darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Akdoğan üç gazeteden 'Başkanlık' dedi!

Erdoğan’ın talebi ile Davutoğlu’nun başbakanlığı ve parti genel başkanlığını bırakması ve AKP’nin olağanüstü kurultaya gitmesi, AKP’nin yeni döneminde pozisyon almak isteyenleri rol çalmak ve Erdoğan’a biatlarını kamuoyu önünde ispat etmek üzere harekete geçirdi. Bugün (8 Mayıs) aynı anda Habertürk, Hürriyet ve Milliyet’te Yalçın Akdoğan’ın değerlendirmeleri yer aldı.

Habertürk’ten Kübra Par’ın yaptığı röportajda Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı’nın halk oylaması ile seçilmesine dayanarak Başkanlık rejimini meşrulaştırmak üzere mevcut  işleyişin kriz yaratacağına ilişkin yaptığı vurguları yeniden dile getiren Akdoğan, meselenin “Davutoğlu-Erdoğan gerilimi' olmadığını belirterek “Cumhurbaşkanını halkın seçmesi referandumuna gittiğimizin ertesi günü sistemin genetiğine müdahale edilmiş ve yeni bir paradigmaya geçilmiş oldu. Parlamentoda çoğunluğu olan güçlü bir siyasi parti olsa bile Türkiye’yi yönetebileceği anlamına gelmiyor. Artık bu noktada bir adım atmak lazım. Hem anayasa hem de idari ve kurumsal yapı değişmeli. Başkanlık sistemine geçilmeli' ifadelerini kullandı.

Akdoğan Davutoğlu’nun  “Ben partinin ve bu davanın neferiyim. Onun dışında başka siyasi hesapların içine girmem' tavrı gösterdiğinş ve bu tavraın alkışlanması gerektiğini belirttiği röportajda “Partiden ayrılanlar oldu ama AK Parti bütünlüğünü korudu. Bunun sebebi güçlü bir siyasi lideri olmasıdır' ifadeleriyle parti bütünlüğünü de Erdoğan’ın koruduğunu söyledi.

Kongreye giderken başbakan olacak kişinin istişare yöntemi ile belirleneceğini iddia ederken AKp2de gündeme gelecek isimlerden hiç birinin düşük profilli olmayacağını söyledi. Akdoğan, aday olup olmayacağına ilişkin soruya ise “Öyle bir düşüncem yok. Öyle bir siyasi hesabım da yok' ifadesi ile yanıt verdi. Akdoğan erkem seçim gibi bir gündem olmadığını ama daha sonra şartların nasıl oluşacağını da bilmediğini belirtti.

Akdoğan, “Başkanlık sistemi gelmeden, gelmiş gibi davranmak Anayasa’ya aykırı olmaz mı?' sorusuna ise “Tayyip Erdoğan Anayasa’ya aykırı davranmaz. Makamın gereği neyse onun gerektirdiği saygıyı gösterir. Onun yetki alanının dışında hareket etmez ama bu etkisinin olmayacağı anlamına gelmiyor' yanıtını verdi.

Star gazetesinden Mustafa Kartoğlu’nun Akdoğan’la görüşmelerini aktardığı haberde ise “Cemaatle mücadele' kısmı öne çıkarıldı. Akdoğan,  Cemaat’e ilişkin “Sistemden tasfiye edilmesi ve zarar verme gücünün tamamen ortadan kaldırılması lazım' ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Politika

CHP'li Tekin Bingöl: TBMM işe bağlı intiharları araştırsın

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı: Yarın bir sürprizimiz olacak…

Politika

Başbakanlık eski müşavirinden Kılıçdaroğlu'na dava

Politika

Demirtaş'tan yeni açıklama: Aramızda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yok

Politika

Merkel'den, Erdoğan'ın duyurduğu dörtlü zirve hakkında açıklama

Politika

Mahkemeden Rahip Brunson için yeni karar

Politika

Rahip Brunson krizinde yeni gelişme

Politika

Döviz bürolarının kapısına abone oldular: AKP'lilerde neden bu kadar fazla '1 dolar' var?

Politika

Muharrem İnce'den ekonomiye yönelik açıklamalar

Politika

Muhalifleri eleştireyim derken rezil oldu: Engin Ardıç bildiğiniz gibi...

Politika

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan HDP'li tahliye edildi

Politika

AKP'den belediyelere 'dolar' talimatı