Çok Okunanlar

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Akdağ: Sağlıkta dönüşümde ikinci faza geçmeliyiz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ,  Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda Taksim The Marmara Otel'de düzenlenen '3.Türk Tıp Dünyası Kurultayı'na katıldı. Bakan Akdağ, genetik alanında çalışmalar yürüten 20'si yurtdışından olmak üzere 150'nin üzerinde bilim insanının bir araya geldiği kurultayın açılış  konuşmasını yaptı. Kurultayın, Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıl dönümünde gerçekleşmesinden dolayı memnuniyetini dile getiren Akdağ, Türkiye'nin Cumhuriyetin 93. yılında 15 Temmuz gecesi büyük bir felaketin eşiğine geldiğini söyledi. 

KURTULUŞ SAVAŞI'NA ÇIKAN BİR MİLLETİN AYNI RUHU TAŞIDIĞINI GÖRDÜK
Bakan Akdağ, "Bir kere daha 93 yıl sonra Kurtuluş Savaşı'na çıkan bir milletin yine aynı ruhu taşıdığını gördük. Türkiye'yi geri bırakan, bilimi geri bırakan, önümüze baktığımızda ne varsa onları yakalamamıza mani olan bu darbeci zihniyet, ümit ediyorum ki bu ülkede sona ermiş olsun. Çünkü sizlerin çabaları, yarın yapacaklarımız aslında çağdışı, çirkin ahlaksız anlayışların tarihin çöplüğüne atılmasıyla sürdürülebilir hale gelebilir" dedi. 

Kurultayın ilk ikisinin genel olarak yapılmasının önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Akdağ, bundan sonra tematik toplantılar yapılarak konuların derinlemesine çalışılacağını ifade etti. 

"SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN İKİNCİ FAZINA GEÇMELİYİZ"
Türkiye'de sağlıkta dönüşüm programlarıyla yaşanan değişikliklere değinen Akdağ, anne ve bebek ölümleriyle ilgili bazı bilgileri paylaştı. Bakan Akdağ, "Anne ölüm oranları AK Parti hükümetleri göreve başladığında  100 binde 70 civarındaydı. Bugün 100 binde 15'lere geriledi. Bebek ölümleri de 1000'de 30 civarındaydı şimdi 1000'de 7-8'ler arasında. Ancak bu durumu son yıllarda iyileştiremiyoruz. Demek ki yeni bir şeyler yapmak lazım. Nasıl 2002'de sağlıkta dönüşüme başladıysak bugün de ikinci fazına geçmeliyiz" ifadesini kullandı.

VATANDAŞIN KATASTROFİK HARCAMADAN KORUNMASI
Recep Akdağ, Türkiye'de cepten sağlık harcamalarının çok yüksek olmadığını 2002'de göreve geldiklerinde bu rakamın yüzde 20'lerde olduğunu bugün ise yüzde 17'lere düştüğünü ifade etti. 

TÜİK çalışmalarına göre 2002 yılında katastrofik yani yoksullaştırıcı sağlık harcamasında yıllık gelirinin yüzde 40'ının sağlığa harcayan aile sayısının 160 binin üzerinde olduğunu kaydeden Akdağ, "Bu sayı 2012'de 30 binlere indi. 2015'te ise 60 binler civarında...Biraz artmış. Vatandaşımızı bu katastrofik harcamalardan korumak için burada da yapacaklarımız var" diye konuştu. 

Bakan Akdağ, "Bu dönemde vatandaşın memnuniyetinde yüzde 39'lardan yüzde 70'lere çıktı.Bunu da yüzde 80'lere çıkarmayı, katastrofik harcamayı ise 10 bin ailenin altına doğru çekmek, anne ölümlerinin 100 binde 10'u, bebek ölümlerinde de 1000'de 6'nın altına çekmeyi istiyoruz.  Bunu 2023'e kadar gerçekleştirmeyi istiyoruz" dedi. 

GENOMİK ÇALIŞMALARIN ÖNEMİ
Recep Akdağ, konuşmasında bakanlık olarak genetik araştırmalara verdikleri önemin altını çizdi. Geleceğin tıp biliminin en önemli parçalarından birinin genetik olduğunu söyleyen Bakan Akdağ,  "Biliyoruz ki artık insanoğlunun sağlıklı olması için yardımcı olmak anlamında, herşeye rağmen hastalandığında hastalığını en kısa yoldan atlatması için, en kısa yoldan en az zarar verecek şekilde kendi hastalığına odaklanmak suretiyle tedavi etmek için genomik çalışmaların son derece önemi var. İnşallah sizlerin yapacağı çalışmalar bizlere yol gösterecek" ifadelerini kullandı. 

Açılış konuşmalarının ardından Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile kurultaya katılan bilim insanları aile fotoğraf çektirdi. Kurultay, bugün ve yarın yapılacak çeşitli oturumlarla sona erecek.

İlgili Haberler

Politika

Hulusi Akar sebebini açıkladı: Dış etki söz konusu değil

Politika

Erdoğan'ın Trump sevinci: İdlib politikamızı çok övdü

Politika

AKP'ye anketlerden kötü haber: Hiç olmadığı kadar geride

Politika

Demirtaş partisine kırgın mı?

Politika

Ana gündem yerel seçimler... Akşener ve Kılıçdaroğlu bugün görüşecek

Politika

'AKP ittifak yapmazsa İstanbul'da kaybedebilir'

Politika

HDP'li Kürkçü'den Demirtaş açıklaması

Politika

'Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tutuklanan 18 kişinin hapiste olmadığına dair rivayetler var'

Politika

İyi Parti'den Mansur Yavaş açıklaması

Politika

3. Havalimanında ölümler devam ederken HDP'li vekilin önergesi iade edildi

Politika

Açlık grevindeki HDP'li Güven'den açıklama

Politika

TÜBİTAK'ta 5 yılda yüzlerce ihraç