unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AKP keriz mi silkeliyor!

Her fırsatta Torba Yasalar ile vatandaşlara yeni borç yükü yaratan AKP hükümeti, gelen tepkiler üzerine bir süre sonra bu uygulamayı bu kez başka bir Torba Yasa ile yürürlükten kaldırıyor. AKP bunu bir müjde olarak yansıtırken yanadş medya da 'Torbadan Müjde Çıktı' diyerke AKP'nin kengi getirdiği bir uygulamayı yine kendisinin kaldırmasını da 'müjde' olarak duyuruyor.

Bunun son örneği ise halk arasında  'işsiz evlat vergisi' olarak anılan, gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları konusunda yaşandı.

Meclis Genel Kurulu’nda zorunlu trafik sigortası, 65 yaş aylıkları, 15 bin polis alınması, 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası primlerinin silinmesi, Kanal İstanbul ve terörizmin finansmanı suçuyla mücadelede yeni düzenlemeleri içeren 'torba kanun’ tasarısının  16 maddelik birinci bölümü kabul edildi.

ÖDENEN PRİMLER İADE EDİLMEYECEK

Kanunla Genel Sağlık Sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası primlerinin tahsilinden vazgeçilecek. Düzenlemeden önce ödenen primler ise iade ve mahsup edilmeyecek.

Torba kanunla yapılan düzenlemeye göre, gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçları bir kereye mahsus olarak af edilirken, bugüne kadar prim borçlarını ödeyenlerin yaptıkları ödemeler ise iade edilmeyecek.

BEDELLİ ASKERLİKTE DE AYNI YÖNTEM

AKP benzer bir durumu bedelli askerlik ve dövizli askerlik uygulamalarında da yapmıştı. 

2011 yılında 30.000 TL olarak alınan bedelli askerlik ücreti, 10.12.2014 tarihinde çıkarılan yasayla 18.000 TL olarak belirlendi. Ancak bu durumda bedelli askerlik hakkından 30 bin TL ödeyerek yararlananların fazladan ödedikleri 12 bin TL'nin iadesi için açtıkları davalardan da sonuç çıkmadı. Daha önce 10.000 Avro olan Dövizle Askerlik bedeli de 6.000 Avro'ya düşürülmesine rağmen, fazladan 4 bin Avro ödeyenlere bir iade yapılmadı.

KERİZ SİLKELEME Mİ?

AKP'nin buna benzer diğer bazı uygulamalarında da önce kendi çıkardığı yasa ile vatandaşlara borç çıkardığı, bir süre sonra ise bir başka bir yasa ile bu borcun affedilmesinin ardından tahakkuk ettirilen borcu ödeyen vatandaşlara da geri ödeme yapılmıyor. Bu durum aslında finans piyasalarında acemi ve küçük yatırımcıların bir takım spekülatörler tarafından spekülatif işlemlerle yatırımlarını kaybetmesi anlamında kullanılan 'keriz silkeleme' tabirine benzer bir uygulama halini aldı. 

SADECE HARÇLAR GERİ ÖDENDİ

Bunun tek istisnası ise üniversie harçları konusunda yaşandı. Katlamalı harç uygulaması, öğrencilerden gelen yoğun tepkiler üzerine durdurulmuş ve yapılan düzenleme ile harcını bu şekide ödeyen öğrencilere farkları iade edilmişti. Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Güncel

Belediye başkanının eşi ve CHP ilçe başkanını yaralayan muhtar tutuklandı

Güncel

96 öğrenci tarikat yurdunda zehirlendi!

Güncel

'Tevrat' cinayetinde Adnan Oktar şüphesi

Güncel

Hayvanlara kötü muamele işten çıkarılma sebebi oldu

Güncel

Suruç'ta 4 kişinin öldüğü cinayet dosyasındaki gizlilik kararına itiraz ret

Güncel

Abdullah Gül'ün adı kaldırıldı

Güncel

Gizli tanık: FETÖ bunaltıcı bir şekilde esnaftan para topluyorlardı

Güncel

Yeni sistemde hangi kuruluş, nereye bağlandı?

Güncel

AKP'den 'bedelli askerlik' açıklaması: İşte detayları

Güncel

CHP'de kurultay imzalarında son durum

Güncel

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı belli oldu

Güncel

Sarallar operasyonu: 9 gözaltı