Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Akan'ın oğlu Barış, tören proğramını ve babasının vasiyeti olup olmadığını açıkladı

Akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede dün sabaha karşı hayata gözlerini yuman usta aktör Tarık Akan’ın oğlu Barış Üregül, aile adına cenaze töreni programını açıkladı. Barış Ürengül, babasının bir vasiyeti olup olmadığı konusuna da açıklık getirdi.

Akan’ın Bakırköy’de bulunan evinin önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Barış Üregül, Akan için 18 Eylül Pazar günü saat 14.00’te Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda cenaze töreni yapılacağını söyledi. Üregül, babası Akan’ın törenden sonra Teşvikiye Camii’nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Bakırköy Zuhuratbaba Mezarlığı’na defnedileceğini belirtti. Muhsin Ertuğrul Tiyartosu'nda yurttaşların katılıma açık yapılacak törenin ayrıntıları da belli oldu.

Metanetli olduğu gözlenen Barış Üregül, Tarık Akan’ın tedavi sürecine ilişkin bilgiler de paylaştı. Üregül, Akan’ın dün sabaha karşı saat 01.00’de kanserden dolayı kaybettiklerini söyleyerek, “Son iki günü yoğun bakımdaydı. Acı çekmedi onu biliyoruz. Son zamanlarında acı çekmeden veda etti. Ben, Özgür ve Özlem, 30 senelik hayat arkadaşı Acun Günay yanındaydık her zaman. Son iki haftasında hastanedeydi. Elimizden gelen her şey yapıldı. Türkiye’nin en iyi doktorları ilgilendi. Bütün doktorlarına teşekkür ediyorum, çok iyi baktılar, her şeyi denediler. Ama maalesef kaybettik' dedi.

baris¸2.jpeg

'HASTALIĞI DUYULUNCA KÖTÜLEŞTİ'

“Babam sanatçı hassaslığında bir insandı' diyen Üregül, “Biz hastalığı gizli tuttuk babam istediği için. 14 aydır çektiğimiz bir sıkıntıydı bu kanser illeti. Ortaya çıktıktan sonra daha çok üzülme yaşadı, o günden sonra kötüleşti. Ondan sonra da devamlı kötüye gitti. 14 ay önce akciğerde olan bir tümörle alakalı operasyon geçirdi. Tümör alındı, ameliyat başarılı geçti ama ne yazık ki tümör büyüme yapmış yine akciğerde. Radyoterapi, kemoterapi her şey görüldü. Akciğeri geçtikten sonra hemen karaciğerde gözüktü. Karaciğerde kemoterapi işe yaramadı. Büyümesi durdurulamadı. Son zamanında da karaciğer yetmezliğinden oluşan böbrek fonksiyonlarının bitmesinden ötürü hayata gözlerini yumdu' dedi.

AKAN'IN VASİYETİ VAR MIYDI?

Tarık Akan’ın bir vasiyeti olup olmadığı sorusuna yanıt veren Üregül, “Babam her zaman film çekmek istiyordu. Hastayken bile onun düşünceleri içerisindeydi. Ben duygusallaşmak istemiyorum zaten zor tutuyorum kendimi. Özel şeylere girersem tutamayacağım kendimi. Biz vasiyet konuşmadık, böyle bir şeye dilimiz de varmadı. Hiçbir zaman da konuşamadık' dedi.

SAY; 'BENİM İÇİN AĞABEYDİ'

Taziye ziyareti için Akan’ın evine gelen dünyaca ünlü müzisyen Fazıl Say, “Tanıdığım en iyi, en güzel ruhlu, en güzel kalpli, en dürüst insandı. Benim için ağabeydi. Yaptığı onca filmden, bütün kültür sanat faaliyetleriyle, müthiş güzel bir insanlık ve demokrasi mücadelesiyle akıllarda kalacak. Çok önemli bir figürdü Türkiye için. Bütün sanatçı dostları bir şeyler yapmayı planlıyoruz. Bu akşam oturup konuşacağız. Tarık Akan çok fazla sevilen, çok fazla filmde oynayan bir insandı. Eğitime çok önem veriyordu, okulu vardı. Başımız sağolsun' dedi.

MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ'NDEKİ TÖREN

Harbiye Muhsin ertuğrul Tiyatrosu'nda yapılacak programın ayrıntıları da belli oldu. Tören bütün yurttaşlara açık olacak. Yapılacak saygı duruşu, konuşma ve gelen mesajların okunmasından sonra, tören gazeteci-belgeselci Nebil Özgentürk'ün hazırladığı Tarık Akan Belgeseli ile başlayacak. Fazıl Say, Akan için kısa bir piyano resitali verecek. Ardından sahneye çıkacak Zülfü Livaneli, Tarık Akan'ın ardından "Yiğidim aslanım burda yatıyor" şarkısını söyleyecek.

Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'ndaki törenin bitiminden sonra, Tarık Akan'ın tabutu / naaşı Nişantaşı-Teşvikiye Camii'ne götürülecek. Burada kılınacak ikindi namazının ardından yapılacak dini törenden cenaze Akan'ın doğup büyüdüğü Bakırköy'ün Zuhuratbaba Mezarlığına götürülerek toprağa verilecek.

İlgili Haberler

Güncel

İhsan Eliaçık'dan Türkçe ezan şartı

Güncel

Ünlü fast food zincirinin hamburgerinden kurtçuk çıktı

Güncel

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı değişecek

Güncel

Bakan Akar'dan Kaşıkçı açıklaması: Ceset valizlerle...

Güncel

173 üniversite topluluğundan ortak bildiri: Andımız yeniden okutulsun

Güncel

Yandaş sendikanın yöneticisi öğrenciye taciz iddiasıyla açığa alındı

Güncel

'Anadolu Kültür' operasyonunda Bilgi Üniversitesi çalışanı Aksakoğlu tutuklandı

Güncel

AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin cami yıkımında skandal görüntüler!

Güncel

‘Millet bahçesi' açılışına en son vatandaşlar alındı

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı

Güncel

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde çekici eylemi