unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ahmet Davutoğlu: Sınırımızda NATO'yu görmek isteriz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile yaptığı ortak basın toplantısında konuşan Başbakan,  "Bir dayanışma gerekliliği ortaya çıkmış durumda. Türkiye sınırındaki durumu net bir şekilde söylediniz. İnsani sıkıntılar, problemler, Rusya’nın ve rejimin hava saldırıları nedeniyle mülteci dalgaları son aylarda daha da yoğunlaşmış durumda' diye konuştu. Türkiye’nin 'çok büyük bir zorlukla karşı karşıya’ olduğunu belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, 2,7 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Binlerce mülteci de sınırın öbür tarafında bekliyor. Son derece çaresiz bir durumda insanlar. Yeni bir mülteci dalgasıyla karşı karşıyayız. IŞİD, PKK, YPG büyük bir terör tehlikesi tehdit etmekte Türkiye’ye karşı. Bizim demokrasimiz için de bir tehlike oluşturuyoruz.
Yabancı güçlerin varlığı, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığı ve Doğu Akdeniz’deki varlığı sorun oluşturuyor."

'NATO'NUN DAYANIŞMASI GELECEKTE DAHA ETKİLİ OLACAK'

'Bu kritik dönemde gösterilen dayanışma sayesinde NATO’nun misyonu daha da önemli hale geliyor. NATO’nun dayanışması son derece etkili olacak gelecekte' diyen Davutoğlu, Türkiye sınırlarında 'daha görülür bir NATO varlığı’ görmek istediklerini ifade etti. Davutoğlu, NATO gemilerinin Ege denizinde görev yapmasıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Bu insani bir operasyon, askeri değil. NATO’nun kapasitesine ihtiyacımız var. Size çok teşekkür etmek istiyorum. NATO’nun bu misyonu iki ülke arasındaki farklılıklardan etkilenmeyecek. Yarın İzmir’de Yunanistan ve Türkiye arasında görüşme gerçekleştirilecek. Bu NATO misyonu da insanların kurtarılması konusunda bize yardımcı olacak. Türkiye omuz omuza bir kez daha. Aynı dayanışmayı bütün müttefiklerimizden bekliyoruz. “

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de görüşme sonrasında yapılan ortak basın açıklamasında, Suriye’deki durumu değerlendirdiklerini belirterek, "Türkiye-Suriye sınırında istihbarat izleme çabalarını artırma kararı aldık" ifadelerini kullandı.

"Krizle ilgili mücadelede faaliyet alanımızı Türkiye ve Yunanistan’ın kara sularına doğru genişletiyoruz. Dolasıyla NATO bugünden itibaren her iki ülkenin kara sularında da faaliyette bulunacak" diyen Stoltenberg, çabalarından ötürü Türkiye’ye ve Yunanistan’a teşekkür ederek şöyle devam etti: "Yunanistan ve Türkiye birlikte daha etkili hamlede bulunabilecekler. NATO ve AB'nin beraber çalışabildiği güzel bir örnek. Bizim amacımız net, NATO gemilerinin amacı Ege denizinde göçmen gemilerini durdurmak değil, Türk ve Yunan yetkililere yardımcı olmak. Bu alanda insan kaçakçılığını önlemeye çalışmak."

'NATO, TÜRKİYE'NİN YANINDADIR'

Rusya'nın Suriye'deki terörist gruplara yönelik hava saldırılarının, çok sayıda insan Türkiye sınırında birikmesine sebep olduğunu savunan Stoltenberg, şunları söyledi:

"Birtakım ihlaller dışında Suriye’deki ateşkes uygulanıyor görülüyor. Rusya’nın askeri varlığını artırmış olmasından dolayı kaygılarımız devam ediyor. Rusya’nın faaliyetleri, daha fazla insanın Türkiye sınırına yığılmasının yolunu açmıştır. Bundan sonraki süreçte diyalog çok önemli. NATO, Türkiye’nin yanındadır, güvenliğimiz bölünmez bir parçadır."

 Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Politika

Yandaş gazeteden Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na transfer

Politika

FETÖ firarisi Emre Uslu'dan mesaj: OHAL kalktı diye ortaya çıkmayın

Politika

Muharrem İnce'den AKP Sözcüsü Ünal'a yanıt

Politika

Eski Cumhurbaşkanı Hatemi: İranlı reformistler, rejimin emniyet sübabıdır

Politika

'Bedelli askerlik' parasını ödemek için ilginç yol: İşte o ilanlar

Politika

'Yeni sistemin meyvelerini tatma konusunda sabırsızız'

Politika

Merdan Yanardağ: 'Rabbim beni affetsin' diyor, bu millet sizi affetmeyecek!

Politika

'Eren Erdem'e hapis cezası verildi'

Politika

CHP'den AKP'li Ünal'a sert tepki

Politika

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı görevinden istifa etti!

Politika

Anayasa Mahkemesi'nden üç siyasi parti hakkında 'kapatma' kararı

Politika

CHP'de imza hareketliliği sürüyor: Son durum ne?