", "author": { "@type": "Person", "name": "www.abcgazetesi.com" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "www.abcgazetesi.com", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdn-photo.pivol.com/16396/imgs/190420181810218089950.png", "width": 152, "height": 55 } } }

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

AKP dayatmacılığı Türkiye'yi geriyor; CHP Anayasa çalışmalarını boykot etmeyi tartışıyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu’nda cumartesi günü AKP’nin yeterlilik önergesi vererek anayasa değişiklik teklifinin maddelerine geçilmesine karar vermesi üzerine, bazı CHP'lilerden "Anayasa Komisyonu çalışmalarından çekilelim' önerisinin geldiği öğrenildi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında olağanüstü toplanarak TBMM Anayasa Komisyonu’nda cumartesi günü yaşanan önerge kavgası ve bundan sonra atılacak adımları tartıştı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, komisyonda yaşananları MYK üyelerine anlattı.

"BOYKOT EDELİM"

Edinilen bilgiye göre bazı MYK üyeleri, komisyonda yaşananların AKP’nin niyetini ortaya koyduğunu belirterek, “Madem biz komisyonda değişiklik önergesi vermeyeceksek ve bu değişikliği rejim değişikliği olarak nitelendiriyorsak, o zaman orada bulunmamızın anlamı yok. Anayasa Komisyonu, çalışmalarından çekilelim' önerisinde bulundu.

"BOYKOT KARARI DOĞRU DEĞİL"

Öte yandan bazı MYK üyelerinin ise Anayasa Komisyonu’ndan çekilmenin doğru olmayacağını belirterek “Bu aşamada böyle bir hamle doğru olmaz. Komisyona katılarak görüşlerimizi sonuna kadar dile getirelim, kayıtlara, tutanaklara geçirelim. Bu değişikliğin neden rejim değişikliği anlamına geldiğini sakin bir şekilde anlatalım' dedi.

KILIÇDAROĞLU: DEVAM EDELİM

MYK’da yapılan durum değerlendirmesinin sonunda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Komisyondan çekilmek doğru olmaz. Komisyon çalışmalarına katılalım. Komisyonda, teklifin maddeleri üzerinde hiçbir değişiklik önergesi vermeyeceğiz. Yani rejim değişikliğine yol açan bu değişikliğe 'meşruluk’ kazandıracak adımlardan özenle kaçınacağız. Arkadaşlarımızın komisyonda yapacakları konuşmayla tarihe not düşecekler. AK Partililer arkadaşlarımızı ne kadar tahrik ederlerse etsinler biz doğru bildiklerimizi anlatmaya devam edeceğiz' talimatı verdiği öğrenildi.

ANKARA’DAN AYRILMALARI YASAKLANDI

Bu arada Anayasa Komisyonu’nda yaşanan tartışma üzerine CHP Grubu’ndan tüm milletvekillerinin yarın yapılacak komisyon toplantısında hazır bulunmaları istendi. Mesajda, CHP’li milletvekillerinin anayasa komisyonu çalışmaları tamamlanana kadar Ankara’dan ayrılmamaları da istendi.

 

İlgili Haberler

Politika

CHP'li Tekin Bingöl: TBMM işe bağlı intiharları araştırsın

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı: Yarın bir sürprizimiz olacak…

Politika

Başbakanlık eski müşavirinden Kılıçdaroğlu'na dava

Politika

Demirtaş'tan yeni açıklama: Aramızda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yok

Politika

Merkel'den, Erdoğan'ın duyurduğu dörtlü zirve hakkında açıklama

Politika

Mahkemeden Rahip Brunson için yeni karar

Politika

Rahip Brunson krizinde yeni gelişme

Politika

Döviz bürolarının kapısına abone oldular: AKP'lilerde neden bu kadar fazla '1 dolar' var?

Politika

Muharrem İnce'den ekonomiye yönelik açıklamalar

Politika

Muhalifleri eleştireyim derken rezil oldu: Engin Ardıç bildiğiniz gibi...

Politika

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan HDP'li tahliye edildi

Politika

AKP'den belediyelere 'dolar' talimatı