unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: AYM yetki gaspı yaptı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki gerekçeli kararına ilişkin, "Karar, bal gibi delil incelemesidir, ilk derece mahkemesinin yerine geçip esas incelemesi yapmaktır. Anayasa, AYM'ye böyle bir hak vermemektedir" dedi.

Bakan Bozdağ, İzmir’de, "Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının Meslek Öncesi ve Meslek İçi Eğitim Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, AYM kararının “yetki gaspı' olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Karara baktığımızda Anayasanın çizdiği sınırların aşıldığını, yetki gaspının olduğu AYM’nin bireysel başvuruyu inceleyen bir mahkeme gibi değil yargılamayı yapan ilk derece mahkemesi yerine koyduğunu çok rahat görüyoruz. Yargıtay' a ihtiyaç yoktur esasında ben işi kökten hallettim diyen anlayışı görüyoruz.

Bu hukuk cinayeti karşısında hep beraber mahkemeye dememiz lazım ki; bu gerekçe yanlıştı, kararın hem delil değerlendirmesidir hem esas değerlendirmesidir. Anayasa'nın kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlarda inceleme yapamaz kuralını açıkça çiğnemektir, daha ilk derece mahkemesi işe el atmadı, sanıkları daha dinlemedi, delilleri değerlendirmedi belki beraat verecek bilemeyiz, belki mahkumiyet verecek, Yargıtay bozacak ya da onayacak bilemeyiz. Oranın da denetimi olmadan inceleyemez.

Anayasa Mahkememiz, mahkeme daha davaya el atmadan işi vaziyet etti, hem delil değerlendirmesini yaptı, hem de esastan karar verdi. Yaptığı yanlışı düzeltmek için çırpınıyor kıvranıyor, ama bu çaba izah etmeye yetmemiş. Esası hukuku ve anayasayı nasıl çiğnedikleri kendi kararları içinde ortaya konuyor"

AYM, dün Dündar ve Gül’e ilişkin gerekçeli kararını dün açıklamıştı. Açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “33 sayfalık bir gerekçeli karar açıklamış olduklarını duydum. Herhalde gerekçeyi izahta zorlandılar' demişti.Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

'Cemaat ve tarikatları 'sıra bizde' korkusu sardı'

İlgili Haberler

Politika

Adalet Bakanı Gül'den 'Akın İpek' yorumu

Politika

CHP PM üyesi Usluer: Adalet Yürüyüşü'nü tamamlayamadık

Politika

CHP'li Aksünger: Kurultay için imza verenlere ciddi baskı var

Politika

Milli Eğitim Bakanı: Temel kavramımız adalet olacak

Politika

Valilere 'OHAL yetkisi' TBMM gündeminde: Haziran Direnişi hatırlatması

Politika

HDP'li iki vekil hakkında soruşturma

Politika

Kulis: İyi Parti yeniden mi yapılandırılacak?

Politika

Fazıl Say'dan Adnan Oktar davasında tutuklanan kıdemli ihbarcı hakkında açıklama

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kabul edilemez

Politika

CHP Sözcüsü Tezcan'dan 'imza' açıklaması

Politika

İnternet medyasının habis urları: Kipto FETÖ'cü Özışık kardeşler

Politika

Android kullanıcıları dikkat: Her an ücretli olabilir!