kanadalı bira üreticisi firma esrar içeren bira üretecek

Dünya

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos: Bu karar ile yeni bir süreç başlıyor