darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Akademisyenlere 14 ilginç soru

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre 'Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atan ancak sonrasında 'cadı avı’nın yoğunlaşmasıyla bildiriden imzasını çeken üç akademisyen hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından 'terör’ soruşturması başlatıldı.

Soruşturma kapsamında İstanbul Eminyeti’nde ifadesi alınan akademisyenlere aşağıdaki sorular soruldu:

1- PKK sizce bir terör örgütü müdür?

2- 'Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı akademisyenler bildirisi olarak bilinen metni imzalayanlar arasında olduğunuz tespit edilmiştir. Bildiri kim tarafından hazırlandı, tarafımıza ilk olarak ne şekilde ve kim tarafından ulaştırıldı?

3- Yayınlanmadan önceki bir tarihte böyle bir bildirinin yayımlanacağından haberiniz var mıydı, varsa ne şekilde bilgi mevcuttu?

4- Bildiri tarafınıza iletişim araçları ile ulaştırıldı ise gönderici kişi ya da site ve gönderiye ait zaman bilgileri ile tarafınızdan imzalanma işlemi yapılırken kullandığınız internet ve email hesabı adresinizi belirtiniz.

5- Basın bildirisini imzalamadan okuyup içeriğini anladınız mı?

6- Bildiriyi içeriğini okuyup anıldıktan sonra imzalamanızdaki temel maksadınız nedir?

7- KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat tarafından yapılan 'Tüm aydın ve demokratik çevrelere Kürtlere öz yönetim ilanlarına sahip çıkma’ çağrısından haberdar mısınız? Bildiriyi imzalamanızda bu çağrının etkisi var mıdır?

8- Bildiriyi imzalamanız için tarafınıza herhangi bir özel ya da tüzel kişi/kişilerce yahut herhangi bir kamu/özel kurumlarınca ve de yasal/yasal olmayan örgüt/örgütlerce baskı yapıldı mı?

9- Metnin içeriğinde geçen 'devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı sürgün politikasından derhal vazgeçmesini ve bu kasıtlı ve planlı kıyım’ ibaresinde geçen katliam ve kıyım kim tarafından yapılmaktadır?

10- Metinde geçen 'yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tanzim edilmesini’ ve 'bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz’ ibaresinde talep edilen gözlemci ve tazminatı kim ya da kimler adına talep ediyorsunuz?

11- Türkiye Cumhuriyeti devleti sizce katliam mı yapmaktadır?

12- Metinde geçen 'Bu suça ortak olmayacağız’ ifadesinden kastınız nedir? 'Suç’ ne suçudur, bu suçu kim ya da kimler işlemiştir? Bu suçu terörle mücadele eden güvenlik kuvvetleri mi işlemiştir?

13- Bildiride geçen 'açlığa ve susuzluğa mahkum etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir’ ibarelerinde belirtilen hakkı kim engellemekte, kim bu ihlalleri yapmaktadır?

14- Bildiriye imza atmaktan ya da içeriğinde geçen ibarelerden dolayı herhangi bir pişmanlığınız söz konusu mudur, yoksa halen bildirinin arkasında mısınız?

İlgili Haberler

Güncel

İnce, 'Yahudi Cesaret Ödülü' eleştirisi için özür diledi

Güncel

Ege Denizi'nde deprem meydana geldi

Güncel

AKP'li belediye başkanı, 6 bin 500 lira maaşla 27 gayrimenkul aldı

Güncel

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Güncel

AKP'den yerel seçim çıkışı

Güncel

Kongre dönüşü kaza: Ölü ve yaralılar var

Güncel

İstanbullular dikkat: Bu yollar trafiğe kapatıldı!

Güncel

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Güncel

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Menbiç açıklaması

Güncel

Askeri bölgede yangın paniği

Güncel

Şenyaşar ailesinden AKP'li Yıldız'ın MKYK'ya seçilmesine tepki

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü