darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

'AKP, Atatürkçü okullardan rahatsız'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran’la görüşen Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, başarılı öğrencilerin okuduğu “Proje Okulları'na yönetici-öğretmen atama yetkisinin bizzat Milli Eğitim Bakanı’na verildiğini, bu yolla okulların AKP denetimine alınmak istendiğini belirtti. Cankurtaran da bu okulların AKP’de “Atatürkçü' diye nitelendirildiğinden buralara hakim olmayı özellikle istediklerini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, dün CHP Genel Merkezi’ndeki makamında eğitim sistemindeki sorunlarla ilgili olarak Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

İkili görüşmede Bozdoğan, 6528 sayılı Torba yasa içerisinde görüşülen  ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 652 sayılı düzenleme ile “Proje Okulları' olarak bilinen ve bazısı yabancı kurumlarla işbirliği içinde kurulan okullara öğretmen ve yönetici atama yetkisinin bizzat Milli Eğitim Bakanı’na bağlandığını belirtti.

BOZDAĞAN: “ÖĞRENCİLER ÜZERİNDE TAHAKKÜM KURAMIYORLARDI'

Bozdoğan, proje okulları arasında örneğin sadece İstanbul’da İstanbul Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu Anadolu, Vefa Lisesi, Kabataş Lisesi gibi köklü okulların olduğunu belirterek, “Düzenleme ile bu okullara akademisyenlerin de atanabileceği ve bu yolla eğitim kalitesinin arttırılmasının amaçlandığı belirtiliyor.  Ancak işin aslı öyle değil. Seçilen okullar Türkiye’nin yüksek puanla öğrenci alan ve öğrencilerin üzerinde iktidarın bir türlü tahakküm kuramadığı okullardır. Çünkü bu okullara bugüne kadar başarı ortalaması yüksek öğretmen ve yöneticiler atanıyordu. İktidar bu düzenleme ile hiçbir başarı kriteri olmadan atayacağı kişiler ile bu okulları arka bahçesi haline getirerek, kendi hegemonyasını tesis etme arayışı içerisindedir' dedi.

f62dfbce-e504-4cf2-b217-9ee37079352b.jpg

CANKURTARAN: “ATATÜRKÇÜ OKULLARDAN RAHATSIZLAR'

Cankurtaran, söz konusu okulların köklü gelenekleri olduğunu belirterek,  “AKP kadroları bu okullardan özellikle rahatsız. Çünkü bu okulları 'Atatürkçü öğrenciler yetişiyor’ diye görüyorlar ve buralara özellikle hakim olmak istiyorlar' dedi.

Cankurtaran okulların sadece öğrencilerin içerisinde eğitim gördüğü beton yapılar olmadığını söyleyerek, “Buralar toplumun ve onun tarihinin taşıyıcısı olan mekanlardır.Bir okulun adını, biçimini, işleyişini değiştirmek onun değerlerini, geçmişini ve biriktirdiklerini de ortadan kaldırmaktır' diye konuştu.

“AKP, OKULLARI FETHEDİLECEK KALE GİBİ GÖRÜYOR'

Cankurtaran,  AKP’nin Milli Eğitim’i fetih mantığı ile yönettiğini belirterek “Her şey de olduğu gibi biz ve onlar ayrımı yapıyorlar.. Bu okul bize yakın, bu değil. Şu öğretmen bize yakın, o değil mantığı güdüyorlar Kendilerine yakın görmedikleri okulu fethedilecek kale gibi görüyorlar. Bunu ODTܒye yönelik söylemlerinde gördük. Proje okullarında sürecin takipçisiyiz. Buraların AKP’nin arka bahçesine dönmemesi birer eğitim-bilim yuvaları olarak kalması için mücadele edeceğiz' dedi.

İlgili Haberler

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir