darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

3. havalimanı CEO'sundan itiraflar

Varlık Fonu'ndan atılan isim Berat Albayrak'a bunları yazmıştı

Nagehan Alçı hastaneye kaldırıldı

Sedanur'dan acı haber geldi!

'Cumhur İttifakı'nda çatlak: Sağlıklı zeminde ilerlemeyecek

Adalet Bakanlığı'ndan skandal savunma: Çarşafla da intihar edebilirdi

Van 100. Yıl Üniversitesi'ne yönelik soruşturmada 2005'te tutuklanan ve cezaevinde intihar eden Genel Sekreter Enver Arpalı'yla ilgili Adalaet Bakanlığı'nın skandal bir savunma yaptığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre; hükümet adına AİHM'ye savunma gönderen Adalet Bakanlığı, 6 Ağustos 2015'te gönderdiği savunmada, Enver Arpalı'nın 11 Temmuz 2005'te tutuklandığı, 19 Eylül 2005'te ise cezaevi yönetiminden iki adet çamaşır ipi talebinde bulunduğu belirtildi. Arpalı'nın 13 Kasım günü kendini asarak intihar ettiği anımsatılan dilekçede, cezaevi yönetiminin bu ölümde bir kusurunun olmadığı iddia edildi.

'ÇARŞAFLA DA İNTİHAR EDEBİLİRDİ'

Arpalı ailesinin, intihar olayında cezaevinin verdiği çamaşır ipinin etkili olduğu suçlamasına yer verilen dilekçede, çamaşır ipi verilmesinin intiharı kolaylaştırmadığı öne sürüldü. Dilekçede, "Hükümet, tutuklu ya da hükümlülerin çarşaflarını ya da giysilerini yırtarak ipe dönüştürmek suretiyle intihar edebildikleri gerçeğini mahkemenin dikkatine sunar. Bu bağlamda hükümet, ip verilmesinin intihar olayını kolaylaştırmadığını ve riskin öngörülebilir olduğunun kabul edilemez olduğunu belirtir" denildi. 

Her insanın cezaevinde tutulduğu süre içerisinde bir miktar sıkıntı ve acı yaşadığı savunulan dilekçede, şu ifadeler kullanıldı: "Başvurucuların bahsettiği gibi, akrabaları bu durumu kültürel ve sosyal yapı itibarıyla biraz daha şiddetli yaşamış olabilir. Fakat hükümet bu durumun başvurucuların akrabasına yönelik aşağılayıcı ya da onur kırıcı sıradışı bir davranıştan kaynaklanmadığını belirtir. Başvurucuların kötü muamele iddialarına ilişkin olarak Türkiye hükümeti, hükümlü ve tutukluların cezaevi koşullarına uyum sağlaması ve depresyon yaşamaması için psikolojik yardım aldığını vurgular."

İlgili Haberler

Güncel

Bilal Erdoğan: Acaba kaç tanemiz at biniyor?

Güncel

Diploma notu 90 olan öğrenci okulsuz kaldı

Güncel

İtalya'dan 2 aile, 8 Kangal yavrusu talep etti

Güncel

Diyanet İşleri Başkanı: Namaz kılan insan haram işler mi?

Güncel

İnşaatlarda son 5 yılda 35.000 iş kazası yaşandı

Güncel

Yolda yürürken başına sokak lambası düştü

Güncel

Meteoroloji'den Marmara Bölgesi açıklaması

Güncel

İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

Güncel

İyi Parti İl Başkanı'na ikinci saldırı

Güncel

AYM, 6 yılda 2 bin 879 hak ihlali kararı verdi

Güncel

Kars'ta kaybolan 6 yaşındaki çocuk bulundu

Güncel

Gazeteciye rahip Brunson soruşturması