darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Açılışı yapılan Çamlıca Camii'nin açılmasına iki yıl var!

İstanbul’un doğal sit alanı olan Çamlıca Tepesi’ne inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük cami kompleksi olacak Çamlıca Cami 1 Temmuz’da açıldı. Tayyip Erdoğan’ın “İstanbul’un her yerinden görülsün' emri ile 6 Ağustos 2013 tarihinde yapımına başlanan ve Üsküdar’da bulunan Çamlıca Cami inşaatında çalışan işçiler çok sayıda tehlikeyle karşı karşıya kalmış, inşaat sırasında iş cinayetleri yaşanmıştı.

50 metre arayla 3 cami

Cumhuriyet’in haberine göre, Ferah Mahallesi’nin ana caddesine girildiği andan itibaren cami inşaatı her yerden görünüyor. İnşaata giden cadde boyunca 50 metre arayla Ferah Mahallesi, Yeni Cami ve Ferah Merkez Cami yer alıyor.

Cami inşaatı tehlike saçıyor

Caddenin sonunda Gazi Mustafa Altıntaş İlkokulu yer alıyor. Okul bahçesi ile cami inşaatını sadece bir duvar ayırıyor. Cami için özel tünel yapılacağı duyurulmuş, CHP’li Meclis üyeleri tünelin cami otoparkına çıktığı ve konumu itibarıyla bir “korku tüneli'ne dönüşeceği konusunda uyarmıştı. İşte bu tünelin bir çıkışı da cami ve okul arasına yapılan ve asfaltı yeni dökülen yola açılıyor. Cami inşaatında çalışan bir yetkili “Tünelin iki çıkışı var. Bu çıkış tek yön. Araçlar caminin etrafında ring yaparak dönüyor' diye anlatıyor.

“Bir saf bile dolmuyor'

Çamlıca Cami’nin tam karşısında yer alan başka bir camiye gelen bir kişi “Gün içerisinde namazlar bir saf bile dolmuyor. Çamlıca Cami nasıl dolacak bilemiyoruz' diyor. Bölgedeki emlakçılar ise “Cami inşaatından sonra emlak fiyatları biraz arttı. Teleferik yapılmasını bekliyoruz. Asıl o zaman fiyatlar katlanacak.' diyor.

İnşaat 1.5 yıl sürecek

Cami açılıyor ama inşaatın tamamlanmasına daha bir buçuk yıl var. Açılış öncesi caminin 72 metre yüksekliğinde dev kubbesi ve 6 minaresinin yapımı, 125 bin metrekare alanda devam eden avlu bitirildi.

Acele kamulaştırma

Camiye giden yollar üzerinde yer alan taşınmazlar için de Bakanlar Kurulu 4 Ocak tarihinde acele kamulaştırma kararı almıştı.

“Haraç paralarla yapıldı'

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu’nun altında imzası olan eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı’nın haraç paralarla yapıldığını söylediği Çamlıca Camisi ile ilgili dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Emlak Konut GYO Başkanı Murat Kurum arasındaki ihale görüşmesinin ses kayıtlarında Bayraktar, Kurum’dan ihalede fiyatın düşmesini isterken, “Bir yemek veririz, toplarız paraları' sözlerini sarf etmişti.

İlgili Haberler

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir