darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

AKP döneminde vatandaşın borcu yüzde 1195 arttı!

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, TBMM Genel Kurulu'nda, MHP'nin ekonomide yaşanan olumsuzlukların ekonomiye etkilerinin araştırılması amacıyla verdiği araştırma önergesi üzerinde konuştu. Hükümetin, acil çözüm bulunması gereken meselelere ciddiyetle eğilmemesini ve yapılan uyarıları "kriz tellallığı" olarak nitelemesini eleştiren Öztrak, "Biz kriz tellallığı yapmıyoruz, sizi göreve davet ediyoruz" diye konuştu.

Hükümetin 2016 başında yüzde 4,5 büyüme hedefiyle yola çıktığını, Ekim ayında ise bunu yüzde 3,2'ye çektiğini hatırlatan Öztrak, göstergelerin, bu iddiasız rakamın bile artık yakalanamayacağını ortaya koyduğunu kaydetti. TL'nin dolar karşısında değer kaybının sürdüğünü belirten Öztrak, özetle şunları söyledi:

TL DİĞER PARALARDAN FAZLA DEĞER YİTİRDİ

Türkiye'nin notunun düştüğü 23 Eylülden bu yana Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 14 değer kaybıyla benzer ekonomiler içinde en fazla değer yitiren para birimi oldu. ABD'de seçimlerin yapıldığı 8 Kasım'dan bu yana benzer ülke para birimleri arasında Meksika'nın ardından en çok değer kaybeden ikinci para birimi yine Türk Lirası.

DOLAR MI DOLMAZ MI DİYEMEZSİNİZ…

Türkiye'de 2002'de 6,5 milyar dolar olan reel sektörün net döviz borcu bugün 210,5 milyar dolara geldiyse, ithalatın millî gelire oranı yüzde 22'den yüzde 27'lere çıktıysa, Sayın Başbakan gibi 'Dolardan bana ne? Dolsa ne olur, dolmasa ne olur?' diyemezsiniz. Bu sözün söylendiği Ekim ayı ortasından bugüne kadar reel sektörün bilançosuna yazdığı kur farkı zararı 62 milyar TL’ye ulaştı. İthal girdilerde zam furyası başladı. Yılın başında 446 dolar olan asgari ücret, bugün 383 dolara düştü. Protesto edilen senetlerin tutarı bu yılın ilk on ayında, geçen yıla göre yüzde 21 arttı, 9,6 milyar Türk Lirasına çıktı.

BORCA BATTIK! ARTIŞ: %1195

Küresel Servet Raporu'na göre 2002'de bu memlekette her bir yetişkin yurttaşın borcu 470 dolar iken 2016 itibarıyla aynı borç yüzde 1195 artarak 6 bin 89 dolara çıkmış. Biz borçlardaki hızlı artışı gündeme getirdikçe AKP, 'Bu borçlar yatırıma gidiyor, millî geliri artırıyor' dedi ama şimdi görüyoruz ki borç artarken ne yatırım ne gelir ne de servet artmış. 2011'de özel kesim yatırımlarının millî gelir içindeki payı yüzde 18 iken 2016'da yüzde 15'e düşmüş, özel kesimin yatırım iştahı kesilmiş.

GELİR DE SERVET DE ERİYOR

OVP'de 2016'da 726 milyar dolar milli gelir öngörülüyor. Bu, 2008'deki, yani bundan tam sekiz yıl önceki 742 milyar dolarlık milli gelirin altında. Küresel Servet Raporuna göre millî servet 2016'da 1 trilyon 63 milyar dolar olarak hesaplanmış oysa 2007'de bu rakam 1 trilyon 676 milyar dolardı. Dokuz yılda millî servetimiz 600 milyar dolar erimiş.

MERKEZ'İN İTİBARINI SIFIRLIYORSUNUZ

Durum çok ciddi. Doğruları yaparsanız milletin cebindeki yangını en az hasarla söndürürsünüz. Ama bakınız, geçtiğimiz Cuma günü bir Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı, "Top Merkez Bankası'nda" dendi, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısının hemen öncesinde, "Yeniden bir Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı yapalım" dediniz. Millet "Ne oluyoruz? Yine Merkez Bankasına müdahale mi edecekler?" diye düşündü. Bu toplantıyı dün sabah iptal ettiniz. Bu yaptığınız doğruydu, yanlıştan dönmüştünüz ancak bu sabah bir de baktık iptal edilen toplantı Saraya alınmış. Bu yapılacak iş değil. Merkez Bankasına müdahale görüntüsü veren her eylem Banka'nın itibarını sıfırlar, bu da millete daha yüksek faiz faturası olarak geri döner. 2006'da bunu millete yaşattınız, on yıl sonra aynı şeyi bir daha yaşatmayın.

ÇÖZÜM MİLLİ MUTABAKAT

Artık mevcut iktidar yoruldu, güvenilirliği kalmadı, sorunlar hızla ağırlaşıyor, millet işini yitirme, borcunu ödeyememe, arabasının ruhsatını, evinin tapusunu bankalara kaptırma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu gidişe dur demek, ekonomimizi gittiği bu tehlikeli yoldan çevirmek için öncelikle siyasetin ekonominin günlük işleyişine müdahalesini ve siyasi belirsizliğin gölgesini ülkenin üstünden kaldırmalıyız. Eski paradigmalardan kurtulup milletin önüne yepyeni bir büyüme ve bölüşüm stratejisini koymalıyız. Bu çerçevede belirsizliği artıran Olağanüstü Hâli, başkanlık sistemi ve referandum tartışmalarını bir de son dönemde ortaya çıkan Şanghay İşbirliği'ne katılma gibi hayali söylemleri ülkenin gündeminden derhal çıkarmalıyız. Millî bir mutabakat içinde millete ve ekonomiye ufuk verecek yeni bir ekonomi programını hazırlamalıyız.

İlgili Haberler

Ekonomi

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı görevini bıraktı

Ekonomi

Ticaret Bakanı Pekcan: ABD'yi panele davet ettik

Ekonomi

İngiltere'de enflasyonda yüzde 2.5 oranında artış

Ekonomi

Erdoğan'ın işaret etmişti... Vestel, ürünlerine zam yaptı!

Ekonomi

Türk Telekom'dan BTK'ya 'OTAŞ' için izin başvurusu

Ekonomi

Emekli maaşları ile ilgili yeni gelişme

Ekonomi

TÜSİAD ve TOBB'un 'çözümü' ne anlama geliyor?

Ekonomi

SPK'dan bayram öncesi yeni düzenleme

Ekonomi

Berat Albayrak'ın yarın gerçekleştireceği toplantıya katılımcı sayısı belli oldu

Ekonomi

Dolarda son durum

Ekonomi

Turkcell'den hükümete destek açıklaması: Sorumluluk almaya hazırız

Ekonomi

DİSK-AR: 5 milyon 700 bin insan işsiz