darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Akın Öztürk o gece Başbakan'a mı gidiyordu?

Darbe girişiminin kilit ismi olarak duyurulan ve tutuklanan Akın Öztürk'le ilgili bir iddia daha ortaya atıldı.

Soruşturma kapsamında tutuklanan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılan Güvercinlik Kara Havacılık Okul Komutanı Tuğgeneral Ünsal Coşkun, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede ilginç iddialarda bulundu.

Habertürk'ün haberine göre, Tuğgeneral Coşkun, tutuklu olan Orgeneral Akın Öztürk'ün, başbakandan randevu aldığını ve görüşmeye gideceğini söyledi. Coşkun "Emir astsubayıma, Akın Öztürk'ü helikopterle götürmelerini söyledim. Helikopterle kalktıkları sırada polislerin ateş açması sonucu helikopterin hidroliği boşaldı ve geri inmek zorunda kaldı. Bu esnada Akın Öztürk ve emir astsubayım yaralandı. Öztürk, başka bir araçla yanımızdan ayrıldı. Ardından askeri savcılar geldi, beni ve oradaki kişileri teslim aldı" dedi.

Tuğgeneral Ünsal Coşkun ifadesinde şunları kaydetti: 

"15 Temmuz günü normal mesaime devam ettim ve saat 21.00'e kadar Kara Kuvvetleri Komutanı ile beraberdim. Daha sonra Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı geldi. 22.00 sıralarında mesaj geldi. Silahlı Kuvvetlerin sıkıyönetimi ilan ettiğini ve buna "Harekat Yıldırım" adının verildiğini öğrendim. Bunun üzerine Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi'ni aradım ve 'Böyle bir çalışma var' denildi. Daha sonra Harekat Merkezi'nden beni aradılar ve 'Kara Havacılık Komutanı bundan sonra sensin' diyerek hava aracı ihtiyaçlarını karşılamamı istediler."

Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral Hakan Atınç'ı aradım fakat ulaşamadım. Ardından yardımcısını aradım ve 'Bundan sonra Kara Havacılık Komutanı benim, benden gelen emirleri uygula.' dedim. Ayrıca buraya bağlı 4 birliğe de aynı emri verdim. Daha sonra sabaha kadar gelen talepleri karşıladım. Sabaha karşı Genelkurmaydan aradılar, Akıncı Üssü'ne gitmemi istediler. Akıncı'ya giderken helikopteri kendim kullandım. Saat 09.00'da Akıncı Üssü'ne vardığımda polis ve savcıların olaya müdahil olduğunu gördüm fakat Genelkurmay Başkanını görmedim. Kubilay Selçuk ve Ömer Faruk Harmancık'ı gördüm. Genelkurmay Başkanının benden önce oradan ayrıldığını söylediler. Bir süre sonra da Akın Öztürk'ün de Akıncı Üssü'nde olduğunu gördüm."

'DARBE OLDUĞUNU BİLMİYORDUM'

Daha önce 'Yurtta Sulh Konseyi'ni duymadım. Bu işin kimin planladığını bilmiyorum. Darbe olduğunu bilmiyordum ve emir komuta zincirinde bana verilen emirleri yerine getirdim. Kara Kuvvetleri ve Genelkurmaydan listeyi teyit ettim ve bu doğrultuda emirlere uymaya başladım. Ben kimseyi alıkoymadım ve kaçırmadım. Akıncı Üssü'ne de kimseyi götürmedim."

İlgili Haberler

Güncel

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı