darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

AKP, Meclis’te ne yapacağını bilmiyor

AKP hükümeti, OHAL kapsamında 3 kanun hükmünde kararname (KHK) çıkardı, yenileri de yolda. Ancak anayasa ve TBMM İçtüzüğü gereği bu KHK’lerin Meclis’ten en geç 30 gün içinde kabul edilmesi gerekiyor. Ancak AKP’de bu konuda ne yapılacağına ilişkin belirsizlik sürüyor. Bazı AKP yöneticileri, KHK’lerin Meclisten geçmesi durumunda Anayasa Mahkemesi’ne iptal için götürülebileceğini, bu nedenle kararnamelerin bekletilmesi gerektiğini düşünüyor. Bazı parti yöneticileri ise, kararnamelerin Meclis’ten geçmemesi durumunda uygulanmasında sıkıntı yaşanacağını kaydediyor.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre; AKP'nin, OHAL kapsamında çıkardığı 3 KHK’den 2’si TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Hükümetin dün Resmi Gazete’de yayımladığı 3. kararnamenin ise bugün TBMM’ye sunulması bekleniyor. Anayasa gereği OHAL dönemlerinde çıkarılan KHK’ler Resmi Gazete’de yayımlandığı gün TBMM’ye sunuluyor ve ivedilikle görüşülüyor. TBMM İçtüzüğü’ne göre ise, “Kanun hükmünde kararnameler, anayasanın ve içtüzüğün kanun tasarı ve tekliflerinin görüşülmesi için koyduğu kurallara göre ancak, komisyonlarda ve genel kurulda diğer kanun hükmünde kararnamelerle, kanun tasarı ve tekliflerinden önce, ivedilikle en geç 30 gün içinde görüşülür ve karara bağlanır. Komisyonlarda en geç 20 gün içinde görüşmeleri tamamlanmayan kanun hükmünde kararmaler Meclis Başkanlığı’nca doğrudan doğruya genel kurul gündemine alınır' hükmü düzenleniyor.

AKP içinde içtüzükteki bu hükme rağmen kararnamelerin Meclis’ten geçirilip geçirilmeyeceği konusunda farklı görüşler dile getiriliyor. Geçmişte OHAL dönemlerinde çıkan kararnamelerle ilgili inceleme yapan AKP yönetimi, “Bazı kararnameler Meclis’te kabul edilmiş, bazıları ise hiç görüşülmemiş. Görüşülmeyen kararnamelerin uygulanmasında herhangi bir sıkıntı yaşanmamış. Meclis’ten geçen kararnamelerle ilgili bazı örneklerde ise Anayasa Mahkemesi’ne iptal istemiyle başvuru yapılmış. Bu yolun açılmaması için kararnameler Meclis’te bekletilebilir' görüşünü dile getiriyor. Parti içinde yapılan bir başka değerlendirmede ise, kararnamelerin Meclis’te kabul edilmemesi durumunda uygulanamayacağı, bu nedenle 30 günlük Meclis sürecinin işletilmesi gerektiği ifade ediliyor. AKP yönetiminin, 1 aylık süre boyunca yapılacak hukuki değerlendirmelere göre bir karar vereceği belirtiliyor.

İlgili Haberler

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı

Politika

Karamollaoğlu, AKP'nin erken seçim tarihini açıkladı

Politika

Lavrov ve Çavuşoğlu'ndan ortak açıklama

Politika

Soylu: Yurt içinde 790 terörist var, nerede olduklarını biliyoruz

Politika

CHP'de kurultay çağrısına ilişkin muhaliflerden yeni açıklama

Politika

İyi Parti'den MHP'ye geçen Hayati Arkaz'dan açıklama

Politika

CHP PM yarın toplanıyor

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan Akşener'e tebrik telefonu