darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

AKP, Bahçeli'nin önerisi üzerine başkanlık için CHP ve MHP'ye gidiyor!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları ile başlayan “başkanlık sistemi' tartışmaları AK Parti’nin harekete geçmesi ile hız kazandı. AKP Bahçeli’nin çağrısını Pazartesi günü yapılacak MKYK’da masaya yatıracak. Ardından CHP ve MHP liderlerinden randevu istenecek. 21-23 Ekim tarihlerinde ise AKP’nin Afyon kampında son şekli verilecek.

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; haftasonu bir grup AKP'li hukukçu ve yönetici Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli’nin başkanlık sistemi çağrısını değerlendirdi. Başkanlık sistemi ile ilgili nasıl bir formül ve yol izleneceği tartışıldı.

AKP Pazartesi günü en yetkili organı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu’nu toplanıyor. Başbakan Binali Yıldırım, başkanlık sistemi ve Bahçeli’nin çağrısındaki mesajı parti yönetimine soracak. Değerlendirmelerin ardından bu hafta içeresinde CHP ve MHP liderlerinden randevu talep edilecek.

Liderlerle yapılacak görüşmenin sonuçları ise AKP’nin 21- 23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Afyon kampında ele alınacak. Kampta, “Nasıl bir başkanlık sistemi, mevcut tam başkanlık sistemi metni, yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanı' formülleri masaya yatırılacak.

FORMÜLLER HAZIR

AKP’nin başkanlık sistemi ile ilgili daha önce hazırladığı üç ayrı formül var. “Tam başkanlık, yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanı' formülleri. Üç alternatifli başkanlık formülleri değerlendirilecek. Ortak kararın ardından Ekim’in son haftası AKP'li kurmayların MHP’lilerle ya da Başbakan Yıldırım’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliği metnini bir kez daha görüşmesi planlanıyor. Bahçeli’nin tavrına göre AK Parti anayasa değişikliği teklifini Meclis gündemine taşıyacak.

CHP KARŞI ÇIKACAK HDP’YE GİDİLMEYECEK

Öte yandan, AKP içeresinde, CHP’nin Bahçeli’nin çağrısına ve AKP’nin başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliği önerisine sıcak bakmayacağı hesapları yapılırken, HDP’yle ise temasa geçilmeyeceği belirtiliyor.

YOL HARİTASI

AKP’nin başkanlık sistemi ile ilgili yol takviminin ise şöyle yapılacağı belirtildi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılacak istişarenin ardından MKYK’da genel çerçeve belirlenecek, Afyon Kampında ise şekillenecek, Bahçeli ile yapılacak son görüşmenin ardından ise karar ortaya çıkacak

İlgili Haberler

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür

Politika

USA Today'e yazan Çavuşoğlu: Güney kanadının muhafızlığını yapıyoruz

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…