unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Akkuyu’da yarın temel atılıyor: ’Mersin’in çöplük yapılmasına izin vermeyeceğiz’

Akkuyu’da yarın temeli atılacak nükleer santrale ilişkin yapılan açıklamada “Mersin’in nükleer çöplük yapılmasına izin vermeyeceğiz” denildi.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temeli, yarın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından atılacak.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED), Akkuyu’da yapılması planlanan ve yarın temeli atılacak nükleer santrale ilişkin basın toplantısı düzenledi. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan toplantıya Mersin CHP Milletvekili Hüseyin Çamak, Mersin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Tüm Üretici Köylü Sendikası (Tüm Köy Sen), Mersin Halkevi, Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri destek verdi.

‘İHTİYAÇ DEĞİL, SİYASİ TERCİH’

Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatının temelinin yarın atılacağını belirten MERÇED Başkanı Sebahat Aslan, nükleer santrallerin bir ihtiyaç değil siyasi iktidar tercihi olduğunu ifade etti. “Akkuyu Nükleer Santrali projesi bilimsel olmayıp, hukuksuz ve anti demokratik bir şekilde uygulanmak istenmektedir. Hazırlanan tüm raporların teknik eksiklikleri ve yanlışlıkları mevcuttur” diyen Aslan, Rusya hükümetiyle yapılan uluslararası sözleşme ile yargı denetiminin kısıtlandığını söyledi.

‘NÜKLEER ÇÖPLÜĞE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Nükleer santrale karşı dava açtıklarını ve davanın devam ettiğini hatırlatan Aslan, “Bizler ülkemizde yeni Çernobiller, yeni Fukuşimalar olmasın diye tarımımızı, turizmimizi, sağlığımızı, kamu kaynaklarımızı korumak için 40 yıldır nükleer santrallere karşı mücadele ettik ve hala mücadele etmeye devam etmekteyiz. Mersinin nükleer çöplük olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

‘NÜKLER İNŞAAT FİRMASINA YÜKSEK TEŞVİKLER VERİLDİ’

Milletvekili Hüseyin Çamak ise, Meclis’te de nükleer santrale karşı mücadele ettiklerini dile getirdi. Nükleer santral inşaatını yapacak firmaya yüksek meblağlarda teşvikler verildiğini aktaran Çamak, şirketlere verilecek paranın halka verilmesi halinde herkesin kendi güneş panelini alabileceğini bu şekilde enerji ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi.

‘TOROSLAR NÜKLEER ATIK DEPOSU OLACAK’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre toplantıda konuşan Tüm Köy Sen Örgütlenme Uzmanı Sedat Başkavak da nükleer santral için Orman Kanunu’nda değişiklik yapıldığını belirterek, “Torosların içerisine istedikleri kadar tesis açacaklar, tesislerin atık depolarını Toroslara yapacaklar. Sahile yapılacak nükleer santralin yanı sıra Torosların nükleer atık deposu yapılmasına karşı da mücadele etmeliyiz” çağrısında bulundu.

 

 

 

 Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Güncel

Diyarbakır'da elektrik hatlarının yenilenmesi sırasında gerginlik

Güncel

Yaşar Okuyan: Oktar'ın kitapları MEB'in okullarına tavsiye edildi

Güncel

Yargıtay'dan flaş Enis Berberoğlu kararı!

Güncel

'SGK neden Sayıştay'dan kaçırıldı?'

Güncel

Doğalgaz abonelerini ilgilendiren önemli karar!

Güncel

TTB'den şiddet açıklaması: İktidarın hiçbir adım atmadığını görüyoruz

Güncel

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 44. yıl dönümü kutlandı

Güncel

Rus saadet zincirinin Türkiye yapısına operasyon: 7 kişi tutuklandı

Güncel

Ceceli ve Sinem Gedik'in çocuğuna kayyum atandı

Güncel

Leyla'nın katil zanlısı kuzeniyle ilgili yeni gelişme

Güncel

Polis memuru, kızına cinsel istismardan tutuklandı

Güncel

Atatürk Havalimanı'nda çıplak yolcu alarmı