YAZARLAR

Tüm Yazıları Yılmaz Polat

Fethullahın iadesine Hillary veya Trump karar verecek

04.08.2016 09:01

Fethullah Gülenin iade edilip edilmeyeceğine ilişkin son noktayı önümüzdeki dönemde ABD Başkanı seçilecek adayın Dışişleri Bakanı koyacak.

Gülenin iade talebine ilişkin uzun hukuki süreci Obama Yönetimi başlatacak ancak dava kasım ayındaki seçimden sonra yeni başkan döneminde sonuçlanacak.

Böylece seçimi kazanan Hillary Clinton veya Donald Trump yönetimi iadeyle ilgili mahkemeden gelecek sonuca göre son sözü söyleyecek.

Dışişleri Bakanı Türkiyeye bildirecek.

Bu arada Obama Yönetimi henüz Türkiyeden gönderilen delilleri inceleyip hukuki süreci başlatmak için kararını vermedi.

Gülenin dosyası ABD Adaalet Bakanlığında Reza Zarrabla aynı bölümde bulunuyor.

ABD Adalet Bakanlığının Uluslararası İlişkilere bakan bölümü ( The Office of International Affairs (OIA) Türkiyeden gönderilen delilleri yeterli bulursa mahkemeye gönderip süreci başlatabilir.

Bakanlığın OIA bölümü terörizm,narkotik,kara para aklama,yolsuzluk ve siber suçlara bakıyor.

Gülenin ikamet ettiği Pensilvanyadan gelen haberler, kendini savunmak için kiralanan avukatlık şirketlerine hazır olmaları talimatı verdiği yolunda.

Gülen yeşil kart (green card) alırken New Yorkun tanınmış pahalı avukatlık şirkelerinden Klaskoyu kiraladı.

Davasını 4 avukat üstlendi.

2008 yılında FBI Başkanı Robert Mueller, İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff ve Vatandaşlık ve Göçmen Daire Başkanı Emilio Gonzales aleyhine açtığı davayı kazandı ve oturma izni aldı.(ABDnin Özel Din Görevlisi-Yılmaz Polat)

Federal mahkemede iade davası başladıktan sonra Gülen ya da savcının şahit olarak çağıracağı isimler merak konusu.

Gülen için aralarında eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz, CIA Ortadoğu eski bölge sorumlusu Graham Fuller, CIA Analizcisi George Fidas, Yıldırım Akbulut, Mehmet Sağlam gibi 28 isim destek için mahkemeye AKP referanslı kefil mektubu yazmıştı.

AKP Hükümeti de bir süredir merkezi Londrada olan Washingtonda ofisi bulunan Amsterdam & Partners LLP ve Fox Rothscild LLP hukuk firmasıyla çalışıyor. (Lobiler ve Ajanlar-Yılmaz Polat)

Şirketin sahibi Robert Amsterdamla Gülene karşı bir süreç başlatmak için anlaşmayı Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç imzaladı.

ABD ve uluslararası hukukçuların dikkatleri önümüzdekı aylar 6 eylülde başlayacak Reza Zarrab ve Fethullah Gülen davasında olacak.

Eğitim